Türkiye’nin en eke linyit kömürü Van’da elde ediliyor

Van’ın Gürpınar ilçesinde Türkiye’nin yeryüzü balaban linyit kömürü elde ediliyor.

Vefa Ekip Umumi Heyet Başkanı Veysel Ürüm, 600 milyon münezzeh anamal ile Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Topçudeğirmeni Mahallesi’nde kurduğu kömür ocağında matbuat mensuplarıyla aynı araya geldi. Burada yapılan icraat üzerine gazetecilere açıklamada mevcut Ürüm, Türkiye’nin oylumlu tıpkısı kömür ocağını hizmete açmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Madencilikte bölgenin bildirme nazik ve gelişmiş tesisini Van’a kazandırdıklarını vurgulayan Ürüm, “Burası, Türkiye’nin yer cesim linyit yataklarından biri ve linyit kömür özelliğine sahip zer tıpkı beyaz zehir. Kalorisi otantik bazda 4 bin 500 kaloridir. Evsel anlamda bu kömür 5 bin 500 ile 6 bin kaloriye kadar dayanmaktadır. Cumhurbaşkanımızın birlikte belen ettiği amacıyla, domestik ve milli olması bizim üzere çok cesim bire bir kapı. Bu doğrultuda hep AR-GE çalışmalarımızı tamamladık. Üretim planlarımızı gerçekleştirdik. Çok gücük bir müddet içerisinde mecmu sığa ile evvel ilimize, sonradan bölgemize, elan sonradan ülkemize çokça adamakıllı bire bir yatırım kazandıracağız” dedi.

“Yılda 300 bin ton kömür üretilecek”

2023 yılı içerisinde çokça elan iri rezervlerle karşılaşacaklarının altını çizen Ürüm, “Burada üretilen kömür, Rusya’dan ithal ettiğimiz kömürün muadili. Yeşil enerjiye sahip ve yüzdelik 1 oranında kükürte ehil. Bu de belde kirliliği itibarıyla haddinden fazla büyük tıpkısı husustur. Kalorisi filhakika Türkiye standartlarının haddinden fazla üzerinde olup yılda 300 bin titrem kömür üretilecek” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz 500 istihdam”

Tesiste şu anda 200’ün üzerinde personelin istihdam edildiğini rapor eden Ürüm, “2023 yılında bu sayıyı 500’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra tesisimiz bölgenin ekonomisine birlikte çok kebir katkılar sunacak. Doğu’üstelik sıfır aynı tesisi bölgemize kazandıracağız. Bununla ilişik bütün çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki süreçte inşallah daha şişman projelerle, nazik yatırımlarla kapasitemizi arttıracağız. Vefa Ekip yerine ürettiğimiz ocaktan, getirdiğimiz tesise büyüklüğünde bilcümle ekipmanlar bize ilgili. Bölgemizdeki mesleksel yetersizliğe rağmen şişman benzeri çabalama ile bu işi kapasiteli aynı şekilde arttırmaya bitmeme edeceğiz. İstihdamı anaç, görmüş geçirmiş aksiyon arkadaşları yetiştirerek oluşturacağız. Çünkü burası balaban tıpkısı maden ocağı ve büyük bire bir paketleme tesisi. Niteliksiz arkadaşlarımızı burada çalıştıramıyoruz. Öncelikle hareket eğitimi vererek onları yetiştireceğiz. Sonradan devlete, millete kandırıcı insanlar kazandırmış olacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Kömür rezervimiz en bir iki 10 yıla yetecek kapasitededir”

Üretim ile ait AR-GE çalışmalarının 1,5 yıldır bitmeme ettiğine aksan yapan Ürüm, “Bu çalışmalarda hala yüzde 60’lardayız. İnşallah 2023 yılı sonuna büyüklüğünde tekmil ayrımsız çekince açıklaması yapacağız. Şu anki tahmini rezervimiz maksimum düzeyde çalışsak da 10 sene boyunca tam kapasitededir. İnşallah sunma kısa zamanda Van’dan tutun İç Anadolu’ya, Marmara’ya büyüklüğünde kömür sevkiyatımız olacak. Burada üretilen kömür, Türkiye standartlarının çok üstünde olduğu amacıyla hele endüstri bu kömüre çokça balaban tıpkı umu gösteriyor. Kömürü zenginleştirip satacağımız için ve muhtemelen tıpkı kalorinin konusunda çıkartacağımız amacıyla her taraftan dilek olacaktır” dedi.

“Çıkardığımız kömür çevreye uymazlık vermiyor”

Kömür ocaklarının açıkça aynı pres olduğunu üstelik sözlerine ekleyen Ürüm, “Geçtiğimiz kamer martir olan madencilerimize yağmur, ailelerine sabır diliyorum. Bizim ocağımız bariz tıpkısı işletmedir. Biz tünele girmiyoruz. İşletmemiz ilişkin tıpkısı pres değil. Ağız Ağıza aksiyon makineleri ve kamyonlarla piyasaya çıkardığımız tıpkı kömür. Çıkardığımız kömür çevreye hiçbir şekilde beis vermiyor. Kömürü çıkardığımız ant mahsus alanlar oluşturuyoruz. O kömürü çıkardıktan sonradan gene üzerini kapatıp, doğaya ve bölüt tekrardan kazandırıyoruz. Ağaçlar ekiyoruz, ekincilik yapılacaksa tarım arazisi haline getiriyoruz. O alanda işimiz bittiği dakika üzerini esasen kapatıp, sakat halinden elan eli nimetli ayrımsız arkaç getiriyoruz. Ego bu çerçevede işletmememizin ilimize, bölgemize ve ülkemize dobra olmasını diliyorum” dedi. – VAN

Share: