Ülkelerine et kafalı dönen Suriyeliler Türkiye’deki kesim zorluğundan veca yandı: Seçkin öz çok fiyatlı, o yüzden gidiyorum

Esenyurt Belediyesi’nin 2018 yılında başlattığı “Fahri Gabi Ahit” projesi ile onlarca Suriyeli sığınmacı ülkesine kafasız döndü. Pandemi sürecinin başlaması ile ara verilen proje yeniden hayata geçirildi. Proje çerçevesinde bu sene dördüncü konvoy yola çıkarken, 35’i bala toplamda 57 Suriye uyruklu mülteci ülkelerine gönderildi.

GÖNDERI TÖRENİ DÜZENLENDİ

Hatay ve Kilis’teki tahril kapılarına gönderilen Suriyeliler için Esenyurt Belediyesi çalışanları katılımı ile gönderi töreni düzenlendi. Detaylı süredir Türkiye’de mütezayit mülteciler, burada kaldıkları süre içerisinde mutlu olduklarını belirterek teşekkürname ettiler. Uğurlamaya gelen ve Türkiye’üstelik küsurat akrabaları ise, gidenler üzere gözyaşı ile uğurladı.

“SEÇKIN MADDE HADDINDEN FAZLA PAHALI”

Ülkesine dönen Suriyelilerin yaptıkları meşruhat dikkat çekti. Ülkesine dönen Suriyeli göçmen Leman Abdulaziz Türkiye’birlikte yaşanan iktisadi krizden ufuk ülkesine döndüğünü belirterek “Suriye’dahi de avlu domuzuna değil. Çekişme var. Burası güzeldi ama hayat şu dakika çokça fiyatlı oldu. Icar şüphesiz ödenecek, kâr göveri rastgele madde çok pahalı. O yüzden Suriye’ye gidiyorum. Çokça memnunduk ama gelişigüzel şey haddinden fazla pahalı oldu. Keşke değme öz bu büyüklüğünde pahalı olmasaydı” dedi.

“GEÇİNEMİYORUZ, HEP GİDİYOR”

Ablasını uğurlamaya mevrut Nazmi Davut da “Ablamın eşi rahatsızdı. Burada çalışamadı. O Suriye’ye, ailesinin yanına döndü. Geçinemedikleri için o birlikte Suriye’yedönüyor. Bugüne kadar geçinebiliyorduk amma deminden geçinemiyoruz. İş bulamıyoruz. Bu yüzden herkes gidiyor” diye konuştu.

“ÇALIŞTIK, YORULDUK, YAŞAYAMADIK”

İmkanı olmadığı amacıyla okuyamadığını belirten Ömer Olmuş ise “On yıldır Türkiye’dahi yaşıyorum. Burada geçimimizi temin etmek üzere imkanımız namevcut. Burada çalıştık, yorulduk, yaşayamadık.Şimdi birlikte ülkemize dönüyoruz. İmkânım olmadığı amacıyla okuyamadım. Çalışmaya mecbur kaldım. Ülkeme döndüğüm üzere çokça mutluyum” dedi.

“AKIBET DÖNEMDE SAHN ZORLAŞTI”

Suriye tabiiyetli bire bir mülteci, “Türkiye’de sahn domuzuna gidiyor, çalışıyoruz, işimizdeyiz. Devletten ve halktan memnunuz ama sonuç dönemde az buçuk maltalık zorlaştı. Şuanda Afrin’e gideceğiz, ora elhak Türkiye’nin kontrolünde. Sair bölgeler doğrusu kısık olduğu için dönemiyoruz. Ego 2013 yılında Türkiye’ye geldim ve o günden sonradan ülkeme dönemedim. Ülkemi çok özledim” dedi.

Share: