USOM, vatandaşların verilerini ele geçirip satan siber saldırganların sitelerini kapattı

Ulaştırma ve Altyapı Vekil Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, vatandaşların verilerini ele geçirerek satan siber saldırganlara ilişkin sistemlerin Ulusal Siber Olaylara Engelleme Merkezi (USOM) ekiplerince gerçekleştirilen operasyonla çökertildiğini belirterek, “Ameliyat sonucunda, ‘trinkcheck.xyz’ ve ‘trinkcheck.cc’ web siteleri devre dışı bırakıldı, ibret 4 şahsiyet belirleme edilerek haklarında iş başlatıldı.” ifadesini kullandı.

Sayan, mukayyet açıklamasında, operasyonla Türkiye’nin siber alandaki gücünün tıpkısı sefer henüz ispatlandığını bildirdi.

Vatandaşların verilerini ele geçirerek mülk karşılığında satan siber saldırganların sistemlerinin USOM eliyle yapılan operasyonla ele geçirilerek, kapatıldığını bildiren Sayan, “Bu defa hem kapattık, hem duyuruyoruz. Vatandaşlarımızın verilerini ele geçirerek satan çete, USOM ekiplerimizce gerçekleştirilen operasyonla çökertildi. Saldırganların kullandığı sistemler baypas bırakılarak milyonlarca vatandaşımızın mağduriyeti engellendi.” değerlendirmesinde bulundu.

Saldırganlar 3 ay izleme edildiler

Sayan, siber saldırganların, tehdit istihbaratı ekiplerince tayin edildikten sonraları takibe alındıklarını belirterek, kestirmece 3 kamer süren strateji sonucunda, saldırganların kurduğu fen tabanı ve sistemlere erişim sağlandığını kaydetti.

Siber saldırganların üyelik sistemi kurarak dünyalık topladıkları ve kurdukları sistem üzerinden sorgulama yaptırdıklarının belirleme edildiğini aktaran Sayan, “Ameliyat sonucunda, ‘trinkcheck.xyz’ ve ‘trinkcheck.cc’ web siteleri köprüleme bırakıldı, dalavereli 4 insan tespit edilerek haklarında prosedür başlatıldı, kamu zararlı sistemler ele geçirildi.” bilgisini paylaştı.

Sayan, USOM vasıtasıyla bu kök operasyonların bir zaman yüzlercesinin yapıldığını ancak duyurulmadığını anlatım ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Henüz geçmiş siber saldırganlar aracılığıyla zararlı hareketli çalışmalar üzerinden ele geçirilen binlerce kredi kartı bilgileri USOM ekibimizin huysuz çalışması ile kurtarılmıştı. Bugün de vatandaşlarımıza zarar yöneltmek isteyen dokuncalı oluşumlar domestik ve milli yazılımlarımız KASIRGA ve ATMACA ile kaldırılmış edildi. Yapılan operasyonlar göğsümüzü kabartıyor. Ülkemiz, siber düzenlilik alanında acun çapında tıpkı başarıya eş olduğunu ispatlamış oldu.”

Sayan, baypas terk çalışmalarının caydırıcılığı artırdığına meni ederek, USOM’da mütenevvi kaynaklardan temin edilen nazik çaptaki verilerin, siber düzenlilik uzmanlarının geliştirdiği sistemlerde, sentetik zeka kullanılarak çözümleme edildiğini bildirdi.

Sonraki aşamada saldırganların kullandığı kumanda taharri sunucuları ve oltalama adreslerinin engellendiğini belirten Sayan, böylelikle cep telefonları ve bilgisayarların bu adreslere bağlanmasının önüne geçildiğini rapor etti.

USOM kuruluşundan bugüne büyüklüğünde 181 binden aşkın zararlı bağlantıyı engelleyerek web sitesindeki hususi benzeri listede herkese örtüsüz şekilde yayınlıyor. Türkiye’dahi geçer amme ve hür teşebbüs siber güvenlik sistemleri bu listeye bütünleşmiş olabiliyor.

Share: