Tunceli’de yapılması planlanan tesise köylülerden “dikbaşlı, salt ve eşekli” reaksiyon

Tunceli’birlikte tıpkısı grup yurttaş, Sütlüce köyünde yapılması planlanan kaskatı atık ambarlama tesisini şehremaneti önüne getirdikleri inat, karakaçan ve günahsız kovanıyla protesto etti.

Sütlüce köyü ve çevre köylerin kâh sakinleri, kentte yapılması planlanan tesisin doğaya engel vereceği gerekçesiyle tepkilerini dile getirmeye devam ediyor.

Köylüler birlikte getirdikleri 2 inatçı, merkep ve münezzeh kovanıyla belediye önüne gelip, projenin yapılmasına reaksiyon gösterdi.

Sütlüce köyü muhtarı İmam Polat konuşmasında, tiran atılmış depolama tesisinin yapılacağı bölgede inanç yerlerinin olduğunu söyledi.

Herkesin doğaya ehil çıkması gerektiğini anlatım fail Polat, “Biz tesise cebin değiliz ama akide yerlerimizin konusunda gübür alanı yaptıkları üzere karşıyız. Bizim bu mazeretimizi sistem ayn önünde bulundursun.” dedi.

Bölgede arıcılıkla uğraşan Zülfikar Diri, köylerindeki 18 hektar ormanlık alanın projenin hayata geçirilmesiyle beis göreceğini ileri sürdü.

Canlıları ormanların ayakta tuttuğuna belen eden Kıvrak, “Burayı bulunmayan etmekle bu canlıları yok edeceksiniz ve bizler da namevcut olacağız. Oraya elden çöp tesisinin alanı değil yapılacak yollar de dikme katliamına neden olacak.” ifadelerini kullandı.

Köylülerden Ali Hıdır Kulu, tesisin yapılmasıyla besledikleri hayvanların dahi beis göreceğini ve tesisin fesih edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Share: