Türki Kurgu Bayramı Balçova’da kutlandı

Balçova Belediyesi vasıtasıyla, Şimal Makedonya’bile Türkçe eğitimin başlamasının 66. yıl dönümü nedeniyle “Makedonya’da Türki Eğitim Bilimi” mevzulu panel düzenlendi.

Balçova Belediyesi ve Cumhuriyet Ahali Partisi (CHP) Balkan Masası aracılığıyla, Makedonya Türki Eğitim Bilimi Bayramı nedeniyle bir kol etkinlik düzenlendi. Makedonya kim okullarda terbiye gören gençler ve öğretmenlerin mihman olarak katıldığı etkinliklerde konuk gök bilimi, öncelikle Çanakkale Şehitliğini müzakere etti. Ayvalık, Akhisar, Saruhanlı ve Malkara ilçelerine revan Makedon öğrenciler, İzmir’üstelik tarihi ve turistik yerleri gezip Balçova’birlikte ayrımsız okulu görüşme etti, Türkiye’deki yetişek üzerine hikmet aldı. Makedonya’bile kim Türk hoca ve öğrencilerden oluşan grup, henüz sonraları Keşişhane şehrinde Mustafa Kemal Atatürk’ün yetişek gördüğü Askeri İdadi’den aldıkları toprağı Balçova Belediye Reisi Fatma Çalkaya ile birlikte, Karşıyaka’dahi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın kabrine serpiştirdi.

İzmir Tutum Üniversitesi Konuşma Salonunda planlı panelde ise Makedonya’dahi Türki eğitimin sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Balçova İlçe Başkanı Murat Aküzüm, Han Belediye Başkanı Abdül Bahadır, Bornova Şehremini Mustafa İduğ, Narlıdere Belediye Reisi Büyük Açık Deniz, CHP İzmir milletvekilleri Atila Sertel, Bedri Serter, Kamil Okyay Sındır, Önceki bölüm Belediye Başkanı Mehmet Uca Çalkaya ve Balkan göçmeni vatandaşların katıldığı panelde; Balkan Masası Umumi Sekreteri Abdullah Uluyurt, Elmedin Karareşit, Benazi Şemovska, Faruk Gezmen ve Gülçin Balat konuşmacı adına meydan aldı. Açık Oturum böylece Balçova Belediyesi yoluyla, Türkçe eğitiminin gelişmesi için Kuzey Makedonya’daki 6 okulun sorumlusuna dizüstü bilgisayar ve misafir öğrencilere hediyeler verildi.

Öte yandan panelde tıpkı müşavere işleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balkan Masası Başkanı Faik Öztrak, “Makedonya’nın Plasnitsa, Kanatlar ve sair şehirlerinden gelen siz çoluk çocuk; balaban ailemizin dilinin, Balkanlar’daki nefesisiniz. Zer öğretmenler; sizler rehberimizsiniz. Sahibi olduğumuz dilimizi, kutsi hazinemizi baş başa sevip yükseltmeye bitmeme edeceğiz. Burada bizlere üstelik oylumlu görevler düşüyor. Bu konuda rehberimiz, gene Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Iri Atatürk’ün; ‘Türk dilinin, özlük benliğine, aslındaki görk ve zenginliğine kavuşması üzere bütün heybet teşkilatımızın, tetik ve ait olmasını isteriz’ sözleri bizler amacıyla talimattır. Balkanlarda nefesimiz olan gençlerin adamakıllı Türkçe’mizi unutmamaları çok kocaman. Bunun için uray başkanlarımızın yapacakları çalışmaları Balkan masası kendisine desteklemeye devam edeceğiz. Balçova Belediye Başkanımız Fatma Çalkaya’nın bu etkinlikteki nazik emeklerini ve değerli katkılarını dahi takdirle karşılıyor, teşekkür ediyoruz. 2019 yılından bu yana koordinasyon görevini adına getiren Balkan Masamız; Tokat’tan İzmir’e, Adana’dan Samsun’a, Türkiye’den Bosna’ya, Romanya’ya candan yüreğe revan yollar açıyor” diye niteleyerek konuştu.

Balçova Şehremini Fatma Çalkaya ise konuşmalarında şunları söyledi:

“Benzeri geçmişi paylaştığımız Makedonya’daki kardeşlerimiz ile bizim bu birliğimiz seçme antlaşma hararetli kalkmak zorundadır. Atalarımızdan mevrut bu birliktelik ayrımsız zamanda bizim çocuklarımıza bırakacağımız mirastır. Eş kültürümüzü keyiflendirmek ve çocuklarımızın eğitimi üzere Tığ Balçova Belediyesi yerine herhangi bir ant sizin yanınızdayız. Birliğimizi bitmeme yol açmak üzere elimizden mevrut herhangi bir desteği sizlerle paylaşmaya hazırız” dedi. Etkinlikler, İzmir ve mekân illerdeki Balkan Göçmenleri Derneklerin Başbuğ ve temsilcilerinin katıldığı yemek ile devam etti. – İZMİR

Share: