Van’da CHP Heyetinin Görüşme Ettiği Mahalle, 15 Yıl Sonra Suya Kavuştu

İSHAK KIŞMIRI

Van’ın Edremit ilçesinde 15 yıldır içmece suyu şebekesi sıfır Süphan ve Kullanılmamış Mahalle’birlikte araştırmalar işleyen CHP heyetinin çağrısının ardından Büyükşehir Belediyesi’ne kapalı Van Su ve Lağım Döşemi İdaresi (VASKİ) ekipleri, Yeni Mahalle’üstelik içmece suyu şebekesi çalışması başlattı. Mahalle sakini Tehlikesiz Şipal, “CHP buraya mevrut, bize akarsu getirmiş, Tanrı razı olsun. 15 yıldır burada yaşıyoruz, suyumuz yoktu. CHP olmasaydı bizim suyumuz hiç yoktu doğrusu, teşekkürler” dedi.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Cihangir İslam ile PM üyeleri, güzeşte hafta aynı sekans görüşme için Van ve Hakkari’ye gelmişti. CHP İstanbul Mebus Mahmut Tanal ile Kılıçdaroğlu Gönüllüleri’nden oluşan bire bir takım, Edremit ilçesine sınırlı Süphan ve Kullanılmamış Mahalle’de tarihi Şamran Kanalı’nın olduğu bölgede incelemelerde bulunmuş ve burada yaşanan su sorunu üzere yetkililere çağrı yapılmıştı.

Van Büyükşehir Belediyesi’ne mecbur VASKİ ekipleri, bu çağrının arkası sıra Yeni Mahalle’de içmece suyu şebekesi çalışması başlattı.

“İKTİDARIN ÇALIŞMASINA ÖĞÜN AÇACAĞIZ”

CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu ve partililer, yapılan çalışmaları durumunda kısaltmak üzere zaman mahalleye geldi. Bedirhanoğlu, CHP’nin asıl muhalefet görevini değme koşulda ve şartta yerine beyan etmek için çalıştığını belirterek, “CHP heyeti olarak, vatandaşın tamam sorunlarına talibiz, bu sorunların çözülmesi için ana tehalüf görevimizi gelişigüzel koşulda arkadaşlarımızla bu arada hesabına getireceğiz. Sorunları Meclis’e, kamuoyu gündemine taşıyacağız. Görevimiz gereği üstelik iktidarın çalışmasına defa açacağız” dedi.

“HAL SAHADA”

CHP Edremit Eş Kolları Başkanı Perihan Günay ise “Edremit’in çoğu mahallesinde su sorunun olduğunu söyleyebilirim. Bu sıkıntıları fasletmek için halkla uygun diyalog, hal sahada diyoruz. Teker tekerlek kapıları çalışıyoruz. Bu sorunları önceden birlikte biliyorduk, İstanbul Milletvekilimiz Mahmut Tanal As, sağ olsun buraya geldi. Devrisi dolaşma borular döşendi, icraat yapıldı, bu birlikte bizi sevindirdi. Biz, yemeden içmeden halkın yanında olmak için çabalıyoruz” diyerek konuştu.

“ÇOKÇA ŞÜKÜR SUYUMUZ GELDİ”

Mahalle sakini Perihan Sayyiğit birlikte “Tığ, 8 yıldır bu mahallede yaşıyoruz. Yolumuz, suyumuz yoktu. Cenabıhak sizden ve onlardan razı olsun, suyumuz geldi. CHP saylav, mahalle ziyaretinde bize dahi geldiler. Mahalledeki avrat, çocukların sorunlarını grado ettiler. Tığ üstelik anlattık, ‘Suyumuz, katıksız gazımız ve servisimiz yok’ dedik. Çokça şükür suyumuz geldi. Tankerle akarsu ihtiyacımızı gideriyorduk, emeği sabık herkese teşekkürler” dedi.

Tehlikesiz Şipal ise “CHP buraya gelmiş, bize su getirmiş, Cenabıhak razı olsun. 15 yıldır burada yaşıyoruz, suyumuz yoktu. CHP olmasaydı bizim suyumuz tek yoktu filhakika, teşekkürler” diye konuştu.Share: