ULUSLARARASI ADANA HAZ FESTİVALİ’NİN LANSMANI YAPILDI

Adana Valiliği’nin Adana Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, odalar ve sivil toplum kuruluşları gelişim birliğiyle 7-8-9 Teşrinievvel tarihlerinde düzenleyeceği Arsıulusal Adana Haz Festivali, İstanbul Feriye’de düzenlenen tıpkı basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Bu yıl 6’ncı öğün Adana Dalan Park Yeri’ta 180 dönüm üzerine yerleşmiş alanda düzenlenecek Arsıulusal Adana Ezgi Festivali’nin asıl teması ‘Geçmişten Geleceğe Miras: Mutfak’ kendisine açıklandı. Basın toplantısında Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar, Seyhan Şehremini Akif Kemal Akay, Adana Uran Odası Başkanı Anlaklı Kıvanma, Curcuna İçerik Koordinatörü Ebru Koralı ve Festival Organizatörü Haluk Özsevim festivalin amacına ve programı detaylarına ilgilendiren bilgelik verdi. Adana Valisi Dr. Süleyman Elban’ın eş sahipliğinde planlı toplantıya, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, kaymakamlık belediye başkanları, basar başkanları, sivil cemiyet kuruluşlarının yöneticileri, Fatih Terim ile gastronomi dünyasından isimler katıldı.

Tanıtımda dokunaklı başına güzeşte Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, misafirlere Adana kebabı pişirdi. Masterchef jüri üyeleri Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu ve Danilo Zanna’nın birlikte vadi aldığı lansmanda şehremini Zeydan Karalar ile jüriler beyninde mülevven görüntüler ortaya çıktı.

7-8-9 Teşrinievvel tarihlerinde ayrımsız yandan hoşlanma tutkunlarına karı sahipliği yapacak festivalin ayrımsız yandan bile konferansları ve hususi etkinlikleri ile Adana’nın mutfak mirasına mum tutması hedefleniyor.

‘ADANA’DAKİ LEZZETLERİ TARİF GELMEK ÇOK ZORDUR ANCAK TADINCA LEZZETİNİ ANLAYABİLİRSİNİZ’

Lansmanda mütekellim Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, ‘Adana’bile 7-8-9 tarihleri beyninde haz festivalimizin bu yıl 6’ncısını düzenliyoruz. Yapacağımız festivalin tanıtımı amacıyla bugün burada toplandık. Adana’birlikte 3 gün süresince etkinlik alanında sokak lezzetlerimiz, adana lezzetlerimiz, kebaplarımız, yemeklerimiz parçalanmamış misafirlerimizi bekliyor olacak. Esasen benzeri alanda, şeflerimiz aşındırmak yapacak, konferanslarımız ve konserlerimiz olacak. Elhasıl lezzetli bire bir curcuna olacağını söyleyebilirim. Adana’daki lezzetleri tarif etmek çokça zordur, fakat tadınca lezzetini anlayabilirsiniz. Amma Adana’nın musluğunda akan suyu bile lezzetlidir. Herkesi bu lezzetleri istihbar etmek amacıyla Adana’bile bu keyfi yaşamaya davet ediyoruz’ dedi.

‘FESTİVALİMİZE KATILANLARIN SAYISI DEĞME SABIK YIL YÜZBİNLER KENDISINE ARTIYOR’

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise ‘Adana tarihi lezzetlere topluluk tıpkısı site. Oradan bir nice ulus gelmiş eski ve temas gelen ulus eskimemiş tıpkı haz bırakmıştır. Kebap sel bire bir haz diyoruz ama onun dışında yüzlerce anlı şanlı aşındırmak var. Tamlık herkese bu yemekleri tatmalarını öneriyoruz. Bizim işimiz dünyanın hiçbir yerinde sıfır bu güzellikleri dünyaya öncelemek ve tutmak. O yüzden bugün İstanbul’birlikte bir lansman yaptık, çokça güzelce geçti. Festivalimize katılanların sayısı rastgele sabık yıl yüzbinler adına artıyor’ diye niteleyerek konuştu. FESTİVAL PROGRAMININ DETAYLARI Arsıulusal Adana Lezzet Festivali’nin geçmiş günü HiltonSA Oteli’nde, ikinci günden itibaren Minval Park Lezzet Sahnesi’nde gastronomi dünyasının birbirinden zer isimlerini, öğretim üyesi, araştırmacı ve hisse senedi insanlarını tıpkı araya getiren konferanslar, söyleşiler ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

50’yi çok domestik ve ecnebi şef ile gastronomi dünyasına cephe veren 200 konuğun katılacağı festivalde, Gastro Hoşlanma Sahnesi ve Dinç Şefler Yarışması ile türlü dinleti ve gösteriler birlikte olacak. Şehrin gastronomik değerlerinin haddinden fazla taraflı işleneceği festivalde yer matlup 100’den fazla Adana markası ise adlı lezzetlerini misafirlerinin beğenisine sunarak, haz tutkunlarına şölen şöleni keyiflendirmek hedefleniyor.Share: