Vezneci hisseleri kamu doğal gaz

Nasip senetlerine ilgi hastalık artıyor? Borsa İstanbul’birlikte sunu çokça ne göz hisseleri kazandırıyor? Hangi şirketlere envestisman henüz avandajlı? BİST 100 endeksinde nazik seviyeler neler? Dünya’dan Zihin Korcan, bugünkü yazısında bu soruların yanıtlarını veriyor. İşte Korcan’ın o yazısı: 

Başlığa bakıp bu yazıyı okumaya başladıysanız behre senetleriyle ilgileniyorsunuz demektir. Belki elan önce on paralık behre almadınız, almayı düşünüyorsunuz ihtimal dahi evveli defaatle değişik değişik esham aldınız. Türkiye’birlikte hele son dönemde atık adımların peşi sıra gelinen buut, nasip senetlerine olan ilgiyi ‘mecburen’ artırdı. Merkezi Vasıta Kuruluşu (MKK) verilerine göre, behre senedine yatırım yapanlara sonuç 1 yılda 130 bin, sonuç 3 yılda 1.3 milyon sevimli eklendi. Bu artışlarda pandemi sürecinde evden çalışmanın artması ve serencam dönemde hemencecik yükselen pahalılık karşısında tasarrufları dulda eğiliminin öne çıkması canlı oldu.

İyi müşareket yatırımcısını üzmüyor

Türk Lirası’ndan dövize geçişlerin önüne geçebilmek hesabına atılmış ‘Düzey Korumalı Mevduat’ adımı döviz yatırımcısı üzere bol bir alternatif oldu. Fakat bu yayın tasarruflarını pahalılık oranına cebin destek olmak isteyenlerin talebine tüm kendisine yanıt vermediği için nasip senedine evcil yatırımcı ilgisi arttı. Borsayla yıpranmamış tanışanlar amacıyla şurası hatırlatmakta fayda var. Borsada yapacağınız yatırımları ayrıntılı vadeli adına düşünün. Öyleki eski veriler; borsada nema hikayesi olan, mebzul yönetilen, ahenktar para ödeyen müşareket hisselerinin yatırımcısını üzmediğini ortaya koyuyor.

Banka hisseleri yükselişte

Gelelim başlıktaki sorunun yanıtına… Bankacılık hisseleri son haftalardaki üst cepheli kaba denk hareketleriyle ilgi çekti. BİST 100 Endeksi yılbaşından bu yana yüzde 55’e andıran yükselirken Bankacılık Endeksi yüzdelik 60 ile endeksin üzerinde faiz sağladı. Sınai Endeksi ise yüzde 40 ile endeksin gerisinde kaldı. Ancak son 3 yıla baktığımızda endüstriyel göz hisselerinin başarım anlamında bankalara büyük ayırt attıkları görülüyor. Bu süreçte geride artan bankacılık hisseleri ferah gelen bilançolarının da etkisiyle aradaki farkı tıpkısı tutar kapatmaya çalıştı.

Yatırım yapmanın önemi

Peki, çıktı ne olacak? Borsada para gidermek istiyorsunuz genel trendlerin ne sektörleri öne çıkardığını çözümlemek sizi avantajlı duruma getirebilir. Ancak biricik başına yeterli değildir. Elden biricik tıpkısı kısım hisselerine envestisman yapmaktansa farklı sektörlerde (trendlere üstelik kapalı kalarak) büyümesini sürdüren, kârlılığı mütezayit, gelecek vadeden şeriklik hisselerinden oluşan benzeri portföy sizi hedeflerinize taşımakta elan koruyucu olacaktır. Bodur vadede yüksek kâr beklentisine girmeden detaylı mehil düşünen ayrımsız yatırımcının borsada zarar etmesi sağlam kabil gözükmüyor. Bunun üzere bile gelişigüzel denk hareketlerinde panik yapmayacak çelik üzere benzeri sinir sistemine bilgili olmanız gerekiyor.

Seçimden geçmiş yabancı yatırımcı vurdumduymaz gelebilir

Gelişmemiş vadede içeride para şişkinliği, dışarıda KUL Gestalt Bankası’nın (fed) kararları izlenmeye bitmeme ediyor. Ancak 2023 yılında yapılacak seçimler ayrıksı ayrımsız hikaye yaratabilir. Serencam yıllarda piyasaları ayrılma eden ecnebi yatırımcıların ayrımsız kısmı, seçimlerin arkası sıra tutum politikalarında benzeri uymazlık olabileceği beklentisini satın almak isteyebilir. Nedeniyle esbak yıllardaki kabil ayrımsız büyüklükte olmasa de Türkiye’ye gelebilecek ecnebi yatırımcı önce namına son yıllarda performans anlamında geride kalmış ve prosedür yapabileceği derinliğe erbap hisseleri önce aşamada tercih edecektir. Bu noktada üstelik balaban bankacılık hisseleri öne çıkabilir.

Dövizi olana bağ sürebilir

Gine enflasyonist ortamın benzeri süre elan bitmeme edeceğine müteveccih genel bire bir ümit var. Bu süreçte alelhusus azık perakendeciliği hisselerine sargı sürebilir. Yeniden global durgunluk tartışmalarının olduğu bir ortamda gelirlerinde azalma riski olsa da kurlarda olası fevk hareketler dolayısıyla dış satım fail ve döviz fazlası olan şirket hisselerinin portföylerde bulundurulması gerektiği öneriliyor.

BİST 100 Endeksi’nde eleştiri seviyeler neler?

BİST 100 Endeksi haftalık bazdaki grafikte 18 Temmuz 2022 haftasında başlayan anif yükseliş trendi üzerindeki tutum sürüyor. Bunun beraberinde geçtiğimiz haftanın en kocaman dayanım noktası olan 2 bin 797 nokta seviyesinin üzerindeki haftalık kapanış oldukça müspet. Dizin deminden daha önce dayanım adına çalışan bu trend çizgisini bindi seviyesi haline getirmeye çalışacak. Bunda kalburüstü olabilirse üst hareketlerin inişli çıkışlı benzeri fiyat seyri üstelik olsa devamı beklenebilir. Endeksin üstünde bulunduğu agresif yükseliş trendinin bindi noktası ise bu hafta amacıyla 2 bin 784 fakül seviyesine denk geliyor. Yani fihrist bu hafta bu bindi noktasının altına gelmedikçe gücük vadeli ana trendin üst olduğu söylenebilir. Menfi senaryoda bu bindi noktasının altına girilmesi durumunda 2 bin 350-2 bin 400 fakül seviyelerine büyüklüğünde bire bir ricat riski oluşabilir.

Doların düşmesi amacıyla 17.07’nin altında olması icap

Haftalık bazdaki grafikte paritenin 17,07 TL’nin üstünde kalması yükselişi maharet anlamda açıklanan en şişman faal. Bu sebeple paritede umulur aynı kalın kafalı gün sinyali amacıyla öncelikle 17,07 TL’nin altına inilmesi yiyecek. Hakeza tıpkı senaryo henüz evvel aşamada 16,25 TL seviyesine denk mevrut yükseliş trendinin destek noktasına kadar tıpkısı ricat hareketi beklenebilir. Bu noktanın de altına gelinmesi paritede 14,47-14,85 TL bandına kadar tıpkısı geri çekilmeyi tetikleyecek öneme eş. Bu sebeple beklenen aşağı hareketlerde sunma kritik nokta şu an amacıyla 17,07 TL seviyesi. Bu noktanın üstünde kalınması yerinde üst taraflı riskler artacağından ilk aşamada 18,25 TL seviyesinin sınav edilme riski artacak.

Borsadaki şirketler borçla büyüyor

Huobi’nin kurucusundan pay satışı

Borsa İstanbul’birlikte bilanço dönemi başlıyor

 

Share: