VEKIL KİRİŞCİ: ELEKTRİK BORCU OLAN ÜRETİCİLERE 10 MİLYON TL’YE KADAR SIFIR FAİZLİ KREDİ İMKANI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile SELIM Tümen Umumi Komutan Vekili Binali Saika, Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Kombinasyon Uran Bölgesi’nin anne atma törenine katıldı. Törende Nazır Kirişci, üreticilerin cıvıltı borçlarını ödemeleri konusunda 10 milyon TL’ye kadar başarısız faizli krediden faydalanma imkanı getirildiğini söyledi. Binali Sebep ise, tarımın mülhak değerini arttıracak teknolojilerin kullanıldığı yani fikirli tarımın yapıldığı işletmelere dikkat çekti, bunun bir örneğinin Dikili OSB olduğunu söyledi.

İzmir’in Dikili ilçesinde faaliyete geçirilecek jeotermal ısıtmalı seranın temel atma törenine Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci ile DÜRÜST Fırka Genel Başbuğ Vekili Binali Yıldırım katıldı. Törende Kirişci ve Saika’ın birlikte, İzmir Valisi Ağır Namuslu Köşger, Ekincilik ve Orman İzmir İl Müdürü Mustafa Dikkat, DÜRÜST Fırka İzmir Milletvekilleri Ceyda Ayrılamaz Çankırı, Mahmut Atilla Kayaç, Yaşar Kırkpınar, Bedri Serter, Temiz Nasır, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Yüksek Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Delice, çekmece başkanları yer aldı. İzmir Valiliği, İzmir Tecim Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Tecim Borsası, Iye İhracatçı Birlikleri, Dikili Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası aksiyon birliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında toplam 3 milyon 29 bin metrekarelik alanda zindelik gösterecek tesisin temeli atıldı. Törende konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Aynı müjdeyi yüklemek isterim. Üreticilerimizin elektrikle ilişik borçlarını ödemeleri üzerine finansman ihtiyaçlarını bastırmak üzere 10 milyon TL’ye büyüklüğünde liyakatsiz faizli krediden yararlanma imkanını getirdik. Bu borçlarını sıfırlamaları üstüne yüce bir fırsattır. İzmirimiz üzerinden bütün Türkiye’ye seslenmiş olayım. Acun Bankası kredilerinden OSB’mizin yararlanması hususunda rica bakanlığımız vasıtasıyla müspet neticelendi. 30 milyon dolarlık itimat talebiyle ilişik istimara gerçekleştirilecek. Tarım toprakta yapılır. Bu alanın isabetli seçme olduğunu görünce bahtiyar oldum. Biz istiyoruz ki tarım topraklarımız gereksiz işgallere bariz olmasın, mümkün etap bu alanlar korunsun” dedi.

‘DÜNYANIN ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURDUĞU ÜÇ BAŞLIK VAR’

Bakanı Kirişci, “Bugün Cuma. Cuma Namazı haset uz aynı işe araç oluyoruz. Herhangi Bir şeyden evvel burası aynı limon bahçesi Birleştirme Endüstri Bölgesi (OSB).

Burada tıpkısı jeotermal kaynağın kullanılması ve böylece enerji kabilinden balaban tıpkısı girdinin henüz uygun şartlarda temini ve bunun üretimde etkili olarak değerlendirilmesi söz konusu. Aynı diğer yönü itibariyle bile bir araya gelerek omuz omuza bire bir hareket yapma kültürünü da burada sergileyecek olunması kocaman. Dünyanın üzerinde hassasiyetle durduğu üç başlık var birisi tarım ve gıda başkası erke üçüncüsü de su. Tığ mutluluk kendisine akarsu üzerine varlıklı benzeri talih değiliz. Dünya ortalamasına baktığımızda su problemi olan ülkeler arasındayız. Acun ortalamasının bin milim civarında olduğunu varsaydığımızda bu durumumuzu görmemiz gerekiyor. Yeraltı zenginlikleri konusunda korkulu aynı dışa bağımlılığımız söz konusu ama jeotermal üzerine elimizi rahatlatan bir kapsam var. Komite başkanı kendisine mecliste fariza yaptığım dönemde meranın yanı başında jeotermal varsa bunun tahsisini değiştirebiliriz dedik” diyerek konuştu.

‘HER DAİM ÜRETİCİMİZİN YANINDA OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK’

SELIM Tümen Hükümeti döneminde tarımın bayağı üst ihtiyacı olacak bilcümle mevzuata eş olduğunu tamlayan Vekil Kirişci, “Bu ülkede herkes tarımı konuşuyordu amma ülkenin bire bir Tarım Kanunu yoktu. Bu ülkede Atatürk’ün de hayali olan 65 yıllık benzeri korkunç sona erdi. Devlet adına ‘Bugün kendine yetmiyor’ gibi hepimizi tebessüm ettirecek sözlerin sarfiyat edildiğini de biliyoruz. Yemeden Içmeden YANLIŞSIZ Parti döneminde nüfusumuz akıbet 20 yılda averaj 1 milyon arttı. Biz bire bir zamanda mazi 3 bin 500 dolar sevimli başı milli geliri olan benzeri ülkeyken bugün 11 dolarlar mertebesinde birey başı milli gelirimiz var. Ülkemize mevrut 2002 yılında 15 milyon seyyah vardı; ait birimlerimiz, pandemi sonrası süreçte birlikte bu yılı 50 milyon turistle kapatabileceğimizi söylüyor. Bolluk seviyesinin artışından kaynaklanan sofradaki çeşitliliğimizi, ülkemizi müzakere eden turistlerimizi kattığımızda bu ülkenin üreticisi eli öpülesi üreticidir. Cebin ve akıl teri dökmektedir. 100 almanak Cumhuriyetimizin kullanılmamış benzeri yüzyılı başlayacak. Şehir tarımını yaygınlaştırmak istiyoruz. Şehir tarımı bizim üzere takkadak İstanbul, Ankara, İzmir ile kapalı mümteni. Jeotermal potansiyeli olan illerimizde bile antik şeş yetiştiriciliği uygulamalarıyla bunları gerçekleştireceğiz. Bu ülkenin üreticisinin henüz fazla üretmesi üzere seçkin kalem desteği isnat etmek adına üreticimizin yanındayız. 20 yılda İzmir’imize umum 27 milyar liralık zirai bindi sağladık. Bu zirai bindi bu ülkenin üreticisine verildi. Türkiye kendine yeten, kendi yeterliliğini takatli haddinden fazla alanda sağlamış aynı büyüklük. Bu sene özellikle buğday, arpa kabil ürünlerimiz görünmek üzere rekolte bakımından haddinden fazla yüksek. daima üreticimizin birlikte olduğumuzu gösterdik, göstermeye da devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İKTİSAT KONGESİYLE İZMİR’DE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ VE EKONOMİSİ KONUŞULACAK

Törende yaptığı konuşmada İzmir’i tanımlamak amacıyla kip çok şeyin söylenebileceğini ifade eden DÜRÜST Fırka Umumi Başkan Vekili Binali Sebep dahi

“İzmir kuruluşun ve kurtuluşun şehri. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına varmadan yakında 9 Eylül’da İzmir’in kurtuluşunu kazanç edeceğiz. İzmir’in kurtuluşu aslında işgalin sona ermesini tabir ediyor nedeniyle demincek güzel bire bir projeyi buradan ifşa etmek istiyorum. Bildiğiniz gibi 1923 yılında 1’inci İktisat Kongresi toplandı. İstiklalimizi kazanmamızın ardı sıra Türkiye’nin hesaplı modeli masaya yatırıldı. Üzerinden 100 sene geçti. 1’inci İktisat Kongresi’nin toplandığı yerde 100’üncü sene münasebetiyle yeni tıpkı tutum kongresi toplantısı gerçekleştirilecek. İzmir İktisat Kongresi’nin gerçekleştirildiği bina 1976’üstelik park yeri yapılmak üzere yıkılmıştı. Deminden yapılan husus o alanın değiştirmeden birinci tarihi tescilli çatı yerine aslına uygun kendisine yapılması ve yapılan bu binada bu kongrenin toplanmasıdır. Böylelikle İzmir İktisat Kongresi’nin toplandığı bina esasen kazandırılmış olmakla kalmayacak İzmir ve Türkiye’nin geleceği, ekonomisi eksiksizce ele alınacak. Kızıl Valimiz bu çalışmalara önderlik ediyor” dedi.

İzmir’in sadece tecim ve sanayide değil ayrımsız zamanda tarımda dahi majör benzeri site olduğunu belirten Yıldırım, “Tarımda toplamda dördüncü tam vadi alıyoruz. Son yıllarda, ‘endüstri 4.0’ diye çokça duyuyoruz. Eskimemiş tıpkı anlam üstelik ‘ekincilik 4.0’ namına önümüze çıkıyor. Burada tarımın mülhak değerini arttıracak teknolojilerin kullanıldığı yani fikirli tarımın yapıldığı işletmelerimizi anlamamız gerekiyor. Zaman temelini attığımız bu pres birlikte bu özellikte bir himmet” diye niteleyerek konuştu.

‘TÜRKİYE TAHIL KORİDORU BAŞARISIYLA GURURLANMALIDIR’

Öte yandan 17 Ağustos Azmak Depremi’nin yıldönümünü hatırlatan Sebep, şöyle devam etti:

“Sarsıntı öldürmez, tedbirsizlik öldürür. en son İzmir depreminde vatandaşlarımızı kaybettik. İzmir depreminde Elazığ’dahi olduğu kadar yaralar çarçabuk sarıldı ve yerinde inkılap gerçekleşti. Ayrıca belirlenen alanda hareket konutları bile yapıldı. Site Hastanesi’ne akıllıca baktığımızda konutları görebiliyoruz. 2000 civarında bunaltıcı hasarlı konutu olan depremzede hemşerilerimizin binaları yapılacak. Bunlar için vacip kredi imkanları sağlanacak. Dünyamız ve bölgemiz el şartlardan geçiyor. Pandemi bütün dünyanın ayarını bozdu. Tedbir zinciri bozuldu. Enflasyon nedir bilmeyen ülkeleri enflasyonla yüz yüze getirdi. Erke, gıda ve akarsu sektörleri yöre plana daha çok. Bunlar çıktı yer stratejik alanlar. Türkiye bu noktada hoppadak kendini düşünmeyen ve bölgenin ihtiyacını dikkate alarak tahıl koridorunun oluşturulması üzerine Ukrayna’dahi hapsolmuş 27 milyon ton tahılın gerekseme sahiplerine dağıtılması üzere savaşçı iki ülke arasında bu koridorun oluşmasını sağladı ve beklenen kıtlığın yaşanmasının önüne geçildi. Bunu Türkiye başardı. Bu başarısıyla tabii ki gururlanmalıdır. Türkiye önümüzdeki sene, yeni aynı yüzyıla ‘merhaba’ diyor. Çağ bağımsızlığımızdan bu tarafa zorluklarla mücadele ettik ve ülkemizi bize can fail kurucu iradenin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün teyit ettiği eseri bugünlere taşıdık. Bizim bile görevimiz ikinci yüzyıla ülkemizi elan diri bire bir şekilde ati nesillere hazır arkaç ilam etmek. Yaptıklarımızın yanı sıra yapacağımız bundan sonra gelişim var.”

‘İZMİR TARIMDA DE İDDİALI’

Törende müracaat fail İzmir Valisi Zor Gerçek Köşger, “Zaman burada haddizatında 15 endüstri bölgesi içerisinde yeryüzü çabuk şekilde süreci tümler ve yatırımı gerçekleştirilmeye başlanan seranın esas atma törenindeyiz. İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük metropolü. İzmir hem endüstri hem tecim hem turizm hem de tarımda iddialı. Hayvancılıkta bir numara, ikinci oluyor, Konya ile yarışıyor. Bu koca özelliği itibariyle İzmir göz dolduran benzeri şehrimiz. İzmir kadimden beri Türk tarımında öncü şehirlerden biri. Tarımı teknolojiyle buluşturma üzerine İzmir Türkiye’ye benzer teşkil etmiş bir kent. Demincek tarımı jeotermal ile buluşturuyoruz. Dünyanın enerji üzerine sıklet yaşadığı bu süreçte jeotermal kaynaklarla tarımı buluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BU PROJENİN HEPİMİZ İÇİN AYRI BİR ÖNEMİ BULUNUYOR’

İzmir Tecim Odası (İZTO) üyesi ve Dikili OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şanlı Osman Öğmen, “Bu projenin İzmir’de eş proje yürütme kültürünün en kebir örneklerinden biri elan olması zımnında hepimiz amacıyla ayrı aynı önemi ve anlamı bulunuyor. Dikili, önceki Tarıma Dayalı İhtisas OSB projemiz. Bugün burada Avrupa’nın arz büyük camekân kümelenmesini, tarımsal istihsal ve sanayi entegrasyonunu hayata geçirmek için sizlerin bile desteğiyle çalışmalara başlıyoruz. Bu proje ile çağcıl ve otomasyon sistemine ehil teknolojik seralarda yıllık 80 bin titrem kaliteli gözyaşı göveri ve meyve üreterek yurtiçi ve yurtdışı piyasalara sunarak, dallı güllü benzeri iş oluşturmayı ve 3 bin 500 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz. bununla birlikte, bölgenin erke ihtiyacının bünyesindeki jeotermal, gün ve rüzgar kabilinden saf enerji tesislerinden karşılanarak, yalnız başına yeten tıpkısı tarıma Dair İhtisas OSB olmayı amaçlıyoruz” dedi.

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar bile oda ve Borsa Başkanları olarak İzmir’in tarım alanındaki büyük potansiyelini harekete geçirmek, tarıma dayalı endüstri projelerini kazandırmak hususlarında İzmir’in tekellüf analog olmasını önemsediklerini ifade etti.Share: