Vekil Alım: “İlk Evim projesinde önce kuralar 7 Kasım’da Şırnak ve Ardahan’da başlayacak”

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çalım, Beyoğlu Okmeydanı Kentsel Inkılap Projesi Asıl Atma Projesi’nde yaptığı konuşmada, bilcümle Türkiye’nin merakla beklediği ‘İlk Evim’ projesiyle ait, “İlk kuralar 7 Son Teşrin’birlikte Şırnak ve Ardahan’de başlayacak” dedi.

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Kurum, Beyoğlu Okmeydanı Kentsel Inkılap Projesi Anne Atma Projesine katıldı. Burada mütekellim Kasıt Çalım, bir asra sığacak projeleri 20 yıla sığdırdıklarını ve bakir vatandaşların refahı için bakir projeler yapmaya devam edeceklerini söyledi. Alım, tekmil Türkiye’nin merakla beklediği “İlk Evim” projesinin detaylarından de bahsetti. Projede önce kuraların 7 Teşrinisani haset çekileceğini söyleyen Alım, şu ana kadar 5 milyon 135 bin uygulanan müracaat yapıldığını belirtti.

“Transformasyon şüphesiz yapılır, milletin yanı sıra nasıl olunurmuş görülecek”

Programda konuşan Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çekicilik, “Burada şişman bir coşkuyla davulla, zurnayla, Beyoğlu’nun büyük dönüşümünü başlatıyoruz. Okşayıcı olsun Beyoğlu. Sakıncasız olun siz seçkin şeyi yer güzeline layıksınız. Buraya geldik Beyoğlu’ndaki iri dönüşümü başlatacağız dedik. İşte bugün bilcümle Beyoğlu’nun bilcümle buradaki kardeşlerimizin senelerce beklediği balaban dönüşümü yapacak ve buradan dalga dümen eksiksiz mahallelerimize gideceğiz, göstereceğiz. Inkılap nasıl yapılırmış milletin, vatandaşın beraberinde pekâlâ olunurmuş ve bu projeler lacerem yapılırmış hem Beyoğlulu kardeşim görecek, hem da tamlık mahallelerimize inşallah yaşıt bire bir proje olacak. Verdiğimiz sözleri sizlerle aziz Beyoğlu’nu kardeşlerimizle gelişigüzel yapmak için geldik. İstanbul’umuz, Beyoğlu’muzu esasen haddinden fazla şanlı bir kentçilik adımını burada atmanın mutluluğu gururu içerisindeyiz. Tabiatıyla burada yeryüzü büyük teşekkürü Beyoğlulu kardeşlerimle yapıyorum. Zira bize inandılar, bize güvendiler. Yirmi yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu vizyona inandılar” dedi.

“Ihtilaf bize, nedir bu aceleniz dedi. Bizim acelemiz milletimizin mutluluğudur dedik”

Mutluluklarında bile hüzünlerinde dahi vatandaşın yanında olduklarını ifade eden Icra Vekili Hava, “Afet olduğunda tığ gene vatandaşımızın yanındaydık. Burada Giresunlu kardeşlerimiz var. Giresun’dahi biliyorsunuz yeğin oldu, kıran oldu. Tığ iki saat sonra oradaydık. Elazığ’birlikte, Malatya’dahi deprem oldu. Tığ esasen oradaydık. Vatandaşlarımızın ne ihtiyacı varsa onların beraberinde olduk. Hüznü bile mutluluğu dahi bu arada paylaştık. İzmir’üstelik sarsıntı oldu. Tığ yeniden oradaydık. Antalya, Muğla’dahi coşkunluk oldu. Biz vatandaşlarımızın yaralarını buyurmak için çabuk bire bir şekilde binalarını yaptık, konfirmasyon ettik. Deminden dirlik içerisinde oturuyorlar. Mugayeret bize, nedir bu aceleniz dedi. Bizim acelemiz milletimizin mutluluğudur dedik. Bizim acelemiz milletimizin huzurudur dedik ve bu anlayışla, milletimizle alay malay yan yana projelerimizi gerçekleştirdik. Demincek da Beyoğlu’nda Sütlüce’birlikte yaptığımız ve toplam envestisman bedeli 676 milyon lira olan projelerimizi da tamamladık. 398 göz, 20 dükkan, tıpkısı cami ve otopark inşaatımızı tamamladık ve vatandaşlarımıza teslimlerini belediyemize gerçekleştiriyoruz” diyerek konuştu.

“Tıpkı asra sığacak hizmetleri 20 yıla sığdırdık”

Akıbet 20 yılda gerçekleştirilen projelerde bahseden Çekicilik, “Tabii zaman inşaatlarına başladığımız bu projemiz, vatandaşımızı geleceğine dair attığımız kül o adımlar Sayın Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında İstanbul’dan başlattığı Türkiye’nin şişman tahavvül hareketinin tıpkısı sonucudur. Bu vesileyle Türkiye Yüzyılı vizyonunun mimarı liderimiz, başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a buradan hümayun, sav yolculuğuna çıktığı Beyoğlu’ndan, sevdalısı olduğu ermiş İstanbul’dan sevgilerimizi, saygılarımızı, hürmetlerimizi sunuyoruz. Nazik Türkiye idealimizin omuzlarında yükselen bu ermiş şehre çalışmak şereflerin bildirme büyüğüdür. Burada faal beherglas vatandaşımıza duyduğumuz sevgiyle, 20 yıla aşkın hizmetlerimizi gerçekleştiriyoruz. ve emniyetli olun benzeri asra sığacak, yüzyıla sığacak hizmetleri 20 yıla sığdırdık. İstanbul’umuzu Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik iri eserleriyle, sunma balaban yatırımlarıyla inşallah evvelce olduğu gibi eskimemiş yüzyılda birlikte yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“2035 yılına büyüklüğünde dönüşüme girmemiş tek gayrisıhhi çatı kalmasın istiyoruz”

Çekicilik, İstanbul’da gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek projeler üstüne ise, “İstanbul’un ciharıyek yanında, zaman 39 ilçemizde projelerimiz var. Aynı yerde kentsel inkılap, bir yerde millet bahçesi, ayrımsız yerde sokağı sağlıklaştırma projesi var. Biz projeleri vatandaşımızın rızası çerçevesinde yapacağız dedik. Yerinde fahri ve hızlı anlayışıyla İstanbul’umuzda bugüne kadar 300 bini fazla konutumuzun dönüşümünü tamamladık. Kararlıyız, gayretliyiz ve inşallah 2035 yılına büyüklüğünde İstanbul’umuzda, Türkiye’birlikte dönüşüme girmemiş tek gayrisıhhi bina, riskli çatı kalmasın istiyoruz. ve bu tatlılıkla kangren haline dönüşmüş Fikirtepe kentsel dönüşüm projesini başlattık. İnşallah önümüzdeki sene itibariyle da teslimlerimizi yapacağız. Parçalanmamış 10 bin konutluk, 30 bilyon liralık yatırım bedeli var. Beykoz’umuzda esbak Tokatköy Mahallemizde 776 kullanılmamış yuvamızın, dükkanlarımızın temellerini attı. İşte zaman dahi Okmeydanı’nda 778 konutumuzu yine esnafımızın burada huzur içerisinde alışverişini yapacağı, vatandaşlarımızın, esnafımızın mutlu olacağı 161 dükkanımızı yapıyoruz. Ödemeler vatandaşlarımız anahtarlarını yani evlerini tasdik aldığında başlayacak. Bugün borçlandığı hacim neyse konutunu konfirmasyon aldığında bile aynı miktarı ödeyecek. Anahtar teslimi geldiğinde ise hak sahipleri isterse bu miktarı peşinde ödeyebilir, isterlerse 240 aya kadar vadede taksitlendirebilirler. Yani söz gelişi bugün 150 bin liralık ödemesi olan vatandaşımız evini teyit aldığında bile 150 bin lirayı ister başlangıçta gerek 240 ay vadeyle ödeyebilir. Tığ milletimize verdiğimiz tekmil sözleri tuttuk. Size saraka verdiğimiz kabilinden zaman üstelik inşallah temellerini attığımız konutlarımızı iki sene içerisinde tamamlayacağız ve gene iri bir coşkuyla inşallah liderimizin, Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla alay malay burada anahtar teslimlerimizi yapacağız. Herkesi tapusuna evlerine kavuşturacağız. Burada oturan kamu vatandaşlarımız yaptığımız durumunda dönüşümle, yıpranmamış ve metin konutlarında tek yere gitmeden, hani diyorlar evet ‘Okmeydanı’ndan sizi uzaklaştıracaklar’, hiçbir yere gitmeden gene burada oturacak, mahallesinde oturacak, komşularıyla gelişigüzel oturacaklar” dedi.

“İlk Evim projesinde evvel kuralar 7 Son Teşrin’üstelik Şırnak ve Ardahan’dahi başlayacak”

Mecmu Türkiye’nin merakla beklediği “İlk Evim” projesi üzerine konuşan Bakan Alım, “Cumhuriyet tarihimizin, Türkiye vizyonumuzun, eskimemiş yüzyılımızın en balaban sosyal hane projesini 500 bin sosyal konut, 1 milyon içtimai ev yapılacak arsa ve yine 50 bin hareket yeri projemizi aziz milletimizle paylaştık. İlk Evim kampanyamızda gençlerimizden, vatandaşlarımızdan, emeklilerimizden, sakat kardeşlerimizden, martir ve gazi ailelerimize büyüklüğünde 5 milyon 135 bin makbul referans yapıldı. Bu bile ermiş milletimizi, projemizi ne kadar sahiplendiğini açık bir şekilde gösteriyor. Bu projeye dahi alın çıktılar, dediler ki yapamazlar. Kaynağı nereden bulacaksınız dediler. Bu projeleri yetiştiremezsiniz dediler. Tığ dahi kaynağımız aziz milletimizdir dedik. Bu projenin teminatı birlikte garantisi üstelik Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu anlayışla projelerimizi yapıyoruz. İlk kuralarımızı 7 Teşrinisani Pazartesi haset Şırnak ve Ardahan illerinde başlatıyoruz. Bu konutlarla bu arada Güneydoğu bölgemizde beş ilimizde, Gün Doğusu Küçük Asya bölgemizde yedi ilimiz gelmek için on iki ilimizde 7-16 Teşrinisani tarihleri ortada 22 bin 57 konutumuzun ad çekme çekimlerini dahi gerçekleştiriyoruz. Kuralarımız kâtibiadil nezdinde olacak. Slayt ve enerjik yayınla bilcümle milletimiz, eren milletimiz süreci izleyecekler. TOKİ’mizin resmi içtimai medya hesaplarından izlem edecekler. Ad Çekme çekimlerimizin inşallah tamamını 2023 yılının Mart ayına kadar tamamlayacağız. Tamam yuvalarımızı, konut arsalarımızı, iş yerlerimizi üstelik küçümseme verdiğimiz kabil iki yıl içerisinde vatandaşımıza teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: