Üreticilere 31 ton tohum desteği verildi

Koskocaman tarım kentlerinden olan Entelektüel’da 626 bin TL olan proje ile üreticilere 31 ton fiğ, arpa ve yemleme bezelyesi tohumu dağıtıldı.

Münevver genelinde üreticilere tarımsal destek verilmeye bitmeme ediyor. Bu çerçevede Ziyalı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü aracılığıyla hazırlanan ‘Pamuk Tarımında Münavebede Yemleme Bitkileri Kullanımı ile Arazilerin Etkinliğinin Arttırılması ve Gereksiz Ekincilik Alanlarının Değerlendirilmesi’ projesi üzere diyar genelinde üreticilere yemleme bitkilerinden fiğ, ağızotu bezelyesi ve rüşvet bitkileri tohumu temin edildi.

Söz konusu destekle ilgilendiren Işıklı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere vadi verildi: “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesinin Desteklenmesi çalışmaları çerçevesinde İl Müdürlüğümüzce hazırlanan ve Nebati Üretim Umumi Müdürlüğümüzce onaylanan ‘Pamuk Tarımında Münavebede Yemleme Bitkileri Kullanımı ile Arazilerin Etkinliğinin Arttırılması ve Boş Ekincilik Alanlarının Değerlendirilmesi’ projesi üzere mülk genelinde üreticilerimize yem bitkilerinden fiğ, yemleme bezelyesi ve arpa bitkileri tohumu temin edilmiştir. İlimizde sürekli pamuk ekilen arazilerde kışlık aleniyet nişane yerine, yemleme bitkileri yetiştirilmesi ile üreticiye keşikleme desteğinin yanı sıra, ünite alandan henüz fazla iz alarak arazilerin etkinliğinin arttırılması ve ekiliş planı yapılmayan arazilerin değerlendirilmesi üstelik sağlanacaktır. Yüzde 75 nezaret, yüzdelik 25 maraba katkılı toplam bütçesi 626 bin TL olan proje ile 31 titrem, fiğ, rüşvet ve yemleme bezelyesi tohumu, üreticilerimize ulaştırılmıştır.” – AYDIN

Share: