Türkan Şoray, adının verildiği cehre çeşidinin hasadına katıldı

Türk sinemasının makro isimlerinden Türkan Şoray, Mersin’in Tarsus ilçesinde “Türkan” adı verilen iğ çeşidinin hasadına katıldı.

Adana’daki Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce tel kalitesi, yüksek verimiyle geliştirilip tescillenen ve adını Yeşilçam’ın adlı ismi Türkan Şoray’dan düzlük “Türkan” pamuğunun hasadı için etkinlik düzenlendi.

Enstitü, Adana Büyükşehir Belediyesi ve aynı ziraat firması tarafından Tarsus ilçesindeki Çiçekli Mahallesi’nde planlı “Yeşilçam’ın Sultanı, Pamuğun Sultanı” etkinliğe katılan Türkan Şoray, sevenleri aracılığıyla karşılandı.

Sevenleriyle sohbet yazar, ışık çektiren Şoray, ara sıra sevenlerinin yanında getirdiği film afişlerini imzaladı.

Etkinlikte bazen vatandaşlar Şoray’a olan sevgilerini dile getirdi.

Türkan Şoray, etkinlikte, Çukurova için pamuğun önemine bel etti.

Bugünün kendisi için çokça anlamlı olduğunu tabir fail Şoray, amele eş işçilerle tıpkısı arada bulunmaktan hava mutluluk duyduğunu kaydetti.

Şoray, iğ çeşidine adının verilmesinden çevre onurlandığını aktararak, şöyle konuştu:

“Çukurova denilince cehre akla gelir. Pamuk, Çukurova’nın altınıdır, yeryüzü iri değeridir. Pamuk çeşidine adımın verilmesi beni son evre onurlandırdı. Bu onuru hayatım boyunca taşıyacağım. Haddinden Fazla teşekkür ediyorum. Dileğim, imdi üretim olsun. Adana pamuklara bürünsün. Cehre yürekli Adanalıların pamukları mübarek olsun. Hayatımın arz güzel anlarından birini yaşamama faktör oldunuz. Bunu on paralık unutmayacağım. Pamuğun Sultanı doğmak çokça evire çevire bire bir husus.”

Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar üstelik Şarki Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünün liyakatli amal yaptığını, uray kendisine memlekete yararlı olan hizmetlere destek verdiklerini vurguladı.

Şarki Akdeniz Tarımsal Araştırma Müdürü Abdullah Çil üstelik iğ çeşitlerinin geliştirilmesi üzere balaban icraat yaptıklarını dile getirdi.

Geliştirilen çeşitlerle Türk tarım ve ekonomisine yardım sunduklarını anlatım fail Çil, “Çeşitlerimizi geliştirirken özelliklerine, hikayelerine ve mefret değer katan gönül ve gelgel isimleri veriyoruz. Bu çeşide Yeşilçam’ın en kızıl, şiddetli ve deneyimsiz sanatçısının ismini verelim dedik ve adının Türkan olmasına değişmeyen verdik. artık adı elden Yeşilçam’da değil, bizim topraklarımızda yeşersin, değer ve maltalık bulsun. O tür yaşadıkça, tarla ekildikçe onun ismi anılsın, sistem onu bilsin.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra kendisine dürü edilen yazmayı takan Türkan Şoray, kadınlarla “Türkan” pamuğunun hasadını yaptı.Share: