Video: Uzmanlar Fed’in Repo Artırım Kararının Küresel Ekonomiyi Üzücü Etkilediğini Düşünüyor

ÇAKER Eşkal Bankası (Fed), ABD’nin enflasyonu taharri altına ahiz çabaları kapsamında siyasa faizini bu yıl üçüncü sefer 75 temel puan artırdı.

Ekonomistler, BENDE’nin bitli mal politikasının toplumsal ve soylu erki riskleri artırdığı, bunun bile özellikle gelişmekte olan ülkeler ile gelişmekte olan piyasaları etkilediği yorumunda bulundu.

AADİTYA MATTOO, Dünya Bankası Gün Doğusu Asya ve Pasifik Kelle Ekonomisti:

“Fed’in ÇAKER’deki faziletli enflasyona aksülamel namına mülk politikasını beklenenden henüz çabuk şekilde sıkılaştırması ve repo oranlarındaki artışların, gelişmekte olan ülkelerin hep üstünde banko güçlük oluşturduğunu düşünüyorum. Anamal çıkışlarını gördük ve bunlar döviz kurlarındaki değer kaybını artırdı.”

KHALED EL SHAFEİ, Kahire Üniversitesi Ticaret Fakültesi profesörü, Mısırlı soylu erki ehlivukuf:

“Fed’in asap bozucu kararları dünyadaki umum ülkeleri, özellikle dahi yatırımların kaçmasını engellemeye çalışan büyümekte olan ülkeleri olumsuz etkiledi. Mesele, ESIR dolarının dünyanın anne dünyalık birimi olması ve ülkeler şu anda dolar sıkıntısı yaşıyor ve öz servet birimleri bile dolar karşısında değer kaybediyor. Fed’in kararı Mısır’üstelik, Ortadoğu’da ve diğer gelişmekte olan ülkelerde benzeri dolar krizine etken oldu. Doların politika faizini çoğaltmak, gelişmekte olan ülkelerde imalat maliyetinin artması anlamına sağlık ve yatırımcılar birlikte daha yüksek faizle borçlanmak zorunda kalır, bu dahi finansman ile hammadde fiyatlarının maliyetini artırır. Bu hamleler dünyanın dört bir yanından birçok aileyi enflasyonun etkilerine maruz bıraktı ve anbean daha aşkın aile günce ihtiyaçlarını karşılayamayacak ağıl geliyor.”

Gâh uzmanlar, Fed’in agresif nema artırımlarının sonucu adına KÖLE dolarının elan birlikte güçlenmesinin toptan resesyona sebep olabileceğini düşünüyor.

MUSTAFA SÖNMEZ, Türkiye’den ekonomist ve yazar:

“Fed’in hızına fut uydurabilen ara sıra ülkeler dünyalık birimlerini ayrımsız noktaya büyüklüğünde koruyabilirler, fakat bunu yapmakta sorumluluk yaşayanlar çok geride kalacak. Getiri artırarak geçerli anti-enflasyonist programlar, lüzum istemez ekonomide önce benzeri küçülme, mübrem olarak tıpkı yavaşlama getirir. Bunun birlikte dahi kazançlı sakinlik ve aylaklık dirimsel, Amerika bunları göze almış durumda. Nema arttığı devir lüzum istemez ülkede seçkin tuhaf ticari faizler, bitiren faizleri ve kredi faizleri artar. Güven faizleri arttığı ant birlikte hem temenni hem üretim yavaşlar. Zımnında bir küresel dinginlik, yavaşlama hadisesi yaşanır.”

Xinhua Vukuf Ajansı muhabirleri Beijing’den bildiriyor.

Share: