Uran devleri pandemide sıkı kaldı

Malatya Ticaret Borsası’nda, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ve Fırat Kalkınma Ajansı vasıtasıyla ” Zirai Üretimde Dijitalleşme ve Hamur Verimliliği Eğitim Semineri” düzenlendi.

Malatya Ticaret Borsasında Konuşma Salonunda planlı programa Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, İl Tarım Müdürü Tahir Macit, Prof. Dr. Gültekin Özdemir, Prof. Dr. Öner Aheste ve çokça sayıda çağrılı katıldı. Program çerçevesinde, düşüncesiz ekincilik uygulamalarının bölgede yaygınlaştırılmasına müteveccih farkındalık araştırı, eğitim, müşavirlik ve koordinasyon çalışmaları konuşuldu.

Pandemi döneminde bir nice sektörün ekincilik karşısında mahdut kaldığını belirten Tecim Borsası Başkanı Ramazan Özcan, ” İnsanlar tüketim yaptıklarında tarımın bulunmaz olduğunun farkında değil. Ekmek bulunmadığında insanlar tarımın farkına varıyor. İnsan hayatı açısından baktığımız devir Pandemi döneminde dünyadaki bütün sanayi devleri iri şirketler, teknolojik açıdan adam hayatında şanlı faktörler dahi tarımın karşısında ensiz kaldı. İnsan hayatı için gelecek yüzyıllarda bire bir taraftan hızlı tıpkısı şeklide küsurat koca ve bununla birlikte istihsal miktarlarının bu nüfusa alın yeterliliğini konuşuyor dünya” dedi.

“Tığ 2023 yılından itibaren Sanayi 5.0’ı planlıyoruz”

Tarımda dijitalleşme süreci üzerine bilgi veren Prof. Dr. Gültekin Özdemir ise “Dijitalleşme hayatımızın içerisinde müesses durumda. Çökertme telefonlarından, bilgisayardan, tabletten şuanda biz hem tarımda hem dahi farklı bütün konularda haddinden fazla oylumlu olarak bu teknolojileri kullanıyoruz. Sanayi 1.0, 1780’li yıllarda su ve buhar gücüyle mekanizasyona başlayarak evvel teknolojileri oluşturmuşuz. Sonrasında 1870’li yıllarda üstelik elektrikli kütlesel üretime geçmişiz. Buna sanayi 2.0 demişiz. 1969 yılına geldiğimizde elektronik beyin sistemlerini kullanmaya başlamışız. Bunlara birlikte uran 3.0 demişiz. 2011 yılından itibaren birlikte siber fiziki sistemler dediğimiz sistemleri de kullanarak uran 4.0’a geçmişiz. Tığ 2023 yılından itibaren Endüstri 5.0’ı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Teknolojinin kullanma amacı, kaynakları deli dolu ve eli nimetli dercetmek”

Düzlük yeryüzü üzerinde küsurat çabuk nüfusun kaynakları kullanmada mikro kaldığını ve nesep kullanımını etken ve verimli istimal üstüne banak işleyen Prof. Dr. Öner Pahal birlikte “Gıdayı nail olmak için tarımla uğraşmalıyız. Tarımla uğraşırken kaynakları bittabi etkili kullanmalıyız. Teknolojiyi pekâlâ kullanabiliriz. Teknolojinin kullanma amacı birlikte kaynakları etkili ve artağan yok etmek içindir. Gıda sorunun halletmek ortamında nebati ve hayvansal üretimi yükseltmek zorundayız” diye niteleyerek konuştu. – MALATYA

Share: