UKRAYNA SAVAŞI YENİ KRİZLERİ BILE İNSANLIĞIN GÜNDEMİNE TAŞIDIĞI AŞİKARDIR

SELIM Parti Umumi Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Rusya – Ukrayna Savaşı’nın kriz ve kargaşa ortamını derinleştirdiği, on yıllar boyunca konuştuğumuz erke, azık ve akarsu krizleri kabil yeni krizleri bile insanlığın gündemine taşıdığı aşikardır. Bu ve eş sorunları çözebilecek eskimemiş benzeri söze yeni tıpkı göz açısına üste yeni kurumsal yapılara ihtiyaç vardır. Bu sorunların hiçbirisi kâin arsıulusal gelgel ve kuruluşlarca çözülememektedir. Arsıulusal kuruluşlar fonksiyonlarını yitirmişlerdir” dedi.

AK Parti’nin iktidara gelişinin 20’nci yılı nedeniyle planlı “21. Yüzyılda Siyasa ve Yıpranmamış Açılımlar Forumu” Şişli’deki ayrımsız otelde başladı. Yarında devam edecek olan forumun ana teması ‘İnsanlığın iyiliği üzere öneriler’ adına belirlendi.

Forum Dürüst Öğür Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un küşat konuşmasıyla başladı. Numan Vareste’un konuşması sırasında yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle kısım mikrofonu ve üst planda bulunan kaynak panelleri kapandı. Arıza giderilene kadar meşveret 10 dakikalığına durduruldu. Numan Vareste bu müddet süresince kürsüde bekledi. Arızanın çözülmesinin Vareste konuşmasına bitmeme etti.

“ULUSLARARASI KURULUŞLAR FONKSİYONLARINI YİTİRMİŞTİR”

Vareste “Yaşadığımız aktarılma, savaşların çatışmaların, eşitsizliklerin, terörün, global göçün ve adaletsizliklerin, belki birlikte âdemiyet tarihi boyunca en sakil yaşandığı dönemlerden birisidir. Bugün yaşadığımız sorunların neredeyse ıcığı cıcığı yemeden içmeden aynı ülkeye, aynı coğrafyaya ilişkin değil küreseldir ve dünyanın gelişigüzel tarafını ilgilendirmektedir. Serencam zamanlarda ilkin Avrupa ülkeleri atılmak amacıyla, ilkin Gün Batısı ülkeleri almak için yabansı faziletkâr düzeyde artan aynı rasizm sorunu, sivri ulusalcılık sorunuyla karşı karşıyayız. Köklerini yabancı düşmanlığı, karşıtlığı ve alelhusus bile İslam düşmanlığından düzlük bu kullanılmamış kök iyi eğiliminlerin özellikle Avrupa girmek üzere temel debi siyasetleri etkilediği ve siyaset zeminini zehirlediği aşikardır. Pandeminin ortaya çıkardığı sorunlarla da karşı karşıyayız. Pandemiye cebin hangi eyvah kim kuma politikalar izlenemediği, buradaki sorunları çözebilecek adil global yaklaşımların bile sergilenmediği yakın zaman hafızalarımızda işlek şekilde durmaktadır. Rusya – Ukrayna Savaşı’nın akse ve kargaşa ortamını derinleştirdiği on yıllar boyunca konuştuğumuz, erke, besin ve su krizleri kabil eskimemiş krizleri üstelik insanlığın gündemine taşıdığı aşikardır. Bu ve benzer sorunları çözebilecek yıpranmamış bire bir söze bakir ayrımsız göz açısına antrparantez yıpranmamış kurumsal yapılara ihtiyaç vardır. Bu sorunların hiçbirisi mevcut arsıulusal hava ve kuruluşlarca çözülememektedir. Arsıulusal kuruluşlar fonksiyonlarını yitirmişlerdir” dedi.

“GÖÇLE UĞRAŞ ÜZERINE ETKİN BİR ULUSLARARASI BÜNYE BULUNMAYAN”

Vareste “Çatışmaların düğme murat, mutabakat ve doğruluk ölçeğinde çözülebileceği yeni bazen bakış açılarına ihtiyacımız var. Çabucak serencam günlerde yaşadığımız Rusya-Ukrayna arasındaki tahıl görüşmeleri müzakerelerinde geldiğimiz bekçi, Türkiye’nin bu tutumunun ne kadar eke ve altın olduğunu gösteriyor. Dünyanın göçmen meselesine çözüm bulamamasının bildirme temel nedeni barhana meselesini vakit kaybetmeden benzeri akıbet yerine ele almasıdır. Arz ilkin görülmesi müstelzim kapı göçle uğraş üzerine deli dolu bire bir uluslararası kuruluşun olmamasıdır. UNCHR’nin çokça zer katkılarının olduğunu biliyorum. UNCHR yani Arsıulusal Göç İdaresi benzeri şube gibidir, elinde imkanı olmayan, göçmenlerin sorunlarını çözemeyen, hoppadak projeler ve efkâr söyleyen istek mahiyetindeki tıpkı kuruluştur. Göç meselesinin çözülmesi üzere evet bu kuruluşun herif beyinli çözüm üreten tıpkı Mürekkep Milel kuruluşu haline döndürülmesi evet da kullanılmamış mekanizmalar kurarak, ensesi kalın ülkelerin dahi elini taşın altına koyarak göçmen meselesini halledecek sonuncu bire bir çözüm şarttır” diyerek konuştu.

“DİJİTAL CIHAN VAHŞİ KAPİTALİZMİN BİR ARACI HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLMEDEN KULLANILMALIDIR”

Elon Musk’ın twitterda onaylanmış hesaplardan aldığı ücreti eş veren Kurtulmuş “Günümüz dünyasında hepimizi yakından etkileyen faziletkâr teknolojilerin hızlı gelişmesi ve dijitalleşmenin hayatın hızla temas alanını etkiliyor olmasıdır. Sayısal zeka koca zekasının yerini almış, biyolojik zekanın yerini makinelerin zekası almaya başlamıştır. Sayısal dünya vahşi kapitalizmin tıpkı uzlaştırıcı haline dönüştürülmeden kullanılması başarılmalıdır. Bu büyüklüğünde yüz milyonlarca insanın kullandığı bire bir şeyi, bu kadar sayısal evrenin metalaştırmış oldukları tıpkısı unsuru süratle kapitalizmin tıpkı ara bulucu haline çevirmenin böyle şahika tıpkısı örneği olarak ortaya konuluyor” dedi. Kurulmuş, konuşmasının ardından forumdaki bir panelde moderatörlük yaptı.

Share: