Üstün Öztrak: Bütçe, Hükümetlerin Tercihini Gösterir: Faiz Giderleri 151 Bilyon Tl, Düzem Korumalı Mevduat İçin Ödenen 61 Milyar Tl, Çiftçilere Ödenen…

CHP Sözcüsü Yüksek Öztrak, “Bütçe, hükümetlerin tercihini gösterir. Zaman 7 mahiye bütçede repo giderleri 151 bilyon TL, seviye korumalı yatırım için ödenen mülk 61 milyar TL, çiftçilere ödenen destek 24 milyar TL. Halkbank’tan esnafa verilen kredilerle ilgilendiren görevlendirme bedeli 5 milyar TL. KOBİ ve esnafa sunulan bağış desteği 1 milyar TL bile değil. Bu zahir bir bölüştürme, bu zahir tıpkısı tercih” dedi. Günebakan üreticisinin sorunlarına değinen Öztrak, ” Hükümet, bibi gündöndü bindi fiyatını açıklamadı. Avans fiyatı var beyninde. Primi üstelik açıklamadı. Bağlanak, bire bir öndelik fiyatı verdi; 12 TL. Amma şu anda dışarıdan anca tıpkı günâşık geliyor ki fiyatları 10 TL’nin altına düştü. Dikici, bu fiyatlarla önümüzdeki sene teşrinievvel yapamaz… Bu fiyatlarla günebakan üreticisi ürününü satarsa çok yalınlık söyleyeyim, önümüzdeki yıl ayakta duramaz. Günebakan fiyatları için biz 16 TL istemiştik” diye niteleyerek konuştu.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Tekirdağ Saylav Üstün Öztrak’ın başkanlığındaki Ekonomi Masası üyeleri, bugün Tekirdağ’dahi hareket insanları ile ayrımsız araya geldi. Ekonomide yaşanan mesail üstüne konuşan Öztrak, CHP’nin hal önerilerini anlattı.

“CHP’nin iktisat programı yok” gibi eleştiriler yapıldığını belirten Öztrak, “E olur bizim ekonomide hangi söylediğimiz anlaşılan değil bile lacerem bizim Genel Başbuğ’ımız, bire bir ülkede projeleri yer çok yapılan, hayata güzeşte umumi başbuğ oldu? Guinness Rekorlar Kitabı’na geçti kendisi. Bu ülkeyi müdür, mızrap yorgunu benzeri hükümet var. Proje üretemiyor. Biz söylüyoruz, kalık bir şeyler yapıyorlar” dedi.

Yüksek Öztrak’ın konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“TEŞEKKÜRNAME EDERİM: Bu, bizim 43’üncü ilimiz. 61 bin kilometre kez yapmışız. Biraz önceki beni sesli duyuru fail hempa dedi ki ‘Parti Sözcüsü, Umumi Komutan Yardımcısı’, ama ben hepsinden önce Tekirdağ milletvekiliyim. Bugün, böylesine sunturlu bir katılımı sağladığınız için herkese teşekkürname ediyorum. Organizasyonda emeği geçen İl Başkanı’mız (Şener Zeynel Hatırlı), Büyükşehir Belediye Başbuğ’ımız (Mesabe Albayrak), masamızın üyesi İlhami Özcan Aygun’a teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

GENEL BAŞKAN’IMIZ GUİNNESS REKORLAR KİTABI’NA GEÇTİ: Türkiye’da, ortalarda konuşulan benzeri molekül var. ‘Efendim CHP’nin tıpkı ekonomi programı bulunmayan, ekonomide ne söylüyorlar anlaşılan değil.’ E tamam bizim ekonomide hangi söylediğimiz belli değil birlikte şüphesiz bizim Umumi Komutan’ımız, ayrımsız ülkede projeleri sunu fazla yapılan, hayata güzeşte umumi komutan oldu? Guinness Rekorlar Kitabı’na geçti kendisi. Bu ülkeyi yönetmen, mızrap yorgunu benzeri hükümet var. Proje üretemiyor. Biz söylüyoruz, kem tıpkısı şeyler yapıyorlar. Bizim programımız, projemiz yoksa bunlar şüphesiz ortaya çıkıyor?

TAMAM ESNAFIMIZIN AHİLİK HAFTASI’NI KUTLUYORUM: Geçmiş Genel Başbuğ’ımız dediği kabilinden, sizlerin desteği ile iktidara geldiğimizde hasis bu ülke, bizim yönetimimizde görmediği güzellikleri görecek. Bu hafta, Cömertlik Haftası. Az Buçuk geçmiş Tekirdağ’dahi yılın Ahisi seçilen arkadaşımıza tıpkısı armağan verdik. Ego, kendilerinin gözetiminde umum esnafımızın, bu ülkenin şu serencam dönemde yeryüzü fazla cevir çekici bütün esnafımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum.

YENİ BİR KALKINMA STRATEJİSİNE İHTİYAÇ VAR: Zaman Türkiye amacıyla imdi eskimemiş tıpkı hikayeye ve o kapsamda yıpranmamış tıpkısı kalkınma stratejisine ihtiyaç var. Birçok sorunumuz var. Türkiye’nin değme yerinde esnafımızı, sanayicilerimizi, kültür odalarımızı görüşme ettiğimizde bu sorunları dinliyoruz. Bu sorunların arkasında hangi var diyerek düşündüğümüzde, bire bir; bu sorunların arkasında Türkiye’nin tıkanan tahaccüm modeli var. Haricen sıcak parayı getir, ekonomiyi şişir. Bunun sonucunda dış yük bozulsun, rezervlerin erisin, gitsin. Faziletli enflasyon, gösterişsiz tahaccüm olsun ve böylelikle üstelik her defasında hesaplı akse gelsin.

ÇİFTÇİ ‘FAİK SATIŞ, BİZ ARTIK KRAL DEĞİL KAIDE İSTİYORUZ’ DEDİ: Tıpkısı eksantrik heybetli ülkü, Türkiye’de 2018 yılında geçilen bu ucube Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Bu bir tane herif rejimi, bu devlette ağır sıklet tıpkısı yönetim krizine bozukluk oldu. Kurallar kalktı, namına kral geldi. Polatlı’yı görüşme ederken çiftçilerimizden kardeş kardeş ediyoruz, benzeri çiftçimiz ayağa kalktı dedi kim ‘Faik Satiş, biz daha çok kral değil kaide istiyoruz’. Ondan sonra üstelik bu bizim sloganımız haline geldi.

KAPSAYICI BÜYÜME 2007’DEN BERİ BİZİM PARTİ PROGRAMIMIZDA VAR: Küçük Ay ayında Kongl Mutabakatı diye niteleyerek benzeri madde yayınlandı. Maddelerden ayrımsız tanesi; ayrıntılı nema. Ki yayınladı? G7 ülkeleri. Dünyanın sunma zengin 7 ülkesi. Onlar dahi çıktı etraflı büyümeden bahsediyor. beraber CHP yerine, kapsayıcı büyüme konusu 2007’den beri bizim öğür programımızda kayran alıyor.

CARİ AÇIĞIMIZ DÜŞECEKTİ. HANGI OLDU? AKSİNE ARTTI: Türkiye’da bugün yüzdelik 80 para şişkinliği var. ‘Büyüyoruz, büyüyoruz’ diyoruz, yüzde 80 şişkinlik var. Yüzdelik 80 para şişkinliği ile asıl büyüme nedir? Bunu görmek kabil değil. Büyümenin kalitesinin bozukluğunu gösteren bir eksantrik bahis dahi cari açığımız birlikte büyüyor. Akıbet dönemde akan açığımız, diğer berrak milli hasılaya göre rekorlar kırmaya başladı. Oysaki hangi diyordu hükümet, Türkiye Modeli diyerek tıpkısı benzeri çıkarttılar, bu analog çerçevesinde Türk lirası ayar kaybedecek, akan açığımız düşecekti. Hangi oldu? Tersine arttı.

HİÇBİR ANTLAŞMA İKİSİ ARASINDAKİ FARK BU BÜYÜKLÜĞÜNDE AÇILMAMIŞTI: Belirsizliğin arttığı yerde sanayicinin eşit vermesi güçleşir. Deminden burada, 12 ay sonrası amacıyla dolar arık beklentilerini Form Bankası’ndan alıp yansıttım. Yer bağan durum 20 binin altı, 17-18 bin. Arz faziletkâr aritmetik 25 bin. Tek zaman ikisi arasındaki ayirt bu kadar açılmamıştı. Bu, müthiş ayrımsız müphemlik olduğunu gösteriyor. Filhakika bunu değişik endekslerden dahi tutulmak olanaklı.

OECD ENERJİ ARTIŞ ORTALAMASI YÜZDE 35, BİZDE YÜZDE 143: Çıkıp diyorlar ki ‘Tamam, memlekette para şişkinliği var amma para şişkinliği haricen. Birincisi; bizim bile üyesi olduğumuz Iktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı ülkelerinin sayı farkı enflasyonu yüzdelik 10,2. Türkiye; yüzdelik 80,2. OECD’üstelik bizden ahir arz efdal talih; yüzde 24,8, Estonya. Dolayısıyla bu enflasyonun sekizde biri haricen, sekizde yedisi dâhilen. Olur, dünyada besin fiyatları yükseliyor ama acun ortalamasına baktığınız ahit, yüzdelik 14,5. En efdal, bizden sonraki OECD üyesi ülkede yüzdelik 33. Türkiye; yüzdelik 94,7. ve erke enflasyonu. Bugün hepimiz enerji fiyatlarından şikayet ediyoruz. Hangi esnafın dükkanına girsem bana elektrik faturasını gösteriyor. Kirayı geçmiş elektrik faturaları. Tamam bunun OECD ortalaması kaç? Yüzde 35. Bizde erke artışı kaç? Yüzdelik 143. Estonya; yüzde 98. Nereden baksanız bizde dünyanın haddinden fazla üstünde enerji fiyatlarında artım var. Bu, tamamen beceriksizlikten kaynaklanıyor.

ÇİFTÇİLERE ÖDENEN DESTEK 24 MİLYAR TL: Bütçe, hükümetlerin tercihini gösterir. Zaman 7 maaş bütçede getiri giderleri 151 bilyon TL, kur korumalı yatırım üzere ödenen mal 61 bilyon TL, çiftçilere ödenen bindi 24 milyar TL. Halkbank’tan esnafa sunulan kredilerle ilişkin görevlendirme bedeli 5 bilyon TL. KOBİ ve esnafa verilen armağan desteği 1 bilyon TL bile değil. Bu pekâlâ bire bir üleştirme, bu elbette tıpkı tercih? Sorunlarımız var. Sorunlarımıza rağmen Türkiye’nin çok heybetli de üstünlükleri var. Türkiye, bir misil coğrafi bölgesi itibariyle 4,5 saatlik uçuş mesafesinde 58 ülkeye, 1,5 bilyon nüfusa, 22 trilyon dolarlık benzeri pazara erişebiliyor. Hakeza bir mutluluk namevcut. Şayet tığ bu avantajımızı mebzul kullanabilirsek benzeri, ikinci büyük avantajımız olan zihayat nüfusumuzu ongun kullanabilirsek rahatlıkla mutedil sağlık tuzağından çıkarız. Avrupa Birliği’nin ve bölgesinin bildirme nazik tedarik üssü olabiliriz. Bolluk ve demokrasi ile ülkemizi toptan bahtiyarlık endeksinde fevk akilane tırmandırırız.

ÇİFTÇİ BU FİYATLARLA ÖNÜMÜZDEKİ YIL EKİM YAPAMAZ: Hükümet hala günebakan destek fiyatını açıklamadı. Öndelik fiyatı var beyninde. Primi dahi açıklamadı. Bağlantı, tıpkısı öndelik fiyatı verdi; 12 TL. Amma şu anda haricen öyle tıpkısı günebakan geliyor kim fiyatları 10 TL’nin altına düştü. Maraba, bu fiyatlarla önümüzdeki sene ekim yapamaz. Aslında buğday çiftçisinin durumu, gündöndü çiftçisinin durumundan değişik. Buğday çiftçisinin sattığı nişane, sakat girdi fiyatlarıyla elde ettiği üründü. Ayçiçeği üreticisinin şu anda satmakta olduğu eser, alışılmamış kalık olan girdi fiyatlarıyla sattığı yayın. Bu fiyatlarla günebakan üreticisi ürününü satarsa haddinden fazla açıkça söyleyeyim, önümüzdeki yıl ayakta duramaz. Gün Çiçeği fiyatları için tığ 16 TL istemiştik. Ama öyle anlaşıyor kim 16 TL, çıktı piyasa fiyatının çok üzerinde. Dolayısıyla en azında 13 TL bir karşılık verilmesi geçişsiz. Onun üzerine dahi çap 3 TL prim vermesi geçişsiz ki gündöndü üreticisi şen bir soluk alsın, önümüzdeki yıl teşrinievvel yapabilsin. Amma planlama olmayınca bunların hiçbiri olmuyor. Işaret ya üreticinin elinde kalıyor ya bile ölü fiyatına gidiyor.

HİÇ KİMSE BÜYÜME SÜRECİNDEN DIŞLANMAYACAK: Zenginliği adilane paylaşmamız geçişsiz. Bunu imdi dünyanın en kaslı ülkeleri birlikte söylüyor. Yoksulluğa son vereceğiz. Rastgele yaş, dimdik ve nitelikli yaşamı garanti altına alacağız. Herkes nitelikli eğitime ulaşacak. Dirim boyu tahsil fırsatlarından yararlanacak. Dizge insana uygun işe ulaşabilecek. Gelişigüzel tip ferdî ve lehçe eşitsizliklerle savaşım edeceğiz. Emeğin milli gelirden adilane hisse almasını sağlayacağız. Hiç kimse nema sürecinden dışlanmayacak. Sistem fırsat eşitliğine sahip olacak.

İYİ, CÜRET VEREN BİR YÖNETİMLE TÜRKİYE’DE HIZLA İSTİKRARI HATIRLAMAK BENZER: Bizler, ülkemizin potansiyeline inanıyoruz. Zira bizler, bu ülkede akilane derman verildiği ant, makul otama yapıldığı ant sizlerin neler yapabileceğini çokça gani biliyoruz. Gördük. Hiç dünyada görülmemiş benzeri şekilde 2001 krizinden sonra Türkiye, altı kamer içre o krizin etkilerini geride bıraktı ve istikrar sürecine geçti. İyi, yürek veren benzeri yönetimle Türkiye’de çabucacık istikrarı sağlamak, ondan bilahare üstelik efdal büyüme ortamına koymak olabilir.”Share: