Vanlı kadınlar HEM kurslarıyla daha bahtiyar

Vanlı kadınlar HEM kurslarıyla henüz mutlu

Kurslara katılan kadınlar hem patika öğreniyor, hem bile gelir elde ediyor

VAN – Van’da umum eğitim bilimi merkezi bünyesinde açılan kurslarda üretim yaparak ocak ekonomilerine katkıda bulunan kadınlar, oluşturdukları arkadaş çevresiyle de sosyalleşip stres atıyor.

İpekyolu El Yetişek Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan kurslara katılan kadınlar hem boş zamanlarını değerlendiriyor hem bile çığır öğreniyor. Bir Nice branşta açılan kurslarda eğitim bilimi kayran kadınlar, elan bilahare zat hareket yerini kurarak karı bütçelerine ulama sağlıyor. El yetişek merkezi bünyesinde açılan kurslar sayesinde boş zamanlarını artağan değerlendirdiklerini aktaran kadınlar, bu şekilde mutlu olduklarını söylediler.

İpekyolu Halk Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan bilgisayar kursuna gelerek kendini geliştirdiğini belirten Gamze Gül isimli kursiyer, “Burada bilgisayar kullanımını elan adamakıllı öğreniyoruz. Bunlar seviyemize işliyor ve bunları elan ahir terbiye hayatımızda dahi kullanıyoruz. Ayrıca ücretsiz olması elan de güzelce. Emeği olanlara ve özellikle hocama teşekkürname ediyorum” dedi.

Maişeker Talih isimli kursiyer ise kursa gelmeden ilk vaktinin boşa geçtiğine aksan yaparak, “Hep evdeydim amma kursa gelerek abes vakitlerimi doldurdum. Kurs maddesel, manevi ve içtimai anlamda bize haddinden fazla özdek kazandırdı” ifadelerini kullandı.

Daha önceki evde çocuklarına ve torunlarına bakarak zamanının geçtiğini tamlayan Nurgül Kayakesen isimli kursiyer dahi, “Evde torunlarımla uğraşıyordum. Kursa geldim ve haddinden fazla sunturlu şeyler dikiyoruz. Çıktı dışarıya ihtiyacımız olmuyor. Kendime, aileme ve torunlarıma dikiyorum. Sonunda aileme katkıda bulunuyorum. Evde çok sıkılıyorduk. Buraya geldik stres atıyoruz. Günlerimiz çok adamakıllı geçiyor” diye konuştu.

Kurslarla ilgili mütekellim İpekyolu Halk Yetişek Merkezi Müdürü Mecnunca Kuru dahi, Van’ın ağırşak yükünü adeta sırtladıklarına aksan yaparak, “İpekyolu söylemek, Van demektir. Yükümüz sakil amma bu durumdan memnunuz” dedi.

1 Ocak 2022 yılı itibariyle kısaca 26 bin 700 kursun açıldığına dikkat çekici Kuru, “50 bin kursiyerimiz var. Bunun birlikte vazıh talim ortaöğretim ve ortaokulda da kayıtlarımız fazladır. Bizler ekip kendisine canla başla çalışıyoruz. Tek şekilde kimseyi kafasız çevirmiyoruz. Burada gençlerimize, kızlarımıza patika öğretiyoruz. Onlarda buradan aldıkları hikmet ve beceri çerçevesinde zat hayatlarına maddi imkan sağlıyorlar. Bu açıdan mutluyuz. İnşallah bu çalışmalarımız daha çok da bitmeme edecektir” ifadelerine saha verdi.

Kurslara mevrut kadınların da hayatlarından kıvançlı olduklarını tamlayan Zayıf, “Bizlere, yetkililere yakarış ediyorlar. Burada her cins mesleği öğrenip, kişi hareket yerlerini kuruyorlar. Kadınların sağ açıklık haddinden fazla iyicene. Ego bu çerçevede bakanlığımız özellikle görünmek için bu imkanları sunan herkese teşekkürname ediyorum” şeklinde konuştu.

Share: