Vekil Özer: “Şartlarını sağlayıcı öğretmenlerin yüzde 95’i yani 614 bin öğretmenimiz, eksper muallimlik ve başöğretmenliğe başvurdu”

Bakan Özer: “Şartlarını sağlayan öğretmenlerin yüzde 95’i yani 614 bin öğretmenimiz, ehlivukuf öğretmenlik ve başöğretmenliğe başvurdu”

“Tamlık manipülasyonlara, trollere karşın göstermiş olduğumuz teveccühten belde yer içten şükranlarımı sunuyorum”

AFYONKARAHİSAR – Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında uzman ve başmuallim sınavına başvuranların sayısını açıklayarak, “Şartlarını sağlayıcı öğretmenlerin yüzde 95’i yani 614 bin öğretmenimiz, ehlihibre muallimlik ve başöğretmenliğe başvurdular. Başvuran öğretmenlerin yüzde 99’u eğitimlerini tamamladı. Ben hepinize, eksiksiz manipülasyonlara, trollere karşın göstermiş olduğumuz teveccühten muhit yer teklifsizce şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Nazır Özer, Afyonkarahisar’birlikte katıldığı programda öğretmenlerin Son Teşrin 2022’da girecekleri ‘Uzman Öğretmenlik ve Başmuallimlik Sınavı’na ilişkin koca açıklamalarda bulundu. Nazır Özer, kanunla 60 almanak aynı hayalin kök olacağını ifade ederek, “Muallimlik Iz Kanunu’nda açmak istediğimiz öz terbiye sisteminin içerisinde öğretmenlerimizin hanay boyu öğreticiler yerine gelişimlerini esermek. Öğretmenlik meslek kavramı şu haliyle bir çıban, 60 yıllık aynı manzara. Ama bulunan yasa çabucak bir esas. Kullanılmamış ilavelerle, bakir haklarla öğretmenliğin toplumdaki statüsü çokça daha bol noktalara gelecektir” dedi.

“Siyasiler bu alanda getirim gördüler”

Kanunla ilgili yapılan eleştirilere ve manipülasyonlara yanıt veren Bakan Özer, bu olayın siyasiler eliyle ranta çevrildiğine da ilgi çekerek şunları söyledi:

“Bu eksperlik ve başöğretmenlikle ilgili toplumda 2-3 aydan beri haddinden fazla güç manipülasyon oldu, hepinizin malumu. Bu eskimemiş tıpkısı tümce değil. 2004 yılındaki Hüseyin Çelik bakanımız zamanındaki uygulamanın problemlerden arındırılmış fos. Neydi? Kota vardı, kota namevcut şuanda. Biz gür tıpkı özdek yaptığımızı zannediyorduk evet çabucak kıyamet kopuyor. ‘İtibarıma dokunmayın, tüm öğretmenler ehlivukuf öğretmendir’ diye niteleyerek. Sistemi hiyerarşiye boğarak öğretmenler ortada ayrımcılık yapma diye tıpkı derdimiz yoktu, zaten var sistemin içerisinde. Bilahare baktık kim tek iş sınavmış, sınava girmekle ilgiliymiş. Sınavla ilgili emsal istifham kitapçıklarını yayınladığımız ahit öğretmenlerimiz artık daha ısıdam bir şekilde olaya bakmaya başladılar ve o troller, manipülatörlerin etkisi giderek sistemde azalmaya başladı. Siyasiler bu alanda getirim gördüler, öğretmenlerimizin sınava girmemeleri ve boykot ika çağrıları yaptılar. İnanılmaz, öğretmenlerin kutsallığı üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümetin bu kanunu öğretmeni taciz ettiğini iddia ettiler.”

“Siyasi gereç olarak istismar edenlere karşın hazzetme fazla”

Yasa kapsamında yapılacak sınava başvuran sarıklı sayısını da açıklayan Bakan Özer, “Şartlarını sağlayan öğretmenlerin yüzdelik 95’i yani 614 bin öğretmenimiz, eksper muallimlik ve başöğretmenliğe başvurdular. Başvuran öğretmenlerin yüzde 99’u eğitimlerini tamamladı. Eğitimlerini bütünler öğretmenlerin yüzde 96’sı sınava başlıyor. Ego hepinize, tamlık manipülasyonlara ehemmiyet veren, kül trollere rağmen, siyasal gereç namına sömürme edenlere rağmen mesleksel öğretmenlik iz kanununun kariyer sistemine göstermiş olduğumuz teveccühten ortalık sunu ahbapça şükranlarımı sunuyorum” diyerek konuştu.

Share: