Yalova’da 2022’de 243 kadına tahaffuz hizmeti sağlandı

Karı ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin, Yalova Hız Önleme ve İzleme Merkezi’nin (ŞÖNİM) çalışmalarıyla ilişik bilgiler verdi.

Aile, Düzentileme ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü’ne sınırlanmış ŞÖNİM Yalova’üstelik şiddete alın yaşanan mağduriyetin önüne döndürmek adına çalışmalarına devam ediyor. ŞÖNİM’in hizmetlerini anlatan İl Müdürü Arif Laçin, “Müdürlüğümüz hizmetleri çerçevesinde kadın koca punt eşitsizliğini ortadan soldurmak, şiddet mağduru karı ve çocuklara hızlı ve durumunda bakım sunabilmek namına barınma, psiko sosyal bindi, danışmanlık ve kösemenlik, hukuki bindi, tıbbi destek, hesaplı bindi, eğitim desteği, yetiştirme yurdu desteği kabilinden birçok hizmet sunularak ilişik birimlere vacip yönlendirmeler yapılmaktadır” dedi.

“Yüksek riskli vakalara öncelik”

Sürat mağduru kişilerin tespiti noktasında yürütülen çalışmaları nâkil Laçin, “Faziletli riskli vakalar rüçhan adına değerlendiriliyor. Gayret mağduruna yönelik iletişim bilgilerinin bulunmaması halinde ilişkin manşet birimleri ya birlikte Eş Müdürlüğü ile iletişime geçilerek kişilerin iletişim bilgilerine yönelik mukteza araştırmalar gerçekleştiriliyor” diyerek konuştu.

243 kadına tahaffuz hizmeti

2022 yılı içindr verilen hizmetlerden bahseden Laçin, şöyle konuştu;

“Bin 473 kişiye delalet ve müşavirlik hizmeti, bin 489 kişiye yasaklayıcı tedarik kararının takibi, 147 çağrı üzerine siper kararı talebi, bin 405 ev içi ve kadına cebin güç olayları araç formu hakkında mesleki faaliyet, 243 kadına beraberindeki çocukları ile alay malay barınma hizmeti, ALO 183 ve CİMER başvuruları ile cezaevinden tahliye edilen hükümlülere ilişik, yakınları için 6284 SK çerçevesinde evrakın müdürlüğümüze iletildiği tarihte gecikmeye yer vermeksizin mağdur yaşama ile ülfet sağlanıp makul içtimai hizmet modeli belirlenmektedir. Esasen 2022 yılı içerisinde kadına müteveccih çapkın savaşım çerçevesinde farkındalık artırmak ve paydaş kurumlarımız ile gerçekleştirilen beraberinde çalışmalara ilgili aksaklıkları belirleme edip iyileştirebilmek hesabına 37 farklı gruba eğitimler aranje olup, bütün 701 kişiye ulaşılmıştır. Antrparantez ‘kadına halk kalkamaz’ faaliyetleri çerçevesinde erkeklere müteveccih eğitimler aranje ve bu eğitimler ile 2 bin 708 erkek vatandaşa ulaşılmıştır. Sair taraftan Valiliğimiz koordinasyonunda 20 bin el broşürü mefsuh ve farkındalık çalışmaları yoğunlaştırılmıştır.” – YALOVA

Share: