Türkiye-Moğolistan İş Forumu gerçekleştirildi

Moğolistan Millî Balaban Kuralı Başkanı Zandanshatar Gombojav, Türkiye’nin Doğu-Günindi beyninde haddinden fazla makro ayrımsız köprü vaziyeti gördüğünü söyledi.

Türkiye-Moğolistan İş Forumu, başşehir Ankara’birlikte gerçekleştirildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler binasında yapılan foruma, Moğolistan Millî Iri Kuralı Başkanı Gombojav, Moğolistan Azık, Tarım ve Belli Belirsiz Sanayi Bakanı Bolorchuluun Khayangaa, Moğolistan Yer ve Turizm Bakanı Bat-Erdene Bat-Ulzii, TOBB Yönetim Kurulu Muhasebeci Üyesi Yüksek Güç, Moğolistan Millî Ticaret ve Endüstri Odası (MNCCI) Başkanı Amartuvshin Otgondavaa ile davetliler katıldı.

Burada konuşan Zor, global ekonominin print tıpkısı dönemden geçtiğini, yaşayan arsıulusal aksiyon birliğine gerekseme olduğunu söyledi.

Özel sektörün güçlendirilmesi gerektiğine işaret fail Çetince, şunları aktardı:

“Zira çağımızda ülkelerin asıl gücü, özel sektörlerinden geliyor. Türkiye ekonomisinin gücü ve dinamizmi da hususi sektöre dayalıdır. Bu sayede, İtalya ile Çin ortada yer büyük uran üretim kapasitesini kurduk. Sunma iri uran ürünü ihracatını özne, müteşebbis benzeri talih haline geldik. Dokuz Canlı çok sektörde, otomotiv, beyaz zehir pırtı, konfeksiyon başta koyulmak için Avrupa’nın asıl tedarikçisiyiz. AB’nin özlük dışında, yeryüzü çok araba ithal ettiği ülkeyiz.”

Çetince, Türkiye ile Moğolistan arasındaki ikili tecim hacminin büyüdüğünü, geçen sene düet ticaretin yüzde 45 arttığını ve bu artışın bu sene de bitmeme ettiğini dile getirdi.

Moğolistan Millî Iri Kuralı Başkanı Gombojav, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile cemaziyelevvel görüştüğünü belirterek, bu görüşmenin muvaffakiyetli geçtiğini, tarafların birçok konuda mutabık kaldığını söyledi.

İş forumunun iki ülkenin hesaplı ilişkileri üzere mefret olduğunu belirten Gombojav, Türkiye-Moğolistan ortada havacılık alanında kademeli tıpkısı serbestiyet gerektiğini kaydetti.

Gombojav, Türklerin atalarının yurdu olan Moğolistan’a ziyaretler gerçekleştirdiğini dile getirerek, hayvancılık alanında iki ülkenin teşrikimesai görüşmeleri yaptığını, iki talih arasında ticari ve konuşu alanlarında fırsatların bulunduğunu aktardı.

Türkiye’nin Maşrık-Gün Batısı beyninde haddinden fazla muhteşem tıpkı köprü vaziyeti gördüğünü tabir fail Gombojav, iki mutluluk arasındaki ticaret hacminin daim arttığını söyledi.

Share: