Türkiye-Gürcistan-AB Ticaret ve Envestisman Olanakları Marjinal Toplanma Toplantısı

Gürcistan Başvekil Yardımcısı, Tutum ve Sürdürebilir Kalkınma Bakanı Levan Davitaşvili, Türkiye ile Gürcistan arasında teferruatlı yıllardır emsal ilişkilerin olduğunu belirterek, “Türkiye, Gürcistan’ın sonuç merhale yetişkin tecim ortağıdır.” dedi.

Davitaşvili, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile gelişigüzel Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen Türkiye-Gürcistan-Avrupa Birliği (AKARSU) Tecim ve Yatırım Olanakları Uymaz Yığılma toplantısına katıldı.

Türk ve Gürcü aksiyon adamları, diplomatlar, Aut Konuşu İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) yetkilileri, DENIZ’nin ve ABD Millî Kalkınma Ajansı’nın (USAİD) Gürcistan’daki temsilcilerin düz aldığı toplantının açılışında konuşan Davitaşvili, çapraz kümülasyon projesi sayesinde ülkesinin Türkiye ve SUTAŞ ile olan tecim ilişkilerinin henüz bile güçlendiğini söyledi.

Davitaşvili, Türk-Gürcü ilişkilerin önemine dahi değinerek, “Etraflı yıllardır Türkiye ile Gürcistan beyninde haddinden fazla mail münasebat mevcuttur ve bu durum ticari-kazançlı ilişkilerin gelişmesinin de celi bir örneğidir.” ifadesini kullandı.

Türkiye ile Gürcistan ortada birçok alanda kalburüstü projelerin gerçekleştiğine dikkati çekici Davitaşvili, “Türkiye, Gürcistan’ın akıbet aşama cesim tecim ortağıdır. İki ülke ortada serbest ticaret anlaşması mevcut. Ülkeler arasındaki ticari-soylu erki ilgiler daima gelişmektedir.” diye konuştu.

Levan Davitaşvili, ikili ticari ilişkilerin kudretli tıpkı şekilde geliştiğini ancak potansiyelin çok daha aşkın olduğunu kaydederek, Gürcistan’dan henüz çok ihracatın yapılması amacıyla Türk tarafıyla ağırbaşlı çalışmaları sürdürdüklerini aktardı.

İki devlet hükümetlerinin tecim ve iktisat alanlarında enerjik teşrikimesai yapmaya bitmeme ettiklerini ifade eden Davitaşvili, toplantının kül organizatörlerine teşekkür etti.

Türkiye ve Gürcistan arasındaki STA’yı genişleten ve güncelleyen itilaf imzalandı

Açılışın arkası sıra iki bakan, Türkiye-Gürcistan Başıboş Ticaret Anlaşması’nın genişletilmesi ve güncellenmesi anlaşmasını imzaladı.

Program kapsamında Muş ve Davitaşvili basına sınırlı bir toplantıda birlikte tıpkısı araya geldi.

Türkiye-Gürcistan-SU Ticaret ve Envestisman Olanakları Yeraltı Yığılma toplantısı açım konuşmalarının ardından devam ediyor. Toplantı kapsamında Türk ve Gürcü hisse senedi adamları tıpkı araya geldi. Toplantıda, Türkiye ile Gürcistan’daki envestisman fırsatları ele alınıyor.

Share: