Türkiye 22. Arsıulusal Kömür Kongresi ve Sergisi Zonguldak’ta başladı

Zonguldak’ta muhtelif ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla planlı Türkiye 22. Uluslararası Kömür Kongresi ve Sergisi (ICCET 2022) başladı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesince benzeri otelde düzenlenen kongrede konuşan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, kentin kömürle var olduğunu anlattı.

Şehirde kömürün dokunmadığı tek sülale, gönül ve kuruluşun olmadığını dile getiren Tutulmaz, “Bu yönüyle kömür haddinden fazla altın. Bizim ilimizde bu ayar biraz elan çok.” dedi.

Zonguldak açıklarında mevcut 540 milyar metreküp gaz rezervinin karaya taşınması için icraat sürerken, 2030’lu yıllardan itibaren müeyyide uygulanmak maksut kömürün Rusya- Ukrayna Savaşı’yla baştan öneminin ortaya çıktığını belirten Tutulmaz, şöyle devam etti:

“Batı, iklim sözleşmesini bahane ederek bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin ayrımsız şekilde önünü kesme için 2030 yılından itibaren kömüre müteveccih aheste yaptırımlar uygulayacaktı. Hesaplı bunlar bittabi. Fakat gelinen noktada yeniden gördük kim, arz aşkın kömüre yönelen yine kendileri oldu. O antlaşma bize sakıt, ülkelere düşen tıpkısı yük var. Kömür ve madenlerimizi onun bunun dediğine bakmadan, gösterişli şekilde ülkemizin kalkınmasına sunmamız gerekiyor. Bu alanın uzmanlarısınız. Ülkemizin kalkınmasına elan aşkın yardım sağlayabilecek şekilde politikaların oluşturulmasına vesile olacaksınız. Bu ülkemizin kalkınması açısından çokça önemli.”

Kongrenin Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sait Kızgut bile Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesinin aylardır sürdüğünü, bu gelişmelerin ülkelerin günahsız kaynaklarına dayalı erke temininde sonuç kademe mefret olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Türkiye ve değişik ülkelerden katılan akademisyenler, kömüre müteveccih ayrımlı alanlardaki çalışmaları değerlendirdi.

İki dönme sürecek kongrede madenci fotoğraflarının düz aldığı sergi birlikte açıldı.

Kongreye, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ahmet Atak, CHP Zonguldak Milletvekilleri Bahir Yavuzyılmaz ve Ünal Demirtaş, siyasi parti temsilcileri, delik başkanları ve sivil sosyete kuruluşları katıldı.

Share: