Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta öğrenciler dersbaşı yaptı

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta yaz tatilinin sona ermesiyle 2022-2023 yetişek tedris yılı başladı.

Van’bile Yüzün Yıl Üniversitesi (YYÜ) yerleşkesindeki Çocuk Van Anaokulu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenle 1517 okulda 307 bin 90 öğrenci ve 17 bin 896 sarıklı dersbaşı yaptı.

Halk oyunları gösterisinin arkası sıra mütekellim Ilbay ve Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Âşık Balcı, bakir eğitim bilimi-öğretim yılının yalabık olmasını diledi.

Eğitime, bilgiye, bilime, kültüre ve sanata arkadaş bir yordamlı olduğunu tamlayan Balcı,”Asli görevimiz, terbiye camiasının, öğretmenlerin ve öğrencilerin önündeki engelleri düzenlemek, yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlara koruyucu olmaktır. Bunları yaptığımız ant memleketin ve milletin ilerlemesine, yükselmesine ulama sağlamış oluyoruz. Terbiye-tedris benzeri numaralı meselemizdir. Tamam gücümüzü, devletimizin ve milletimizin tam imkanı, yetenek ve potansiyelini yetişek camiasının emrine vermiş bulunmaktayız.” diye niteleyerek konuştu.

Milli Yetişek Bakanlığı Temel Eğitim Umumi Müdürü Tuncay Morkoç ise vekillik olarak bu yıl ekol öncesi eğitimde seferberlik başlattıklarını belirtti.

Hiçbir çocuğun eğitimden yoksun kalmaması hedefi doğrultusunda düzentileme yürüttüklerini anlatan Morkoç, şunları kaydetti:

“Anaokulu hedefimizden zaman itibarıyla 1407 anaokulunu açmış bulunuyoruz. Türkiye çapında 10 bin 200 anne sınıfını açarak çocuklarımızı öğretmenleriyle buluşturduk. Bu sene okul öncesi eğitiminden faydalanan bala sayısı tıpkı esbak yıla göre 659 bin artmıştır. Bu çocukları benzeri yıl süresince sınıflara konumlamak, sarıklı, gereç atfetmek. Bunların kâffesi büyük işlerdi. Emeği sabık herkese teşekkür ediyorum. Iri iller ortada düzlük düzlük Van’daki okullaşma oranını yüzdelik 98’lere kadar çıkaran Sayın Valimiz ve ekibine teşekkür ediyorum. Bizler için gurur donör aynı tabela. Bundan sonraki hedefimiz takkadak 5 yaşındaki çocuklar değil, 3-4 yaşındaki evlatlarımızı üstelik genişlik erken yaşlarda öğretmenlerimizle buluşturmak olacaktır.”

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli de üniversitelerin topluma liderlik etme, nöbet tayin, tetikleme görevlerinin olduğunu tabir etti.

Üniversite yerine toplumla etkileşime girmesine katkıda bulunmayı hedefleyen değişik nitelikte etkinlikler düzenlediklerini nâkil Şevli, “Elan güvenilir tıpkısı geleceğin inşasında üzerimize düşeni yapma kararlılığındayız. Hepimiz çocuklarımızın geleceğe sağlam adımlar atmalarını istiyoruz. Biliyoruz kim onların epey yaşlarda attıkları herhangi bir makul aşama, geleceklerini, zımnında geleceğimizi etkiliyor, şekillendiriyor. ve biliyoruz ki erken yaşlarında onlara vereceğimiz rastgele yetişek çocuklarımızın potansiyellerini daha üst seviyelere çıkarıyor.” ifadesini kullandı.

Balcı ve beraberindekiler törenin ardından sınıfları müzakere ederek, öğrencilerle sohbet etti.

Programa, DOĞRU Parti Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İl Kurnaz Komutanı Liva Hüseyin Bekmez, İl Güven Müdürü Atanur Münevver, İl Milli Yetişek Müdürü Hasan Tevke, Tuşba Belediye Başkanı Salih Saf, öğretmenler, öğrenciler ve çokça sayıda ege katıldı.

Hakkari

Kent genelinde 82 bin öğrenci, kullanılmamış eğitim tedris yılının başlamasıyla dersbaşı yapmanın heyecanını yaşadı.

Cumhuriyet İlk ve Ortaokulu’na gelen öğrenciler İstiklal Marşı’nı okuduktan bilahare sınıflara alınarak ilk derslerine başladı.

Okulu mülakat ederek öğrencilerin heyecanına eş olan İl Milli Terbiye Müdürü Bilal Gani, 357 okulda 82 bin öğrenci ve 4 bin 749 öğretmenle eskimemiş yetişek sezonuna başladıklarını vurguladı.

Okulların tadilat ve onarımının yapıldığını nâkil Ongun, şunları kaydetti:

“İl merkezi ve dört ilçemizde, mecmu 1 milyon 130 bin esas pusula ve ders kitapları devletimizin imkanları sebebiyle, tamlık bir şekilde öğrencilerimizin masalarının üzerine konulmuştur. Bakanlığımızca okullarımızın umum ihtiyaçları karşılandı. Çocuklarımızın hele ekol öncesi eğitime erişimlerini bırakmak üzere tahammülfersa tıpkı yatırım yapıldı. 2022-2023 yetişek tedris yılı öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize, eğitim camiamıza, Hakkari’mize ve ülkemize hayırlar getirsin.”

Bitlis

Bitlis’te 2022-2023 eğitim tedris yılının başlamasıyla ülke genelinde 87 bin 820 mektepli dersbaşı yaptı.

Bitlis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, el genelindeki 743 okulda talim yılının başladığını söyledi.

Korkmaz, “Okullarımız ve dersliklerimiz hazır. Öğretmelerimiz görevlerinin başında. Çocuklarımızın kitapları masalarının üzerinde.” dedi.

Muş

Kentteki 692 okulda 114 bin 209 mektepli ve 6 bin 400 hoca yaz tatilinin peşi sıra okula başlamanın heyecanını yaşadı.

2071 Melikşah İlk ve Ortaokulu’nda düzenlenen törende mütekellim Ilbay İlker Gündüzöz, eğitimin önemine vurgu yaptı.

Kentte şanlı yatırımların yapıldığını tamlayan Gündüzöz, “Hepsi bizim gençlerimiz, çocuklarımız amacıyla. Muş, Türkiye’üstelik en gailesiz nüfusa ehil 5 ilden biri. Zaman derslik başına öğrenci mevcudumuz farklı derecelerdeki okullarda çokça epey sapmalar gösterse de hor fevk 16 civarında.” dedi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Enver Övünç dahi günün medlul ve önemine ilgilendiren yaptığı konuşmada memleket genelinde 692 okulda 6 bin 400 öğretmenin nezaretinde 114 bin 209 öğrencinin dersbaşı yaptığını anlatım etti.

Okula bakir başlayan öğrencilere çiçek verilmesiyle serencam bulan törene Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Cingöz Komutanı Albay Mehmet Teşrinisani Duayen, Vali Yardımcısı Hasan Taş, Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Güvenlik Müdürü Engin Kaloğlu, gelgel amirleri ve veliler katıldı.Share: