Varank: “İnovasyona kayran açarken siyasi parti ayrımı göstermiyoruz”

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AR-GE ve inovasyonu kalkınmanın ve refahın anahtarı kendisine gördüklerini belirterek, “Hedefimiz teknolojiyi ithal eden Türkiye’den, erdemli teknolojinin yapısına ehil bir Türkiye’ye hızlı tıpkı intikal muktedir olmak.” dedi.

İzmir’bile planlı 9. AR-GE ve Dizayn Merkezi ile Uygulayım Bilimi Ihya Bölgeleri Zirvesi ve Hediye Töreni’nde mütekellim Varank, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Jeremy Rifkin neden önsezi toplantısına katılmadı?” sorusuna verdiği, “Allah aşkına teknolojiyi bire bir görsün bu budun, oturduğum yerden Amerika’yı izliyorum.” yanıtı anımsattı.

“Kılıçdaroğlu’nun yüksek uygulayım bilimi vizyonunun, oturduğu yerden Amerika’yı tutkun olmak” olduğunu belirten Nazır Varank, faziletli teknolojinin, Türkiye’deki 97 teknoparkta, sayıları bin 567’ye ulaşan AR-GE ve dizayn merkezlerinde, buralarda neşelilik gösteren 11 binin üzerindeki firmada, bu firmalarda hesaplı bileşimli zeka, biyoteknoloji, nesnelerin interneti, gök, havacılık, robotik, nanoteknoloji üzere projelerde görülebileceğini ifade etti.

Türkiye’birlikte dahi erdemli teknolojili istihsal yapıldığını vurgulayan Varank, “Efdal teknolojili üretim fail tıpkısı Türkiye’bile şu anda hamdolsun yaşayabiliyoruz. Bunları almak amacıyla Londra’ya, Almanya’ya gitmeye lüzumlu namevcut. Türkiye’yi gitmek yeterli ya dahi gelip bu toplantıya karışmak ehliyetli. Buradaki paydaşlarımızın seçme biri yüksek teknolojili alanlarda, inovasyon alanında çalışmalar yaparak hem kendileri kazanıyorlar ama bir zamanda Türkiye’ye kazandırıyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

“Bir Nice başarı hikayesi daha çok, yenileri gelmeye bitmeme ediyor”

AR-GE ve inovasyonu kalkınmanın ve refahın anahtarı kendisine gördüklerini dile getiren Mustafa Varank, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hedefimiz teknolojiyi ithal eden Türkiye’den, faziletli teknolojinin yapısına topluluk bire bir Türkiye’ye aceleci benzeri geçiş yapabilmek. Serencam yıllarda munzam kızıl ürünlerde ve faziletli teknoloji üretiminde berenarı yetişkin tıpkı ivme yakaladık. Fakat bu ivmenin bitmeme edebilmesi için ekosistemdeki bilcümle aktörlere büyük sorumluluklar düşüyor. Bu aktörlerin başında üstelik elbette teknoparklar geliyor. Teknoparklarımız Türkiye’nin yenilikçi ve hikmet hepten gelişimde koca aynı alım çalım üstleniyor. Burada bilgi, ticari ürüne dönüşüyor. Baş aşamasındaki uygulayım bilimi tabanlı girişimlere kuluçka merkezlerinde akıllıca ortamlar sağlanıyor. Müşavirlik ve yetişek gibi desteklerle girişimcilerin gelişmelerinde balaban katkılar sağlanıyor. Teknoparklarda sağlanan bu desteklerle bir nice sükse hikayesi şu anda ortaya intişar durumda ve yenileri birlikte gelmeye bitmeme ediyor.”

Icra Vekili Varank, Türkiye’nin bakir ekonomi modelinde bilyon dolar değerlemeye ulaşan teknoloji tabanlı şirketlerin sel aktörler olacağını belirterek, Türkiye’den çıkan Unicorn’ların (1 bilyon dolar veya elan aşkın yatırımcı değerine cemaat şeriklik) sayısının 6’ya ulaştığını, bu sayıyı haddinden fazla daha yukarılara taşıyabilmeyi hedeflediklerine belen etti.

Küresel hedefleri olan ölçeklenme aşamasındaki Turcorn (Türkiye asıllı unicorn) adaylarına, ihtiyaçlarına özel şekilde destekler vereceklerini aktaran Varank, “Bu girişimlere tanıtım, kayran bazlı danışmanlık, iş ağlarına ve mali kaynaklara erişim destekleri sunacağız. Şişman markaların başarılarında imzası olan profesyoneller, ulusal misil göstericiler olarak bu aday girişimlere birebir danışmanlık desteği verecek.” değerlendirmesini yaptı.

AR-GE ve tasarım merkezleri yardımıyla yüksek teknolojiye dair faziletkâr nitelik ve standartlarda ibdai ürünlerin geliştirilmesini sağladıklarını kaydeden Varank, şunları söyledi:

“Bu merkezler yardımıyla nitelikli iş gücü istihdamını arttırmanın yollarına bakıyoruz. AR-GE ve tasarım ürünlerinin yüce bire bir bölümü ticarileşiyor ve bu merkezler sebebiyle şu anda yurt dışına ihraç edilebiliyor. Yalnızca ihracat değil. Söz Temsili Togg’un kavi çok bileşeninde AR-GE ve tasarım merkezlerimizin imzası var. Tığ tıpkı zamanda işte Türkiye’üstelik bu nev projelere AR-GE ve dizayn merkezlerimizle katkı sağlamanın de harbi gururunu yaşıyoruz. İnşallah bu merkezlerimizde muvaffakiyet örneklerinin sayısı de anbean artacak.”

Teşvikler, düzenleyici politikalar, teknoloji geliştirme bölgeleri ve AR-GE, dizayn merkezlerinin yetkinliğinin artırılması üzerine kamunun yüce alım çalım oynadığını ifade eden Varank, “Bugüne büyüklüğünde teknoparklarımıza altyapı, dümen binası ve kuluçka merkezi desteği olarak vurdumduymaz ödemesiz şekilde aktüel rakamlarla kısaca 2,4 bilyon lira gerçeklik aktarıldı. AR-GE merkezlerimizin bugüne büyüklüğünde yararlandıkları isteklendirme ve muafiyetlerin tutarı 36 bilyon liraya, dizayn merkezlerinin ise 1,5 milyar liraya yaklaştı.” ifadelerini kullandı.

-“Eleştirilerin kâffesi haksız”

Icra Vekili Varank, yaptıkları değişikliklerle gurk merkezlerinin teknoparklar dışında dahi cümbüş göstermesinin önünü açtıklarını, bu kapsamda havza alanı dışında şu anda 4 gurk merkezi kurulumu gerçekleştiğini belirtti.

Böylece kentlerle teknoparkları birleştirerek, özellikle güre girişimcilerin gurk desteklerinden çokça elan çok faydalanmalarının yolunu açtıklarını dile getiren Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada belediyelerimiz öncü kurum üstleniyorlar. İstanbul’de belediyelerimizin öncü olduğu icraat var. Ankara’birlikte belediyelerin öncü olduğu icraat var. ara sıra biz AR-GE ve inovasyondan bahsettiğimizde biliyorsunuz politik birtakım eleştiriler geliyor. Diyorlar kim ‘Siz hemen öz belediyelerinizle çalışıyorsunuz’. Keski ortamında söylüyorum ‘Yandaşlarınızla çalışıyorsunuz’ ama tehlikesiz olun bu eleştirilerin hacısı hocası haksız, gerçekle alakası sıfır eleştiriler. Şehirde kuluçka merkezlerinden ilk örneklerden birini Bilkent Cyberpark Ankara’dahi gerçekleştirdi. Paydaşı Ankara Büyükşehir Belediyesi. Cumhuriyet Ahali Partili. Girmek kim biz bindi verirken, AR-GE’ye, inovasyona düz açarken esasta benzeri siyasal parti ayrımı göstermiyoruz amma idrak etmek isteyenler oluyor, istemeyenler oluyor. Bari bu ekosistemi daha yakından izleme etseler.”

“Keşki Soyer dahi mevrut olsaydı”

Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer’i de davet ettiklerini kaydeden Varank, “Keşki Bronz Soyer, çağırma ettik, zaman bu toplantıya mevrut olsaydı, bunları dinleseydi. O birlikte bir Cumhuriyet Altını El Partili şehremaneti adına AR-GE’da inovasyon alanında neler yapılıyor bunları duysaydı amma tığ çalışmaya bitmeme edeceğiz, hız etmeye devam edeceğiz. Bu ülkede taş konusunda taş koyan kim varsa bilsin ki Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onların defa arkadaşıdır. Kimsenin çekinmesine icap yok. Tığ onlarla yolda yürümeye bitmeme edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul, Kocaeli, İzmir üçgeninde inovasyon ekseni

İstanbul, Kocaeli, İzmir üçgeninde adeta benzeri inovasyon ekseni oluşturmaya çalıştıkları anlatan Varank, Enformatik Vadisi’nde Kocaeli’ndeki ve İstanbul’daki yatırımlarından bilahare Bilişim Vadisi İzmir’in inşaatının bitmeme ettiğini, 2023 yılında burada haddinden fazla yüce operasyon gerçekleştirilmeye başlanacağını söyledi.

“Zoom toplantısı yapmaya lazım namevcut”

Varank, İzmir’in Türkiye’deki inovasyonun öncü şehirlerinden biri olduğunun altını çizerek, bu toplantıyı İzmir’dahi yaparak farkındalık oluşturmaya çalıştıklarına dikkati çekti.

Yurt dışından Türkiye’ye gelip AR-GE merkezi yatırımı ayırmak talip firmaların gündemindeki kentlerin başında İzmir’in geldiğini belirten Varank, “İyi yolda ilerliyoruz. Biz desteklerimizi İzmir’e vermeye devam edeceğiz. Buradaki AR-GE ve inovasyon ekosistemiyle inşallah haddinden fazla elan güzel neticeleri almaya başlayacağız. AR-GE İnovasyon, uygulayım bilimi kullanmak talip varsa İzmir’e da gelebilir. Buradaki teknoparklarımızı üstelik konuşma edebilir. Hamburger yerine boyoz de yiyebilir. Gelsin buradaki ekosistemi, siyasilerimiz hele görsünler.” diye konuştu.

Katar’daki Acun Kupası’nda kullanılan yandaş yazılımının Türkiye’deki OBSS firması marifetiyle gönderildiğini tamlayan Varank, sözlerini, “Teknoloji yolmak isteyenler bizim firmalarımıza bakabilir. Zoom toplantısı yapmaya lüzumlu namevcut.” diye niteleyerek tamamladı.

Toplantıdan notlar

Törende Ilbay Çetince Sevap Köşger, İzmir Erdemli Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yağmur ile Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü Bilal Macit dahi istişare yaptı.

AR-GE ve Dizayn Merkezleri üzere 10 kategoride 30 bergüzar, teknoparklar için ise 4 kategoride 12 bağış kalkmak için toplamda 42 dürü sahiplerine verildi.

SOCAR’ın, dünyada ilk kez Türk Standardları Enstitüsü marifetiyle belgelenen, Endüstride TS SUNU ISO 56002 Inovasyon Hile Sistemi Standardı’nı almaya hak kazandığı açıklanırken, etkinlikte, bakanlığın katkı verdiği TRT eş yapımı “Galaktik Koşuntu” filminin fragmanı üstelik izlendi.

Share: