Vekil Soylu, “Güvenlik Korucuları Bakım İçi Terbiye Semineri Kapanış Töreni”nde konuştu: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Burada yıpranmamış benzeri adım kendisine söylüyorum, 47 köyümüz kapalıydı. 22’si Gabar Dağı’nda tutmak üzere mecmu 40 köyün açılışına değişmeyen verdik. İnşallah 40 karye çok mail benzeri zamanda açılacak, oralar hemşehrilerimizle, köylülerimizle buluşmuş olacak. Kalan 7’si amacıyla de hazırlıklar yapılıyor, yeryüzü kısa sürede açılacak.” dedi.

Şırnak’taki temaslarını sürdüren Nazır Soylu, Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Ekin Merkezi’nde düzenlenen “Asayiş Korucuları Hizmet İçi Terbiye Semineri Kapanış Töreni”hangi katıldı.

Törende mütekellim Soylu, Bakanlığın jandarmadan yaka güvenliğe, emniyetten düzenlilik korucularına, valiliklerden kaymakamlıklara büyüklüğünde ülkenin kamu düzeni ve amme güvenliğini sağlayabilmek için 24 saat görev yaptığını belirterek, bu mesainin sağlamlaştırma edilmesi gerektiğini söyledi.

“Vekillik kendisine yetişek amacıyla kolları sıvamış durumdayız”

Bazen tehlikelere cebin topluma bilgilendirme yapılması, bakım içi eğitimler gerçekleştirilmesi gerektiğini tabir fail Aristokrat, asayiş güçlerinin yanı sıra bu sene takkadak 5 milyonu aşkın çocuğa Siber Suçlarla Savaşım Kat Başkanlığınca “Siberay” eğitimi verdiklerini bildirdi.

Uyuşturucuyla mücadelede bu yıl yekpare birimlerin 5 milyonu fazla gence eğitim verdiğini, kısaca 1 milyon 200 bin anneye “Bildirme ferah narkotik esas” eğitimi verildiğini dile getiren Soylu, ev içi çabukluk, kadına müteveccih hüküm ile ilişkin dahi verilen eğitimlerle bilgilendirdikleri yaşama sayısının 5 milyonu aştığını belirtti.

Soylu, İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Cingöz Genel Komutanlığı, Inanma Genel Müdürlüğü bünyesinde, “Kadına Umum Kalkamaz” sloganıyla hesaplı eğitimlerin sürdüğünü tabir etti.

Trafikle ilişkin üstelik bu yıl milyonlarca çocuk ve gence okullarda terbiye verildiğini, 56 milyon insana facia eğitimiyle ulaşıldığını aktaran Aristokrat, “Bu yıl ‘Afet Manevra Yılı’. Tahminî 66 bin 200 tatbikatı bu sene yaptık. Geçen yıl Ilmek İşleri Başkanlığı ile yeniden önümüzdeki günlerde Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı Itimat Yurtlar Kurumu Umumi Müdürlüğü ile ortak manevra yapacağız. Ayın 12’sinde talih genelinde bire bir Türkiye tatbikatı ortaya koymaya çalışacağız. Nezaret yerine terbiye üzere kolları sıvamış durumdayız. Geçen çağ kaymakamlarımızla alay malay yeni benzeri eğitime başladık. 600 kaymakam.” diye niteleyerek konuştu.

” ‘PKK’nın partisi’ diyoruz alınmıyorlar, utanmıyorlar, itiraz birlikte etmiyorlar”

Tekmil bu eğitimlere ulama sunan herkese teşekkür fail Aristokrat, tekmil bu çalışmaları yürütürken benzeri zamanda takip ve değerlendirme sistemlerinin üstelik olduğunu vurguladı.

“1845 güvenlik korucusu şehidimiz var dedik. 57 bin 584 güvenlik korucumuz, 17 bin 600 gönüllü korucumuz, gönüllülerle alay malay bütün 1038 eş korucumuz var” diyen Soylu yıldırı nedeniyle yaşanılan acılara, mağduriyetlere değindi.

“Asayiş sağlanamadığı için yerleşime kapanan köyler, akrabaları karye meydanında PKK vasıtasıyla katledilen anneler, hayvancılığa kapanan yaylalar, belediyeye gidersin PKK orada, çocuğunu şeb dirimlik kapına dayanır, cebren alır, esnaflık yaparsın haraç alır, çiftçilik yaparsın baç alır, festival var gidersin oradalar, çocuğunu ya kandırırlar ya kaçırırlar, dağa götürürler, akşam sokağa çıkılmaz, gün bayındır gezilmez, özgürce rey veremezsin, evlere gözdağı masraf, heybet hava meydanı yapar istimal diyerek zılgıt edilirsin, çığlık ederler, bomba atarlar, musluğundan su akmaz zira uray PKK’nın elinde. Paralar PKK’ya gider senin suyun, yolun kimsenin umurunda olmaz. Yokluklar ve zayiat üstüne kurulmuş tıpkısı avlu sürersin.” ifadesini kullanan Aristokrat, bu nedenle gençlerin evet barhana ettiğini ya dağda heder olduğunu belirtti.

Soylu, temel ve babaların çocuklarını yetirmek amacıyla batıya barhana etmesi zımnında bin almanak köylerin, kasabaların, yaylaların boş kaldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Tığ nazik bir medeniyetin çocuklarıyız. Kültürümüzü unutturmaya, medeniyetimizi başkalaştırmaya çalışanlara cevaz etmemeliyiz. Şüphesiz ki teröre cevaz etmiyorsak. Şehirlerimiz, köylerimiz yıllarca PKK’nın katliamları ile anıldı. Peçenek köyü, Pınarcık, Karageçit köyü, Eruh, Susa, Başbağlar katliamları. Bütün bu acıları, sıkıntıları bilcümle alay malay yaşadık. Yıllarca omuzlarımızda şehit cenazesi taşıdık. Bunların hiçbirisi sayılarla anlatılmaz. Bunların hiçbirisini Brüksel’bile, Paris’te, PKK’nın toplantılarında anlatmazlar. Bunların hiçbirisini PKK’nın partisi anlatmaz. Onların ortakları anlatmaz. Bakın yıllardır ‘PKK’nın partisi’ diyoruz alınmıyorlar, utanmıyorlar, itiraz dahi etmiyorlar. ‘Hayır anca değiliz’ demiyorlar. Bilakis rastgele platformda savunuyorlar. Yıllarca bu acıları yaşattılar. Bibi utanmadan Diyarbakır, Şırnak, Cizre sokaklarında geziyorlar. Hala edepsizcesine PKK elebaşına hürriyet istiyorlar. Bibi utanmadan PKK üzere eleman istiyorlar. Çocukların dağa gitmesine aracılık ediyorlar. Ankara’birlikte sanki politika yapıyorlar, Meclis’te halk kaldırıyorlar. ve bu katliamların, bu yaşananların biri amacıyla de milletten, tarihten da özer dilemiyorlar. Siyasette perdesizlik ve arsızlık abideleri.”

“Zaman Gün Doğusu ve Güneydoğu’de kardeşlik çiçekleri açıyor”

Bakan Soylu güzeşte geceleyin Mardin’in Nusaybin ilçesinde festival düzenlendiğini dile getirerek, HDP ve PKK’nın “gitmeyin” çağrısı yaptığını, buna rağmen 10 binlerce gencin, insanın festivale koşarak gittiğini söyledi.

“Milleti korkutarak, ürküterek, hizaya çekmeye çalıştığınız eyyam geçti. Zaman Şarki ve Güneydoğu’birlikte Allah’a şükürler olsun özgürlük, muadele çiçekleri açıyor. Açmaya da bitmeme edecekler” diyen Soylu, terörle mücadeleye ulama sunan güvenlik korucularına teşekkürname etti.

Aristokrat, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin terörle mücadeledeki sunma kalburüstü adımının koruculuk müessesesi olduğuna bel ederek, tamam şehitlere Allah’tan yağmur diledi.

Bölgede imdi başka ayrımsız iklimin yaşandığına dikkati çekici Soylu, “Türkiye bugün bu bölgeye bambaşka tıpkısı iklimi yaşatmakta. Burada bakir tıpkı kadem olarak söylüyorum, 47 köyümüz kapalıydı. 22’si Gabar Dağı’nda oluşmak için hep 40 köyün açılışına değişmeyen verdik. İnşallah 40 köy çok yakın ayrımsız zamanda açılacak, oralar hemşehrilerimizle, köylülerimizle buluşmuş olacak. Küsurat 7’si için da hazırlıklar yapılıyor, en kısa sürede açılacak.” açıklamasında bulundu.

“Bir Vakitler yıldırı örgütüne yıllık katılma 5 binli sayılarla tabir ediliyordu, bugün 100’ün altına düştü”

Şırnak’ta daha evvel yaylalara çıkılamadığını hatırlatan Soylu, yaylalara yollar yaptıklarını, 2023 yılına kadar yolu yapılmayan yaylanın kalmayacağını bildirdi.

Artık Diyarbakır’bile “Hars Yolu Festivali”, Tunceli’da “Rafting Yarışları”, Şırnak’ta “Cudi Cup Arsıulusal Tenis Turnuvası” yapıldığını anımsatan Soylu, terörün herkese çok uymazlık verdiğini amma buna götürüm etmenin türlü olmadığını anlatım etti.

Bölgenin artık ekin, danışma, spor etkinliklerine familya sahipliği yaptığına işaret fail Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şırnak Üniversitesinde 2014’te 3 bin 327 mektepli ve 32 fasıl vardı. Zaman 5 bin 620 mektepli ve 72 çağ var. Şırnak’ta tıp fakültesi kazanan mektepli sayısı 2014 yılında 8, 2017 yılında takkadak 4, 2021 yılında 93, 2022 yılında 85 oldu. 15 Temmuz’dan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ile terörle uğraş stratejimizi değiştirdikten bilahare tehlikeyi olduğu yerde bulunmayan ika akıcı operasyon stratejisine geçtikten sonra terörün beraberinde terörizmle birlikte yani teröre sebep olan, kaynaklık fail, destek veren unsurlarla de mücadele etmeye başladıktan sonraları bu bölgede herhangi bir molekül değişti. Vaktiyle terör örgütüne almanak paydaşlık 5 binli sayılarla ifade ediliyordu, zaman 100’ün altına düştü. adım adım sıfıra akıllıca ilerliyoruz. Geçen yıl 51 idi, bu sene zaman itibarıyla 43. Birkaç kalsın 44 olacaktı, neyse ki tıpkısı kız çocuğunu HDP’li tıpkı hoşgörülü marifetiyle dağa kaçırılırken yolda yakaladık. Anneleri, babaları dahi HDP binasına gittiler, onu kaçıran HDP’li yöneticileri orada darbettiler. Ellerine keyif, bol de yaptılar. Hani benzeri keresinde aynı oh çekmiştim evet nukut PKK’evet gitmiyor diye niteleyerek şimdi benzeri oh daha çekiyorum çoluk çocuk PKK’evet gitmiyor diyerek. Öğretmen, doktor, eczacı, abla olmaya gidiyorlar. ve bu ülkenin yarınlarına katkı koymaya gidiyorlar, festivallere gidiyorlar, dinini, inancını öğrenmeye gidiyorlar.”

(Sürecek)

Share: