Uçucu illerden biri olan Karabük’te karı diş hekimlerinin kollar üzere mesaisi başladı

Pilot illerden biri olan Karabük’te familya diş hekimlerinin ayrıntılar amacıyla mesaisi başladı

Çocuklarda ağız ve diş sağlığının ahenktar şekilde bitmeme etmesini sağlayacak, “Eş Diş Hekimliği” uygulaması başladı

KARABÜK – Sağlık Bakanlığınca apotr kavşak ve diş sağlığı hizmetlerinin genişletilmesi için kurulan eş diş hekimliği 3 uçucu ilden biri olan Karabük’te bakım vermeye başladı.

Çocukların ahenkli dişçi kontrolünde apotr gaga ve diş sağlığı uygulamalarının yapılacağı ayrımsız afiyet hizmeti olan “Ocak Diş Hekimliği” uygulaması Eskişehir, Kırşehir ile birlikte uçucu mülk seçilen Karabük’te başladı. Eş Diş Hekimliğine aileleriyle gelişigüzel revan 2-12 yaşlarındaki çocukların dudak ve diş sağlığı kontrollerini yaptırıyor. 9 diş hekiminin görevlendirdiği kentte evvel etapta uygulamadan 28 bin yavru faydalanacak.

İl Sağlık Müdürü Ahmet Zerrin gazetecilere yaptığı açıklamada, uygulamanın Sağlık Bakanlığı yoluyla 2023 yılı içerisinde cümle illere yaygınlaştırılmasının planlandığını belirtti.

Vatandaşların çocuklarının Ocak Diş Hekimlerini e-bilek damarı ve MHRS profilleri üzerinden öğrenebileceğini anlatım fail Solgun, “Tığ muayeneye mevrut çocuklarımızın öncelikle mevcut kenar ve diş sağlıklarını ve dişlerinin kâin durumunun tespitini sağlıyoruz. Bu tespitin ardından risk durumlarını belirliyoruz. seçme riziko bahis konusu ise bu riske cebin uygulanabilecek apotr tedbirlerin alınmasını sağlıyoruz. Tedavi gerekiyorsa ilgilendiren hekime manipülasyon yapılıyor. Otama üzere yapılması gerekenler üzerine hastamız bilgilendiriliyor ve takipleri, bir ahir periyotları üzerine yine gelen çocuklarımıza ve ailelerine brifing sağlanıyor” dedi.

Zerrin, uygulama ile amaçlarının çocuklara munsap ve diş sağlığı eğitimi yüklemek, diş bakımı, kavşak hijyeni üzerine lüzumlu motivasyonu temin etmek, diş fırçası ve florürlü diş macunu kullanımı hususunda onlara bilinç kazandırmak ve apotr tedbirlerle kavşak ve diş sağlığının eğlenceli şekilde bitmeme etmesini icat etmek olduğunu ve böylelikle gittikçe oluşabilecek daha balaban sıkıntıların, rahatsızlıkların önlenmesi olduğunu aktardı.

Ailelerin uygulamadan memnun olduklarını kaydeden Sarı, “Kimi Vakit termin konusunda ufak tefek aksaklıklar yaşanıyor amma pilot uygulama olduğu amacıyla bunları gücük sürede gidermeye çalışıyoruz. Bakanlığımızla daima irtibat halindeyiz. değme aksaklık yaşandığında bakanlığımızla irtibata geçerek aksaklıkların düzeltilmesini sağlıyoruz” ifadelerine vadi verdi.

İki yaşından itibaren umum çocukların kavşak ve diş sağlığına ilgili verileri, dişleri ile ait durumları vasıta altına alındığını anlatan Sarı, sonunda uygulamanın çocukların ileriki yaşantılarında munsap ve diş sağlığı ile sevgili yaşadıklarında çözüme algı noktasında üstelik kolaylık sağlayacağını söyledi.Share: