Van’da kar yağışı ve sis faal oldu

Van’da kar yağışı ve sis faal oldu

VAN Van- Hakkari karayolu üzerinde kâin 2 bin 225 rakımlı Kurubaş Geçidi ile aynı güzergahtaki 2 bin 730 rakımlı Güzeldere Geçidi’nde kar yağışı ve sis sürücülere tahakküm anlar yaşattı.

Kentte dünden bu yana devam eden boğanak ve yüksek kesimlerde etken olan kar, arada bir sürücülere ağırlık anlar yaşattı. Dil trafiğinin güç olduğu Van-Hakkari karayolundaki 2 bin 225 rakımlı Kurubaş Geçidi ile bir güzergahta kâin 2 bin 730 rakımlı Güzeldere Geçidi’nde üstelik fikir mesafesi zaman zaman 5 metreye kadar düştü. Sürücüler, yolda kontrollü kendisine ilerledi. Gelgel sıcaklığının hissedilir derecede düştüğü kentte, Van’ın efdal kesimleri dahi beyaza büründü. Van’ın doğusunda mevcut 3 bin 200 rakımlı Meram Dağı, Gevaş ilçesi sınırları içerisinde kâin 3 bin 550 rakımlı Artos Dağı ve Van-Bahçesaray yolu üzerinde mevcut ve 3 bin rakımlı Karapet Geçidi beyaza büründü.

“6 Mahalle 2 mezranın yolu vabeste”

Kar yağışı ile alay malay İpekyolu ilçesine tutkun Ortanca grubunda 6 mahalle ve 2 mezranın yolu kapandı. Karayolları 11. Kesim Müdürlüğü ekipleri, herhangi bir iki güzergahta hareket makineleriyle karla savaşım çalışması başlatırken, Van Büyükşehir Belediyesi ekipleri ise kent merkezi ile ilişkin olan mahalle yollarını açılış çalışmalarını yürütüyor. Meteoroloji 14’üncü Nahiye Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise bölge genelinde havanın çok bulutlu olması, Muş, Bitlis ve Van’da bölgesel fasılalı kar ve karla anlaşılmaz yağmurlu olacağı oranlama edildiği belirtilirken, “Ayrıca sabah ve gece saatlerinde meydan yer parmak ve sis hadisesinin görülmesi beklenmektedir. Gelgel sıcaklıklarının sezon normalleri civarında olacağı hesap ediliyor. Rüzgarın batılı ve güneyli yönlerden hafif, ara sıra ölçülü kuvvette esmesi bekleniyor. Van Gölü Hava Şartları: çokça bulutlanmış, espaslı karla anlaşılmaz yağmur ve karlı; rüzgar: günindi ve güneybatıdan, akşam ezanı saatlerinde kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde; dolma: 0,25 ila 0,50 m; rey: ongun, yağmur takkadak orta. İl merkezleri amacıyla günün beklenen arz faziletkâr sıcaklıklarının; Muş 7, Hakkari 3, Van 6 ve Bitlis’te 4 evre olması beklenmektedir” denildi.

Share: