Vekil Gurur: İlk andan itibaren yardımlarımızı yöneltme gayreti içerisinde olduk

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Hava, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ile başat felaketiyle mücadele fail Pakistan’a anbean Başbakan Şahbaz Lahut ile bir araya geldi. Icra Vekili Hava, “Türk halkı namına önceki andan itibaren yardımlarımızı yöneltme gayreti içerisinde olduk. Türkiye’de yapmış olduğumuz gibi değme facia sonrasında kuşkusuz benzeri gelişim alıyorsak bugün birlikte bacanak ve ahi Pakistan halkı, devleti için dahi aynı tatlılıkla buradayız” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Çalım, Icra Vekili Aristokrat ile Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla hâkim felaketinden etkilenen Pakistan’a geldi. Heyete, Nazır Gelgel ve Aristokrat’nun yanı sıra TOKİ Başkanı Ömer Keder, AFAD Başkanı Yunus Sezer, İlbank Umumi Müdürü Yusuf Şişman, Çatı İşleri Umumi Müdürü Banu Aslan ile Türkiye’den alanında ehlihibre mühendisler de eşlik etti.

Çekicilik ve Aristokrat ile beraberindeki heyet, ülkede İçişleri Bakanı Rana SanaUllah Khan, Kalkınma ve Planlama Bakanı Ahsen Iqbal ve İklim Değişikliği Bakanı Sharry Rehman aracılığıyla karşılandı. Pakistan Başbakanı Kutsal, Aristokrat ve Çalım’u Başvekâlet konutunda kabul etti. Vekil Aristokrat ve Nazır Kurum, Şerif başkanlığında Baskın Afeti Sonrası Koordinasyon Istimara Toplantısı gerçekleştirdi.

“TÜRK HALKI ADINA İLK ANDAN İTİBAREN YARDIMLARIMIZI GÖNDERME GAYRETİ İÇERİSİNDE OLDUK”

Nazır Çalım toplantıda yaptığı konuşmasında “Türk halkı yerine evvel andan itibaren yardımlarımızı atıf gayreti içerisinde olduk. İçişleri Bakanımız, AFAD, TOKİ, Kızılay, Yapı İşleri Umumi Müdürlüğümüz, İller Bankası Umumi Müdürlüğü’yle Türkiye’üstelik yapmış olduğumuz kabilinden her kıran sonrasında zahir bire bir hareket alıyorsak, bugün dahi bacanak ve ahi Pakistan halkı, devleti üzere birlikte benzeri tatlılıkla buradayız. Bugün tamam 84 milyon kardeşimizin kalbi Pakistan üzere atmaktadır” ifadelerini kullandı. Pakistan’ın da yumruk zamanlarında Türkiye’nin yanı sıra olduğunu ve olmaya bile devam edeceğini vurgulayan Vekil Hava, “Henüz evvel Pakistan’birlikte hem 2005-2010 yılları beyninde yaşanan depremlerde Pakistanlı kardeşimiz hayatını kaybetmişti. O çağ birlikte kardeşlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti mukteza seçme soy yardımı, desteği yapmıştı. ve bu çerçevede 4 bin 872 konut, okullar, camiler ve sosyal donatılar TOKİ Başkanlığımız tarafından mensur etmiştik” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Hava sözlerine şu şekilde bitmeme etti: “Bugün dahi lüzum hasar belirleme noktasında gerekse Pakistanlı kardeşlerimizin bundan sonraki yaşamlarında gerekseme duyduğu umum alanlara ilişkin Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Pakistan Devletinin ve halkının ihtiyaçları hangi ise bu ihtiyaçları istikbal noktasında seferberlik ruhuyla debi etmektir. Zahir daha ilk ülkemizde Elazığ, Malatya, İzmir’üstelik tıpkısı bu arada olduk ve afetlerde vatandaşımızın yarasını sardıysak lacerem Pakistan’dahi, Arnavutluk’ta, Endonezya’de gine yaşanan afetlerde Türkiye adına yardıma koştuysak zaman dahi Pakistanlı kardeşlerimizin yanında olacağız. Ego bu vesileyle tekrar şahsınızda Pakistan Hükümetine ve umum Pakistanlı kardeşlerimize esbak olsun dileklerimi iletiyorum. Memat eden ailelerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.”Share: