Türkiye’de motor kültürü yaygınlaşıyor

Pandemi nedeniyle insanların andıran mesafede dolgun taşıma hesabına araç kullanmaya yönelmesi, motor satışlarını artırdı. Yükselen makine ve akaryakıt fiyatlarına e-tecim şirketlerinin talebi eklenince, satışlar zirveyi gördü. Trafiğe kayıtlı motosiklet sayısı 4 milyon sınırını zorlarken, bire bir şiddetli olan motor kültürünün birlikte Türkiye’de yaygınlaşmasına kez açtı.

Hızlı ve kazançlı olmasının yanında, benzersiz bir özgürlük alanı tanıyan motor kullanımı, özellikle pandemi sonrasında artış göstermeye başladı. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine bakarak, orak ayı ayında trafiğe tescili yapılan taşıtların az daha yarısı (yüzdelik 48,7) araba olurken, onu yüzdelik 30,3’le motor izledi. Temmuz sonu bakımından Türkiye’da trafiğe mukayyet motosikletlerin sayısı de 4 milyon sınırını zorladı. MOTED (Motor Endüstrisi Derneği), 2022 böylecene motor satışlarında önceki yıla bakarak sunma az yüzde 20 artış yakalanacağını oranlama ediyor.

Mütezayit vesile sahipliği, motor kültürünün yaygınlaşmasına müstevi sağlarken, 2014 yılından itibaren yer haddinden fazla tercih edilen üç motosiklet markasından biri olan Bajaj, “Dominar Riders” adını verdiği etkinliklerle Türkiye’nin ayrımlı şehirlerinde motosiklet tutkunlarını bire bir araya getiriyor. Hindistan merkezli neşelilik gösteren Bajaj’ın Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Sakarya, Adana, Gaziantep, İstanbul ve İzmir kabil 14 ayrımlı noktada düzenlediği etkinliklerde yüzlerce motor tutkunu aynı araya geldi. Birbirleriyle muarefe ve füzyon olanağı bulmanın yanında, etkinliklerin yapıldığı yörelerin değişik özelliklerini keşfeden motosiklet tutkunları, ayraç öncülüğünde motosiklet kültürünün yaygınlaşması da katkıda bulunuyor.

MOTOSİKLET TUTKUNLARI BİR ARAYA GELİYOR

Yüzde 32,5 pazar payıyla spor segmentinde önder olduklarını, karşılık-performansın beraberinde kalite yerine bile kullanıcılara peş düzey mahsulat sunduklarını, geliştirdikleri teknoloji yardımıyla yakıt tasarrufu açısısından sektörün sunu mebzul modellerini ürettiklerini tamlayan Bajaj Koca Pazarlama Müdürü Ekrem Ağababa sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Ülkemizde berenarı sevilen ve yeğleme edilen Bajaj, Dominar 250 ve Dominar 400 modelleriyle motor piyasasını domine etmeye bitmeme ediyor. Çok sevilen bu iki modelimizin devlet genelinde tutkunları oluştu. Biz üstelik markamızın bu eskimemiş modellerine gösterilen ilgiye umursamayan kalmayarak Türkiye’nin birçok bölgesinde etkinlikler düzenleyerek kullanıcılarımızı aynı araya getiriyoruz. Bu sayede kullanılmamış dostluklar kurulmasına delalet ettiğimiz üzere, motosiklet tutkunlarının yöresel hars ve lezzetleri keşfetmesini sağlıyoruz. Motosiklet kullanımını motivasyon etme ve yaygınlaştırma amacı haiz etkinliklerimizi sürdürerek, ayrımlı bölgelerdeki motosiklet tutkunlarını buluşturmaya bitmeme edeceğiz. Bu konuda kullanıcılarımızın bulundukları bölgedeki izinli bayilerimiz marifetiyle bize ulaşmaları tam.”

Share: