Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği, BM Acun Turizm Örgütü’nde akredite oldu

Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği, Konfedere Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) gözetiminde daimi temsilcilik namına akredite oldu.

Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Burak Akçapar, BMDTÖ’de ilk daimi çaşıt olarak atanmasına ilişkin merkezi Madrid’üstelik mevcut örgütün binasını mülakat ederek, Genel Yazman Zurab Pololikashvili ile görüştü.

Akçapar, daimi temsilci namına atanmasına ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun mektubunu BMDTÖ Umumi Sekreteri Pololikashvili’ye bildiri etti.

Büyükelçi Akçapar, AA muhabirine, “Türkiye, kurulduğu 1975 yılından beri bu örgütün parçası. Bugün itibariyle çokça daha işlek şekilde burada düzen edileceğiz. 2019’dan beri BMDTÖ’nin icra konseyi üyesiyiz ve bu üyeliğin devamı için çalışmaktayız.” dedi.

Pololikashvili ile çokça domuzuna bir görüşme gerçekleştirdiklerini anlatım eden Akçapar, “Dünya Turizm Örgütü, turizmi dünyada henüz dahi geliştirmeyi amaçlıyor. Hedeflerinde biri dahi sürdürülebilir turizm anlayışının dünyada henüz fazla yerleşmesi. Türkiye bu alanda işlek ve haddinden fazla nazik mesafeler hatim etti. Elhak turizmin genelinde bir dünya lideriyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

BMDTÖ’nün 2021 yılında Türkiye’den Nevşehir’in Mustafapaşa köyü ile Sakarya’nın Taraklı ilçesini “kırsal turizm destinasyonu” yerine ödüllendirdiğini hatırlatan Akçapar, Türkiye’nin bu yıl amacıyla aday gösterdiği yerlerin birlikte bu ödülü kazanacaklarından şüphesi olmadığını kaydetti.

Akçapar, “BMDTÖ’nün hedeflerini paylaşıyoruz. Daimi temsilciliğimiz yardımıyla dünyada turizm alanındaki lider konumumuzu hem sergilemek hem birlikte elan da yükseltmek için güzelce ortam oluştuğunu düşünüyoruz. Ülkemizdeki turizm sektörünü dahi kutlama ediyoruz. Bunu bilcümle alay malay başardık.” ifadesini kullandı.

BM’ye sınırlı namına 1975 yılında kurulan ve merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’üstelik saha düz Dünya Turizm Örgütü’ne 159 ülke üye.

Türkiye’nin eksiksiz üyesi olduğu BMDTÖ, acun turizm gündemi, trendler, uluslararası teşrikimesai olanakları, turizm sektörü ile angajmanlı teknolojik gelişmeler, araştırmalar, istatistikler, projeler ve hikmet sağlıyor.

Örgütün 2019’dan bu yana yürütme konseyi üyesi olan Türkiye, 2023-2027 dönemi üzere dahi adaylığını koymuştu.

Share: