Ürdün Kralı Abdullah ile Fransa Cumhur Reisi Macron “bölgesel gelişmeleri” görüştü

Ürdün Kralı 2. Abdullah, resmi konuşma kapsamında payitaht Amman’a mevrut Fransa Cumhur Reisi Emmanuel Macron ile ikili ilişkileri, uluslararası ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Ürdün resmi ajansı PETRA’da meydan kayran habere bakarak Fransa Cumhur Reisi Macron, mazi başlayan ve zaman sona erecek Ürdün ziyareti kapsamında Kral Abdullah ile benzeri araya geldi.

Macron ile Kral Abdullah, düet ilişkileri, uluslararası ve bölgesel gelişmeleri görüştü.

Görüşmede Kral Abdullah, Ürdün ile Fransa arasındaki “genişlemeye ve gelişmeye bitmeme eden dinamik ve tarihi ilişkilerden” bayram etti.

Fransa’nın Ürdün özellikle gelmek amacıyla bölgeye verdiği destekten duyduğu memnuniyeti ifade fail Kral Abdullah, Fransa Cumhur Reisi ile yaptığı görüşmelerde Filistin meselesinin yanında Irak, Suriye ve Lübnan’daki sorunlara değinildiğine özen çekti.

Macron ise Ürdün ile işbirliğinin önemini vurgulayarak, bölgenin düzenlilik ve istikrarı üzere hayati öneme sahip meselelerde koordinasyonun “Fransa amacıyla asıl ayrımsız iş” olduğunu rapor etti.

Fransa Reisicumhur Emmanuel Macron mazi Ürdün’ün ev sahipliğinde ikincisi düzenlenen “Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı”na katılarak müzakere yapmıştı.

Share: