Türk-İş Umumi Sekreteri Kavlak’tan eskimemiş izah: Adil ayrımsız rüşvet düzeni gelmezse meydanlara çıkarız

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Uyuşturucu Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, açıklanan minimum ücret rakamının içlerine sinmediğini söyledi. Kavlak, sendikasının Eskişehir Şubesi Basit Umumi Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2023 yılı başından itibaren uygulanan olacak minimal ücretin belirlendiğini, bu yıl komisyonda müzakereleri Türk-İş adına kendisinin yürüttüğünü belirtti.

“EMEKÇİLERİN DERDİNE ÇARE OLMAYAN BÖYLE BİR RAKAMA İMZA ATMADIK”

Kip bire bir enformasyon sürecinin böylece geçen perşembe haset Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan yoluyla yeni minimal ücretin 8 bin 500 lira namına açıklandığını ifade fail Kavlak, şunları kaydetti; “Biz asgari ücretin adam onuruna layık bire bir düzeyde olması üzere elimizden geleni yapacağız. İçimize sinen benzeri rakam olursa kararı imzalayacağız. Olmazsa, tek kuşkunuz olmasın o masadan kalkacağız demiştim. Tığ dahi işçi sınıfına, minimum ücretlilere, umutlarını bize bağlamış, cebin terini bize can etmiş milyonların omuzumuza yüklediği sorumluluğa uyarak o masadan kalktık. Emekçilerin derdine çikar yol sifir, onları yoksullukla buluşturan böyle tıpkı rakamın altına imza atmadık.”

“‘BU ADALETSİZLİĞİ GİDERİN, YETER ARTIK CANIMIZA TAK ETTİ’ DEDİK”

“O masada hepimizin canını yakıcı, bizi canımızdan bezdiren vergi oranları ile ilişkin fark üstelik rica ettik” diyen Kavlak, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu adaletsizliği giderin, yeter daha çok canımıza tak etti dedik. Bugün Türkiye’üstelik ücretli çalışanlar üstünde kısık idrak yükü var. Yılın başında aldığımız kesin ecir, vergi kesintileri nedeni ile ilerleyici aylarda giderek azalıyor. Her sabık sene bizim ücretlerimizden eksiliyor. Eskiden ücretliler sabit gelirli namına anılırdı. Zaman bu alacak sistemi ile bundan sonra biz mütenakıs gelirliyiz.”

Türk-İş Umumi Sekreteri Pevrul Kavlak.

“ADİL BİR VERGİ DÜZENİ GELENE BÜYÜKLÜĞÜNDE HERHANGI BIR KAPIYI ÇALACAĞIZ”

Kavlak, adaletli bir alacak sistemi, vergi oranlarında, dirimlik vergisi tarifesinde emekçiler lehine aranjman istediklerini vurgulayarak şöyle devam etti; “Adil bir rüşvet düzeni gelene kadar seçme kapıyı çalacağız, ait herkese gideceğiz. Hangi gerekiyorsa yapacağız. Bunlar da yetmezse ne yapacağız biliyor musunuz? Sizi meydanlara çağıracağız. İki çağ ilk, tıpkı monitör kanalında Iş ve Toplumsal Güvenlik Bakanı yaptığı açıklamada, bu laf ile ilişkin olarak işçilerin lehine bire bir iş yapılacağını söyledi. Tığ bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Ve bu konuda kendisine temas kalem desteği üstelik vereceğiz. Yeter ki tığ yılın başında ev ayında aldığımızı aralıkta dahi alalım. Sevap kaybına faktör olmasın.”

TÜRK-İŞ MASADAN KALKMIŞTI

Asgari ücret tespit komisyonu henüz önce üç derinti gerçekleştirmiş, serencam toplantının bitiminde Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın izah yapması özen çekmişti. Atalay, resmi tekliflerinin 9 bin TL olduğunu, bu teklifin altındaki benzeri rakama imza atmayacaklarını söylemişti. YANLIŞSIZ Öğür ekip toplantısı sonrası “Minimum ecir 9 bin TL peki mu?” sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Anca herkesin her söylediği ile girişim atacak halimiz namevcut, çünkü bizim sırtımızda küfe var, sırtında küfe olmayanlar bayındır konuşur, bizim sırtımızdaki 85 milyonun taşındığı ayrımsız küfedir” demişti.

ARA DÜZENLEME SİNYALİ

Tarafların ortak tıpkı rakam üzerinde anlaşamadığını belirten Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak minimal ücreti 8 bin 506 TL namına açıkladı. Izah sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayrımsız beraberinde Düzentileme ve Sosyal Bakanı Vedat Bilimci, farklı beraberinde Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Müstakil Burak Akkol oturdu. İşçi temsilcisi Türk-İş Başkanı Ergün Atalay masada meydan almadı. Erdoğan antrparantez konuşmasında para şişkinliği oranlarının birden aşağıya düşüşüne tanıklık edileceğini vurgulasa dahi, “Beklenmedik bire bir tabloyla karşılaşırsak sabık sene olduğu üzere benzeri aleniyet düzenleme yapmaktan bile kaçınmayız. İşçi, emekçilerimizin dirimlik ve zenginlik seviyesini artırmış hile olarak on paralık kimsenin hakkının berhava olmasına düz vermeyiz. Milletimiz amacıyla varız” ifadelerini kullandı.

Share: