Türkiye-Gürcistan-DENIZ Ticaret ve Yatırım Olanakları Hilaf Biriktirme Toplantısı

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Türkiye ile Gürcistan arasındaki ticaret hacminin güdük tıpkısı müddet ortamında 5 bilyon dolara büyüklüğünde çıkarılmasına inandığını söyledi.

Vekil Muş, Gürcistan Başbakan Yardımcısı, Iktisat ve Sürdürebilir Kalkınma Bakanı Levan Davitaşvili ile gelişigüzel Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen Türkiye-Gürcistan- Avrupa Birliği (SU) Ticaret ve Yatırım Olanakları Muhalif Kümülasyon toplantısına katıldı.

Tiflis’te benzeri otelde planlı toplantının açılışında konuşan Muş, hilaf kümülasyonun sunduğu ticaret ve yatırım fırsatlarına ilişkin aydınlatıcı bilgilerin paylaşıldığı toplantının düzenlenmesine yardım sağlayıcı herkese teşekkürname etti.

Muş, lazım 2019’dan itibaren ortaya çıkan bakir türlü koronavirüs (Kovid-19) salgını, gerekse bu yılın başlangıcında başlayan Rusya- Ukrayna savaşı nedeni ile acun ekonomisinin, geri hizmet, tedarik zincirleri, kaba yön, azık, enerji ve küresel enflasyon alanlarında derinleşen mesail ile yüz yüze kaldığını belirterek, “Bu kavi şartlar içre, 2021 yılında Türkiye ekonomisi yüzdelik 11 büyüyerek serencam 10 yılın genişlik hızlı büyümesini gerçekleştirmiştir.” dedi.

Türk ekonomisinin işlek performansını bu yılın ilk iki çeyreğinde bile sırasıyla yüzde 7,3 ile 7,6 büyüyerek sürdürdüğüne dikkati calip Muş, “Bu rekor nema oranlarında ihracatımız avangart rolü üstlenmiş olup Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifi haline gelmiştir.” dedi.

Muş, 2021 yılında Türkiye’deki ihracatın tıpkısı önceki yıla nazaran yüzdelik 33 artışla 225 milyar dolar, aut ticaret hacminin ise bire bir önceki yıla göre yüzdelik 28 artarak 497 bilyon dolar namına gerçekleştiğini belirtti.

“Gürcistan’la ticareti 5 milyar dolar seviyesine çıkaracağımıza inanıyorum”

Gürcistan’la de serencam dönemlerde ticaret üstüne makro artışların kaydedildiğini tabir eden Icra Vekili Muş, şöyle devam etti:

“2021 yılında düet tecim hacmimiz, bire bir esbak yıla nazaran yüzde 20’sinin üzerinde artma göstererek 2 milyar doları aşmıştır. Bu yılın ilk 8 maaş döneminde bile düet ticaretimiz tıpkı geçmiş yılın bire bir dönemine göre yüzde 50’den fazla artarak 2 milyar dolara ulaşmıştır. Bulunan dip dozaj ilişkilerimiz ile ticaretin yasalı ve lojistik altyapısına yapmış olduğumuz yatırımlar yardımıyla, ikili ticaretimizi sunma gelişmemiş sürede 5 bilyon dolar seviyesine çıkaracağımıza inanıyorum.”

AB ile tecim

Türkiye’nin, çeyrek altın asrı aşkın süredir yürürlükte olan Gümrük Birliği sayesinde SUTAŞ ile mümasil aksiyon birliğini sürdürdüğünü kaydeden Muş, şunları söyledi:

“Bunun tıpkısı sonucu kendisine, 2021 yılında gerçekleştirdiğimiz 178 milyar doları aşan ticaret hacmi ile Avrupa Birliği, arz önemli tecim ve yatırım ortağımız olmuştur. DENIZ ile çalışmalarımızın mihrak noktası, ihracatımızdaki artış trendinin sürdürülmesidir. Bu amaca işlemek amacıyla mugayir kümülasyonu, Gürcistan’ı birlikte içine algı şekilde devreye aldık. Bu çalgı aleti sayesinde Gürcistan ile ikili ticaretimizin potansiyeline ulaşmasına yetişkin katkılar sunmuş oluyoruz.”

Mehmet Muş, Türkiye ile Gürcistan arasında 2008’de erkin tecim anlaşmasının imzalandığını hatırlatarak, söz konusu anlaşmanın güncellenmesi ve genişletilmesi üstüne 2016’üstelik başlatılan çalışmaların sona erdiğini ve bugün bu değişiklikleri imzaladıklarını söyledi.

Anlaşmanın güncellenmesinin ikili ticaretin henüz üstelik artırılmasına büyük ulama sağlayacağını tamlayan Muş, şunları kaydetti:

“Bu itilaf ile halihazırda yürürlükte olan STA’nın kapsamını ekincilik ürünleri özelinde genişletiyor, ayrıca bakım ticaretini dahi STA kapsamına alıyoruz. Bugün imzaladığımız inikat ile iki büyüklük ortada icap dünyalık, icap bakım ticareti, gerekse dahi yatırım ilişkilerinin elan birlikte artacağını öngörüyoruz. Gürcistan ile ilkin tecim ve tutum doğmak üzere her alanda gelişim birliğini geliştirme yönünde kararlıyız.”Share: