Türkiye Kültür Yolu Festivalleri 16 Eylül’de başlıyor

SELIM Öğür Ekip Başkanvekili Bülent Turan, Türkiye’nin arsıulusal bellik değerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen “Türkiye Firez Yolu Festivalleri”nin 16 Eylül-23 Ekim’bile gerçekleştirileceğini söyledi.

Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu sene İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’da gerçekleştirilecek festivallerle çokça önemli ayrımsız çalışmaya imza atıldığını söyledi.

Çanakkale’bile üstelik Troya Ekin Yolu Festivali’nin gerçekleştirileceğini anlatan Bülent Turan, “Çanakkale’miz bire bir çağ, turizm, orman, uran kenti. Tıpkı zamanda benzeri hars kenti. Biz Ekin kenti olmasını çokça ayrı ayrı nedenlerle gündeme getirdik. Sakat yıllarda Mehmet Akif Ersoy evinin yapılması gibi, Troya Firez Yılı zar edilmesi üzere haddinden fazla değişik ulusal etkinliklerimiz oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde tüm Türkiye’ye ayrıca dünyaya benzer benzeri festivali açmaya hazırlanıyoruz. Çanakkale’dahi 16-25 Eylül tarihleri beyninde ‘Troya Firez Yolu’ festivali adıyla 40’tan fazla mekanda seminerler, tiyatrolar, sinemalar, sergiler olacak, konserler olacak.” dedi.

Çanakkale’nin sunma hususi mekanlarında etkinliklerle festivalin maltalık bulacağına meni Turan, şöyle devam etti:

“Troya’sından Assos’una kadar, Biga’dan Bayramiç’e kadar seçme ilçede değişik etkinliklerde bire bir kültür atmosferi yaşanacak. Emeği sabık başta Hars Bakanlığımız almak için bütün ilgililere şimdiden teşekkür ediyorum. Bu iyicene zamanı kullanmak süresince parçalanmamış Çanakkalelileri, bilcümle misafirlerimizi bu etkinliklere çağırma ediyorum.”Share: