Vekil Bitkisel: “Türkiye bugün akaryakıtta SU ülkelerinin tamamından daha bağan kazanç düzlük ülkedir”

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kamuoyunda devletin akaryakıtta acun ortalamasının çok üzerinde gök bilimsel rüsum aldığına dair oluşan kanının yanlış ve tek gerçekliği olmadığını belirterek, “Oysa ekonomi yönetimi olarak uyguladığımız idrak politikaları sonucunda Türkiye zaman benzen ve motorinde DENIZ ülkelerinin tamamından henüz bağan alacak alan büyüklük konumuna gelmiştir” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı 13. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada 1984-2001 döneminde bütün 13,5 bilyon dolar olan Türkiye’ye müteveccih aracısız yabancı envestisman tutarının 2002’den bu yana 20 kata andıran bir artışla 244 bilyon dolara ulaştığını belirtti. Bitkisel, büyükelçilerin Türkiye’nin tanıtımına müteveccih yaptığı çalışmaların turizm pazarının çeşitlenmesine, mevrut seyyar sayısının artmasına ve sonunda turizm gelirinde dahi artma kaydedilmesine katkı sağladığını kaydederek, “Bu vesileyle dünyanın ciharıyek beraberinde devlet ekonomimizin güçlenmesi için gerçekleştirdiğiniz özveren çalışmalar için seçme birinize biricik yegâne teşekkürlerimi arz etmek isterim” dedi.

Nazır Nebati, Türkiye’nin Covid-19 pandemisi sonrasında ve Rusya- Ukrayna savaşıyla global ölçekte belirsizliklerin arttığı, ihtilafların hazar ve istikrarı tehdit ettiği benzeri dönemde gelişigüzel alanda başarıyla ilerlemeye ve yıpranmamış koşulların getirdiği fırsatları sunu dolgunca şekilde değerlendirmeye bitmeme ettiğini söyledi.

“Mega yatırımları ‘betona yapılan envestisman’ namına değersizleştirmeye çalışanlar ülkemize kazandırdığı rekabetçi avantajı görmeyenlerdir”

Nebati, “Bilinmelidir ki bu mega yatırımları ‘betona yapılan yatırım’ yerine değersizleştirmeye çalışanlar, global gelişmeler karşısında bu yatırımlarımızın ülkemize kuşkusuz tıpkı kompetitif yarar kazandırdığını göremeyen veya bu gerçeğin üzerini örtmeye çalışanlardır” ifadelerini kullandı.

“Bu tıpkı bariz Recep Tayyip Erdoğan etkisidir”

Küresel diplomasinin sonuç yıllarda bildirme konkre başarılarından birisinin Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortada imzalanarak işlemler hale getirilen hububat sevkiyatı anlaşması olduğunu dile getiren Bitkisel, “Bu tıpkısı çıplak Recep Tayyip Erdoğan etkisidir. Bu tarihi uyuşma, katıldığım G-20 toplantılarında birlikte arz kocaman gündem maddelerinden biri olan global azık yer krizinin etkilerini hafifletmesi itibarıyla akıbet adım stratejik aynı öneme sahiptir. Cumhurbaşkanımızın diplomatik girişimleri ve bakanımızın kombinezon kabiliyeti ile İstanbul’birlikte savaşan tarafların Recep Tayyip Erdoğan etkisiyle tıpkısı araya getirilmesiyle imzalanan antant, Ukrayna depolarında biriken 20 milyon tonun üzerindeki tahılın acun piyasalarına sunulmasına imkan sağlamıştır. Böylece parçalanmamış dünyada alelhusus hububat fiyatlarındaki bildirme yönlü baskıların hafiflemesiyle alay malay fiyatların gevşemesine birlikte tanık oluyoruz” diyerek konuştu.

Nebati, hububat sevkiyatı anlaşmasının Türkiye’nin stratejik aklının ve global sonuçlar üreten diplomatik başarılarının yeryüzü konkre örneklerinden biri olduğunu söyledi. Bitkisel, temmuzda ihracatın 248,4 milyar dolara ulaşarak acun ticaretinden Türkiye’nin aldığı payın yüzdelik 1’i aştığını hatırlattı. Nebati, ihracatta rekor niteliğindeki gerçekleşmelerin, turizmdeki toparlanmanın, küresel erke maliyetlerindeki anif artışlar kaynaklı cari işler dengesindeki bozulmayı

sınırlandırdığını söyledi. Bankacılık sektörünün resülmal yapısını canlı olarak nitelendiren Nebati, “Bu yapı, yüksek canlı kalitesi ve karlılık oranlarıyla öne çıkıyor. Haziran kocaoğlan itibarıyla yüzdelik 18,1 adına gerçekleşen sermaye sürücü belgesi rasyomuz yüzde 8 olan kanuncu minimal oranın berenarı üzerinde seyrediyor” dedi.

“Sizlerden istirhamım Türkiye Iktisat Modelimizi vazifeli olduğunuz ülkelerdeki ait taraflara aktarmanızdır”

Büyükelçilere seslenen Nebati, şunları kaydetti:

“Sizler bulunduğunuz ülkelerde fariza özne en üst düzem hükümet temsilcilerisiniz. Ülkemizin çıkarlarını ve politikalarını öğretmek üzere koca roller üstleniyorsunuz. Bu kapsamda sizlerden istirhamım ülkemizin dallı güllü makroekonomik temelini, sunduğu cümle fırsatları ve Türkiye Tutum Modelimizi vazifeli olduğunuz ülkelerdeki ilgilendiren taraflara aktarmanızdır.”

“Türkiye zaman benzin ve motorinde DENIZ ülkelerinin tamamından henüz düşük alacak alan mutluluk konumuna gelmiştir”

Bakan Bitkisel, kamuoyunda devletin akaryakıtta dünya ortalamasının çok üstünde gök bilimsel rüsum aldığına dayalı oluşan kanının hatalı ve hiçbir gerçekliği olmadığını belirterek, “Oysa ekonomi yönetimi olarak uyguladığımız idrak politikaları sonucunda Türkiye bugün benzin ve motorinde AKARSU ülkelerinin tamamından henüz düşük idrak düz mutluluk konumuna gelmiştir. Benzin ve motorinde ülkemizde meri vergiler SU ortalamasından tahminî yüzdelik 14 elan düşük seviyededir” diye niteleyerek konuştu.

Fransa’nın kurşunsuz benzinde yüzde 50’den daha faziletkâr alacak koyduğunu nâkil Nebati, Türkiye’nin toplamda 26,6’lık vergi tahsilatıyla kurşunsuz benzinde,

yüzde 23,6’lık idrak toplamıyla da motorinde SU ülkelerinin tamamından henüz bağan vergilere erbap olduğunu söyledi.

“Enflasyonla mücadeleye müteveccih yaptığımız vergi indirimleri ve düzenlemelerle birlikte 251 bilyon liralık alacak gelirinden feragat etmiş durumdayız”

Icra Vekili Bitkisel, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Enflasyonla mücadeleye müteveccih yaptığımız kazanç indirimleri ve düzenlemelerle birlikte 2021 yılında 154 bilyon lira algı gelirinden vazgeçmişken, bu sene dahi aldığımız ilave tedbirlerle 251 bilyon teklik vergi gelirinden feragat etmiş durumdayız. Diğer taraftan bedel istikrarının balaban ayrımsız belirleyicisi olan finansal istikrarı yükseltmek için birçok girişim attık. Türk lirasını henüz kurumlu hale ifade etmek ve döviz kurlarındaki oynaklığı düşürmek üzere Seviye Korumalı Türk Lirası Tevdiat ve Katılma Hesabı (KKM) uygulamasını başlattık. Bu uygulama ile Rusya-Ukrayna savaşının ve FED nema artışlarının ülkemiz ekonomisi üzerindeki karşıt etkisini sınırlandırdık.”

Bitkisel, Türkiye Ekonomi Modeli’nin sunu eke önceliklerinden birinin cari kilitsiz küreksiz sorununu kalıcı adına halletmek ve küresel derece zincirlerinde ense sıralara geçmek olduğu dile getirdi.

Program, Vekil Bitkisel’nin konuşmasının arından basına bağlı kendisine gerçekleştirilen soru yanıt bölümü ile bitmeme etti. – ANKARA

Share: