Türkiye’nin en faziletli rakımda bulunan siperleri Tarihi Sit Alanı namına tescillendi

Türkiye’nin arz yüksek rakımda bulunan siperleri Tarihi Sit Alanı kendisine tescillendi

Artabel Gölleri Tabiat Parkı sınırlarındaki dulda, oyuntu ve değişik cidal kalıntıları Tarihi Sit Alanı oldu

Gümüşhane’de Deveboynu Siperleri’nin ardından Artabel Gölleri Zevk Parkındaki düzlük 2.Tarihi Sit Alanı oldu

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’de Türkiye’nin sunu faziletli rakımdaki siperlerinden birisi olan Artabel Gölleri Zevk Parkında himaye ve gayrı çekişme kalıntılarının kayran aldığı 4,5 milyon metrekarelik kayran tarihi sit alanı yerine tescillendi.

Hars ve Turizm Bakanlığı, Trabzon Ekin Varlıklarını Himaye Kesim Müesses, 7433 mahdut kararıyla Torul ilçesi sınırlarındaki Artabel Gölleri Beğeni Parkı sınırları içerisinde kâin alanı 2863 sayılı Hars ve Zevk Varlıklarını Siper Kanunu kapsamında “Tarihi Sit Alanı” kendisine tescilledi. Kararda 1913-1917 yılları beyninde 3.Ordu Komutanlığı Saraka ve Tümenlerine ilişkin birliklerin savaştıkları şehit mezarı, siper, makine yolları, fırın kabil unsurların düzlük aldığı Artabel Gölleri Tabiat Parkı ve komşu parselde bulunan Giresun’un Alucra ilçesi Yeşilyurt köyü sınırlarında bulunan karargah kalıntılarının milli ruz ve askeri harp tarihi açısından heybetli olaylardan 1916 yılında Osmanlı-Moskof kuvvetleri arasındaki muhabereler yaşanmış olmasından hava sınırları belirlenen alanın Tarihi Sit Alanı olarak belirlendiği tabir edildi.

Torul ilçesi sınırlarındaki Artabel Gölleri Gusto Parkının 3 bin 149 metre rakımlı zirvelerinde 1916-18 Zalim işgali döneminden mütezayit siper, şehitlik, karargah ve yolların tescili için Gümüşhane Valiliğinin talebiyle Trabzon Kültür Varlıklarını Dulda Bölge Oturmuş Müdürlüğünden Arkeolog ve Müzakere Tarihi Uzmanından oluşan yıldız bilimi konuyu yıllar ilk gündeme getiren gazetecilerle ve Tabiat Himaye ve Milli Parklar ekiplerinin rehberliğinde geçtiğimiz aylarda alanda ışık, videoteyp, kademe ve koordinatlar alarak raporlar hazırlamıştı. Hep 5 bin 859 hektarlık alana erbap ve 1998 yılında gusto parkı car edilen ve Gümüşhane’nin çatısı namına nitelendirilen Artabel Gölleri Gusto Parkı, yamaçlarının temas yerinden buz kabil akan suları, gürül gürül çağlar dereleri, şelaleleri ve 20’den çok cümudiye gölüyle ışıkla suyun buluştuğu şahika ve ölmeden evvel görülmesi gereken saha yerine biliniyor.

Alanda saha alan martir kabri ve bulunduğu bölgenin hızla altında meydan kayran “Ahtabur” gölüyle ilişik anlatılan hikaye şu şekildeydi: “Gümüşhane bölgesinin Ruslar eliyle karışma edilmesinin peşi sıra, işgale cebin devletin gönderdiği benzeri kol asker geceleyin yürüyüşü sırasında bu gölün kayırıcı kısmından geçerken hepsi yamaçtan düşerek boğulur. Sabahleyin olduğunda set komutanı olayı duyar ve bölgeye sağlık. Gördüğü dekor gölün yüzündeki asker şapkalarıdır. Ah taburum, ilenme taburum diye ağlar. Bölgenin adı bile artık Ahtabur olarak kalır.”

Eskimemiş tescille alay malay Gümüşhane’de Tarihi Sit Alanı sayısı bile 2’ye artık. Elan önceki Osmanlı-Moskof Savaşı’nda makbul siperlerin bulunduğu kalıp ilçeye sadık Berduş ve Yağlıdere köyleri sınırlarında 3 kilometrelik alandaki 100’ün üzerinde Deveboynu Siperlerinin olduğu toprak “tarihi sit alanı” yerine tescillenmişti.

Share: