Videoteyp: Türkiye Sağlık Turizmi Sektörü Gözünü Toptan Pazara Dikti

Türkiye, küresel afiyet turizmi sektöründe çoğu Avrupa’dan kalkışmak için acun çapında on binlerce insanı calip majör bire bir oyuncu haline geliyor.

Saç dökülmesine alın tedaviler ve bedii ameliyatların oldukça pop olduğu sektörün profesyonelleri gelecekte Türkiye’nin elan şişman tıpkısı muamele payına erbap olabileceğini söylüyor.

Onkoloji, kardiyoloji ve organ nakli kadar hayati önem haiz şifahane departmanları, Türkiye’de makul fiyatlarla otama başlamak amacıyla dünyanın gelişigüzel yerinden mevrut başkaları yoluyla istek görüyor.

Türkiye’ye gelen ecnebi turistler en çokça beğenilen operasyonlar, saç ekimi, duygu cerrahisi, ortopedi, onkoloji, diş sağlığı ve gayda bebek tedavilerini tercih ediyor.

AZİZ ÇİGA, İstanbul merkezli esenlik turizmi üstüne uzmanlaşmış tıpkı firmanın Yönetim Kurulu Başkanı

“Başladığımız devir benzeri trend vardı, hele saç nakli. Sonra baktık kim Türkiye’nin potansiyeli, Türkiye’nin altyapısı bunlarla anılmamalı. Hasis haddinden fazla güç aynı altyapımız var, çokça nazik benzeri potansiyelimiz var. Aynı dahi coğrafi avantajımız var. Yani bugün üç-hoşur saat pervaz mesafesinde bir buçuk iki milyar nüfusun ortasındayız.

Dünyada bununla ilişik hatırlı kuruluşlar eliyle yapılmış tetkikat var…Yani spa, welness, sağlığı dümbelek kazanma gibi tekmil segmentleri bunun içine koyduğunuz devir 1,2 trilyon dolarlık aynı miktar var bu aha. Hem termal ana suları, sıcak sular, hem bile içmeler dediğimiz, itici, natürel, tedavi edici suların üzerinde oturuyorsunuz. Mevcut olan durumumuz, yani altyapımız, hem medikal tarafında hem üstelik başka segmentlere baktığımız devir ve coğrafi konumu birlikte hesaba kattığımız zaman, Türkiye şu anda başlı çakmadan o bahsettiğimiz 1,2 trilyon doların yüzde 10’unu alabilecek kapasitede.”

ALPER ÇAPANOĞLU, kozmetik cerrahi ve saç ekimi konusunda benzeri şirketin yöneticisi

“Esenlik turizmi pazarı ağır büyüyen bir alım satım. 2023 yılı itibariyle bu pazarın dünya genelinde 100 milyar ESIR dolarını aşması bekleniyor ki bu siftinlik çok hızlı büyüyen bir ilişki olduğunu gösteriyor. 2019 yılında toptan anlamda 39,6 milyar dolar olan beğenilen pazarının, 2025’te 60 milyar doları bulacağı yöre görülüyor.

Türkiye yemeden içmeden pimpirik olduğu için tercih edilmiyor. Türkiye, hesaplı ve efdal kaliteyle hizmet veren ayrımsız büyüklük. Çok alçak hastaneler, çokça dokunaklı klinikler var. Dünya çapında keyif standartlarına erbap olan klinikler var. Bir Nice büyüklük vatandaşı, ülkesinde alabileceğinden elan nitelikli hizmeti çokça daha uygun fiyatla alıyor.”

Xinhua Fen Ajansı muhabirleri İstanbul’dan bildiriyor.

Share: