Türkiye’nin lokal peynirleri Kars’taki festivalde tanıtıldı

Kars’ta, Vilayet, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kars Tecim ve Sanayi Odası iş birliğinde planlı “Peynir Festivali”nde yöresel peynirler tanıtıldı.

Yurdun çeşitli iklim ve yörelerinde üretilen peynirler, kent merkezindeki Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde kurulan stantlarda vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivalde, lokal peynirler bir araya getirilerek peynirlerin bilinirlik düzeyinin artırılması, işaret oluşturulması ve pazarlanması amaçlanıyor.

“Peynirlerin kralı” yerine aşina gravyer peyniri başta doğmak için birçok çeşidin üretildiği Kars’taki festivalde, Bitlis, Van, Batman, Bingöl, Muş, Karaman, Hakkari ve Türkiye’nin değişik illerinden getirilen tahminî 50 peynir çeşidi tanıtıldı.

SERKA Genel Sekreteri Nurullah Kişmiri, AA muhabirine, Kars’ın peyniriyle markalaşmış ayrımsız kent olduğunu rapor ederek, “Yaklaşık 30 peynirin üretildiği Kars’ta, bu alanda markalaşmayı elan gelecek ertelemek, uluslararası boyuta almak istiyoruz. 2019’da ilkini gerçekleştirdik, pandemi zımnında 2.’sini bu sene yaptık. Amacımız anadan görme arkaç getirip ulusaldan uluslararası boyuta çıkartmak.” diye konuştu.

Festivali büyüterek dünyada ses getirecek tıpkı ağıl getirmeyi amaçladıklarını anlatan Kişmiri, “Burada 50 kabil peyniri tanıtıyoruz, vatandaşların ilgisi oldukça ferah. Fesstivali turizm materyali yerine Kars’ın turizm değerleri arasına buyurmak istiyoruz.” dedi.

Festival, konserle sona erdi.Share: