TÜRK BÖBREK VAKFI BAŞKANI TİMUR IKTIDAR: SAĞLIK, ŞEKERDEN TATLIDIR

Türk Böbrek Vakfı’nın hayata geçirdiği, ‘Dünya Şeker Tüketimine Ilgi Haftası’ kapsamında Şişli meydanında üstünde bomba süsü olan dev şeker hastalığı maketi ile şeker hastalığı tüketimine özen çekildi. ‘Vücudumuzda bomba etkisi yaratacak maket’ yerine tanımlanan dev şeker hastalığı maketi Timur Nüfuz, vakıf gönüllüsü Gösteri Şenkal ile dallar ve gençlerden oluşan Türk Böbrek Vakfı’nın fahri sağlık elçileri vasıtasıyla yıkıldı. Nüfuz, ‘Türk toplumunun yer koskocaman alışkanlıklarından bir tanesi olan şeker hastalığı tüketimini azaltmamız geçişsiz. Sağlık, şekerden tatlıdır diyoruz’ dedi.

Kurulduğu günden bu yana bir nice projeyi hayata nâkil ve çalıştığı konular üstüne farkındalık mucit Türk Böbrek Vakfı, topluluk sağlığı hesabına iri tıpkısı projeyi daha hayata geçirdi. ‘Doğru yaşam alışkanlıkları ile tagaddi kaynaklı afiyet sorunlarının büyük ölçüde önüne geçilebilir’ düşüncesiyle yola sâdır Türk Böbrek Vakfı, 19-25 Ilkgüz tarihlerini ‘Dünya Şeker Hastalığı Tüketimine Dikkat Haftası’ adına car etti. Cemi dünyada hele sonuç yıllarda ekstrem şeker hastalığı tüketimin dayanak noktası oluşturduğu esenlik sorunları temas güzeşte dönme artıyor. Ekstrem şeker hastalığı tüketiminin koca sağlığını damarlı etkilediği, obeziteden hipertansiyona, duygu-soy hastalıklarından vakayiname böbrek yetmezliği ve depresyona büyüklüğünde birçok hastalığı tetiklemesi gerçeğiyle akıntı fail Türk Böbrek Vakfı, belirlenen bu hafta ile ötede şeker hastalığı tüketiminin zararları için farkındalığı arttırmak için ulusal ve uluslararası paydaşlarıyla teşrikimesai yapıyor.

Programa Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Kudret, Türkiye Umum Sağlığı ve Vakayiname Emraz Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman, Türk Önsezi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Yürek, Türk Önsezi Vakfı Müdürü Nurinnisa Parmaksız, Türk Böbrek Vakfının fahri afiyet elçileri, Mangiz Gönüllüsü oyuncu ve spor psikoloğu Gösteri Şenkal ile çok sayıda vatandaş katıldı.

‘LÜTFEN BU ETKİNLİĞİ TÜRKİYE DÜZEYİNDE YAYGINLAŞTIRALIM’

‘Türk Böbrek Vakfı yerine dünyada tıpkısı mebde imza atıyoruz’ diyen vakfın Başkanı Timur Iktidar, ‘Çokça iddialı bire bir kamu ama buna inanın. Acun Şeker Hastalığı Tüketimine Ilgi haftasının birincisini bütün alay malay kutluyoruz. Toplumlar geliştikçe beslenme hataları ve mütezayit afiyet sorunları ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu takkadak ülkemizi değil, tamam dünya ülkelerini ve yekpare devletleri ilişkin balaban benzeri ülkü. Şu ayan deminden geçenlere sorsak şeker hastalığı hastaları, süreğen böbrek hastaları, duygu ve damar hastaları olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Toplumca şuur kazanabilmek, neden-akıbet ilişkisinin farkına varabilmek gerekli önlemlerin hem bireysel hem sosyal, kanun koyucu bazında ele alınmasını bulmak için dikkatinizi görmek istedik. Lütfen bu etkinliği Türkiye düzeyinde yaygınlaştıralım’ dedi.

ERK: ‘SAĞLIK ŞEKERDEN TATLIDIR DİYORUZ’

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Nüfuz, ‘Bizim ülkemiz obezite de dünyada 3., Avrupa’da ise 1. sırada ise ve obeziteyi tetikleyen genişlik kebir etkenlerden biri diyabet. Bu nedenle elimizden geldiği kadar şeker tüketimini azaltmamız lazım. Şeker tüketimini azaltmada sodyum klorür tüketimini azaltma büyüklüğünde liyakatli olamadık. Sınıfta kaldık diyebilirim. Çünkü 150 gram günce şeker tüketimi 10 sene de fakat 10 gram indirebildik. Halbuki 100 grama ivedilikle dökmek lazım. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği misil yalnız 13 çay şekeri yani 50 gramdır. Haddinden Fazla husus yapmalıyız. Onun üzere heybet ve Esenlik Bakanlığı ile hakeza iri mücadelelere girişiyoruz. Burada birazdan arkamızdaki makete atak yapacağız. O maketi parçalayacağız. Makette benzeri bomba var onu ayrımsız nevi patlatacağız. Elimizden geldiği kadar farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. 140 gramlık şeker hastalığı tüketimini günlük 100 grama ivedilikle uğratmak istiyoruz. Musaffa şeker var, türap şeker var, nişasta bazlı şeker var. Bizim önerdiğimiz yalnız pancar şekeriyle üretilmiş ürünler. Şeker tüketimi, ruh sağlığı, böbrek sağlığı, obeziteyi tetikliyor. Obezite dahi filhakika bütün hastalıkları tetikliyor. Türk toplumunun sunma makro alışkanlıklarından benzeri tanesi olan şeker hastalığı tüketimini azaltmamız geçişsiz. Sağlık şekerden tatlıdır diyoruz’ dedi.

‘ŞEKER TÜKETİMİ HAYATIN TEMAS AŞAMASINA GİRMİŞ DURUMDA”

Türkiye Umum Sağlığı ve Süreğen Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman ise “Bu aktiviteleri şeker hastalığı tüketimine özen çekme haftası kendisine algılıyorum. Berenarı müfit ve patırtılı getirecek aynı etkinlik. Şeker tüketimi, hayatımızın her aşamasına girmiş durumda. Hiç farkına varmadan ilave veya başıboş şeker dediğimiz ekstradan şekerler alabiliyoruz ve bunlar ati dönemlerde bir nice afiyet sorununa kez açıyor. Bunların takatli çoğunu sayabiliriz. Şayet genetiğiniz uygunsa şeker hastalığı hastalığına uygunsa erken dönemde ortaya çıkmasına faktör olabiliyor. Hipertansiyon, ürik hamız yüksekliği, böbrek taşları oluşumu, kronik böbrek hastalığı kalkmak amacıyla çocuklarda ilgi eksikliği, erişkinlerde ise aşkın tüketim ile ilgilendiren metabolik semptom, boğunç, besili karaciğer üzere mukavim haddinden fazla soruna sefer açıyor. Nedeniyle buna ilgi çekilmesinin haddinden fazla faydalı olacağını düşünüyorum? diye konuştu.

‘BİR ŞEKER HASTALIĞI IÇIN KENDİ YAŞAMINIZI ADIM ADIM NAMEVCUT EDERSİNİZ’

Türk Böbrek Vakfı’nın Gönüllü Afiyet Elçisi 14 yaşındaki Behlül Korkmaz bile, ‘İnsanları bilinçlendirmek ve insanların şekerlerin zararlarını öğrenebilmesi amacıyla buradayım. İnsanlar şekerli gıdalardan ırak dursunlar ve spora yönelsinler. Şeker kullanmaya bitmeme ederseniz bir şeker hastalığı uğruna öz yaşamınızı adim adim yok edersiniz’ dedi.

DESTEKÇİLER

İstanbul, Sivas, Yozgat, Tunceli ve Diyarbakır Valiliği, İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Erbaa Belediyeleri, Manisa İl Keyif Müdürlüğü, Sivas ve Antalya İl Milli Yetişek Müdürlükleri. Türkiye Diyetisyenler Derneği, Yavru Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği, Şeker Hastalığı Hemşireliği Derneği, Metin Dirim Hareketi Derneği, AHEF – Eş Hekimleri Federasyonu, Türk Obezite ve Şeker Hastalığı Vakfı (Dernek), AKORT – Eş Hekimliği ve Koruyucu Doktorluk Derneği, Türk Nefroloji Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği, BÖHAK – Böbrek Hastaları Toplumsal Teavün ve El Birliği Derneği. Türk Ruh Vakfı, OYAK Renault Türkiye, LİONS Kulüpleri, IFKF-WKA Arsıulusal Böbrek Vakıfları Federasyonu – Acun Böbrek Birliği.Share: