Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Batman’da tünel açılışında konuştu Açıklaması

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, 638 metrelik çift tüplü Hasankeyf Tüneli’nin angajman yolları ile gelişigüzel 2 kilometre uzunluğunda olduğunu belirterek “Kortej konu akarsu güzergahın tamamının hizmete girmesiyle Batman, Mardin ve çizgi kapılarına faziletli standartlı, hızlı ve konforlu tıpkı ulaşım sağlanmış olacaktır.” dedi.

Çeşitli temaslarda mevcut olmak amacıyla Batman’a mevrut Nazır Karaismailoğlu, Valilikte düzenlenen eş güdüm toplantısına katıldı. Karaismailoğlu daha sonraları “Batman Hasankeyf Tüneli ve Angajman Yolları Küşat Töreni”hangi katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden etkili bağlantı ile katıldığı törende konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Türkiye Yüzyılı” vizyonunu beyyine edinerek yarının ihtiyaçlarını yer doğru şekilde karşılayacak adımları Türkiye’nin 81 ilinde atmaya bitmeme ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin erke ve sulama ihtiyacına kocaman ulama sağlayacak Ilısu Barajı’nda akarsu terviç faaliyetlerinin başlamasıyla, kullanılmamış adına taşınan Hasankeyf’e erişimi sağlayan 40 kilometrelik eskimemiş misil güzergahını üstelik yavaş yavaş tamamladıklarını tamlayan Karaismailoğlu, söz konusu yolun yaklaşık 30 kilometrelik bölümünü mukassem kez yerine milletin hizmetine sunduklarını, güzergahtaki Hasankeyf-1 ve Hasankeyf-2 köprülerinin açılışını üstelik yaptıklarını anımsattı.

Bugün üstelik Batman-Hasankeyf güzergahındaki Hasankeyf Tüneli ve angajman yollarını milletin hizmetine kazandırdıklarını dile getiren Karaismailoğlu, yıpranmamış yatırımla Hasankeyf ile Gercüş ilçeleri ortada kayran düz Üçyol Boğazının üstelik güvenli ayrımsız geçişe kavuştuğunu bildirdi.

“Sert dağları tünellerle, dip vadileri viyadüklerle aştık”

Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“638 metrelik koşa tüplü Hasankeyf Tüneli’miz bağlantı yolları ile birlikte 2 kilometre uzunluğundadır. söz konusu güzergahın tamamının hizmete girmesiyle Batman, Mardin ve temel kapılarına faziletli standartlı, acul ve konforlu ayrımsız erişim sağlanmış olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı’mız liderliğinizde son 20 yılda ülkemizde 100 yılda yapılabilecek işleri başardık. 6 bin 100 kilometrelik mukassem öğün uzunluğumuzu 28 bin 793 kilometreye çıkardık. 3 bin 688 kilometrelik mukassem sefer inşaatımızda bile yapım çalışmaları çabucak devam etmektedir. Sert dağları tünellerle, yoğun vadileri viyadüklerle aştık. 50 kilometrelik tünel uzunluğunu 13 kattan fazla artırarak 663 kilometreye çıkardık şu anda 456 kilometrelik tünel inşaatında da imal çalışmalarımız hemen bitmeme ediyor. Vekâlet yerine Türkiye genelinde 5 bine yakın şantiyemiz, 700 bine andıran çalışma arkadaşımızla birçok başarılar için ‘Durmak yok yola devam.’ ilkesiyle faaliyetlerimize devam ediyoruz.”

“2053 ulaştırma ve lojistik temel planı” doğrultusunda 81 ilde yatırımlara önce günkü motivasyonla planlı şekilde devam ettiklerini anlatan Karaismailoğlu, bu vizyonun ayrımsız parçası olan Hasankeyf Tünelinin inşa çalışmalarını başarıyla tamamlayan, işçisinden mühendisine tekmil çalışanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından beraberindekilerle açım kurdelesini kesen Icra Vekili Karaismailoğlu, törene katılan Karayolları Umumi Müdürlüğü personeli ve vatandaşlarla foto çektirdi.

Törene, Batman Valisi Ekrem Canalp, Karayolları Umumi Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, Diyarbakır Karayolları 9. Havza Müdürü Savaş Bayındır, Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, DOĞRU Fırka Batman Milletvekili Ziver Özdemir, AK Tümen Batman İl Başkanı Abdullah Akif Ongun, MHP İl Başkanı Soyluluk Çıpa ve müteahhit firma yetkilileri da katıldı.

Share: