Ttb ve Otacı Odalarından Şebnem Korur Fincancı’nın Tutuklanmasına Reaksiyon: “Çiy Sarıklı, Önlüğünün Akı Kabil Alnı Yanlışsız Tıpkısı Bili İnsanıdır”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve doktor odaları, TTB Minval Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan tutuklanmasını protesto etti. Kalıp Konseyi 2. Başkanı Mürtefi İhsan Ökten, “İktidarın niyeti, doktor Şebnem Korur Fincancı üzerinden TTB ve tabip odalarına güçlük uygulamak, seçilmiş meşru yönetimimizi görevinden almaya hizmet etmek, keyfi benzeri yöntemle hem bizi hem da tekmil toplumu sindirmektir” dedi. Diyarbakır Doktor Odası Başkanı Elif Turan ise “Çiy Öğretmen, önlüğünün akı kadar alnı dürüst benzeri vukuf insanıdır” diyerek konuştu.

‘Terör örgütü propagandası yaptığı’ iddiasıyla sabık çarşamba haset İstanbul’da gözaltına alınarak Ankara’ya getirilen Çiy Korur Fincancı, dün çıkarıldığı bekçi barış hakimliği aracılığıyla tutuklandı.

TTB Form Konseyi üyeleri, Fincancı’nın tutuklanmasını, tabip odalarının yöneticileriyle gelişigüzel Ankara’daki umumi şekil binası uğrunda yaptıkları matbuat açıklamasıyla ihtarname etti. TTB Dalan Konseyi 2. Başkanı Büyük İhsan Ökten, Konsey hesabına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İKTİDARIN SOYLU NİYETİ, TTB VE TABİP ODALARINA BASKI INFAZ ETMEK, SEÇİLMİŞ YASAL YÖNETİMİMİZİ GÖREVİNDEN ALMAYA ÇALIŞMAK, PARÇALANMAMIŞ TOPLUMU SİNDİRMEKTİR”

“Müderris Hekim Çiy Korur Fincancı azade bırakılsın. TTB üzerindeki baskılara akıbet verilsin. Günlerdir, Türkiye demokrasisi, hususiyet açısından utanma duyulacak bire bir sürece şahitlik ediyoruz. TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, kudret eli ile çarpıtma, yağız yaymaca ve dezenformasyon süreci işletilerek erek gösterildi ve geri nahak, hukuksuz bir biçimde tutuklandı. Hekim Çiy Korur Fincancı’nın gözaltına alınmasının arkası sıra şahsen Adalet Bakanı’nın sözleri ile iktidarın ana niyeti dillendirilmiştir. Bu rey, keyif alanında izlenen ahali sağlığı karşıtı ve piyasacı politikalara cebin etken bire bir aykırılık gösteren ve tay tay arabası TTB’nin denetleme altına alınması ve susturulmasıdır. İktidarın niyeti, hekim Çiy Korur Fincancı üzerinden TTB ve doktor odalarına kalın infaz etmek, latif yasal yönetimimizi görevinden almaya harıldamak, keyfi tıpkı yöntemle hem bizi hem de cemi toplumu sindirmektir.

“ZAMAN, TOPLUMUN SAĞLIK HAKKINI GELIŞIGÜZEL ZAMANKİNDEN ÇIKTI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Sizler bile biliyorsunuz kim pandemi süresince gerçekleri ortaya koyan, emeğine cemaat sâdır, afiyet sisteminde yaşananları dolaşma yüzüne çıkaran ve toplumun keyif hakkına amacıyla uğraş örümcek birliğimiz, odalarımız sıkça kasıt gösterilmiştir. Buna karşın TTB, Erdal Atabek ve Nusret Fişeklerden bu yana mütenevvi baskılara ve saldırılara maruz bırakılmış, ancak ilkelerinden vazgeçmemiş ve susmamıştır. Bugün, toplumun esenlik hakkını rastgele zamankinden imdi savunmaya devam edeceğiz. Görevimizin başındayız. Ziyalı günlerin, metin toplumun tesisi uğrunda afiyet sisteminde yaşanan krize de demokrasiye vurulan darbelere üstelik sessiz kalmayacak, mücadelemizi sürdüreceğiz.

Dün ‘Giderlerse gitsinler’ dediklerinde dahi haykırdık, esasen haykırıyoruz; susmuyoruz, korkmuyoruz, tek yere gitmiyoruz.”

Ökten’in açıklamasından bilahare İstanbul, Ankara, İzmir, Sazak, Diyarbakır, Bursa ve Muğla illerinin doktor odası yöneticileri meze aldı ve görüşlerini aktardılar.

Ankara Hekim Odası Başkanı Aşure Ayı Baytemür, “Bildiğiniz üzere yarın, Cumhuriyet’imizin 99. yılı. Buradan hem meslektaşlarımın hem sağlık emekçilerinin hem da hep Türkiye halkının Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutluyorum. Önümüzdeki yıl bile yüzüncü yılı olacak. Önümüzdeki yıl bire bir zamanda TTB’nin birlikte 70. Yılı. Önümüzdeki sene, inanıyorum, kuruluşunu çokça diri benzeri şekilde kutlayacağız. imdi bile 70 yıldır olduğu kadar yeniden halkımızın esenlik hakkı amacıyla, meslektaşlarımızın mesai koşulları ve nüfus hakları amacıyla ve ülkemizin demokratik süreci için burada olmaya bitmeme edeceğiz” dedi.

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ertuğrul Oruç ise şöyle konuştu:

“Çiy Hoca’mız üzerinden başlatılan, medyaya verdiği izah sonrası başlatılan linç kampanyasının mazi tutuklanma ile sonuçlandığına şahit olduk. İstanbul Otacı Odası namına, bunu kabul etmiyoruz. Şebnem Korur Fincancı, TTB Şekil Konseyi Başkanı, derhal başıboş bırakılmalıdır. Şebnem Sarıklı üzerinden başlatılan linç kampanyasının bu toprakların bildirme iri değeri olan TTB özellikle görünmek amacıyla sair meslek örgütleri, sendikalar, siyasal partiler üstünde de tıpkı sıkıntı ara bulucu olduğu görmekteyiz. Bu anlamı ile TTB’yi ve Şebnem Sarıklı’yı savunmanın ayrıca altın olduğunu düşünüyoruz. İstanbul Tabip Odası olarak, TTB’nin bu ülkedeki bilimsel bilgiye ulaşmada, halkın esenlik hakkın korunmasında, hekimlerin koca hakların savunmasında rolünü bilerek ve iktidarında TTB özellikle kalkmak için disiplin altına alamadığı örgütlerin yük altına alınmasını önemseyerek, bina örgütümüz olan TTB’nin ve Şebnem hocamızın sonuna kadar yanındayız.”

Diyarbakır Hekim Odası Başkanı Elif Turan dahi “Çiy Korur Fincancı, elden ülkemizde değil arsıulusal kamuoyunda bildik, maruf ve sözüne güvenilir tıpkısı bilim insanı ve insan hakları savunucusudur. TTB, kuruluşundan bu yana yaşamdan yana ergin, cihanşümul adam hakları değerlerini yatkın, bilimsel bilgiyi halka paylaşmıştır. Bu şekilde mücadele sürdürmüştür. Şebnem Öğretmen da TTB’nin ilkeleri çerçevesinde mücadelesini sürdürmüştür. Bizler hem eş hakları alanında hem birlikte meslek örgütümüzde kendisi ile çalıştığımız üzere mücadelesine tanığıyız. Şebnem Sarıklı, önlüğünün seyelan gibi alnı selim ayrımsız bilgelik insanıdır. Akıllıcasına bildiğimizi söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Yaşamdan yana mücadelemizi sürdüreceğiz” diyerek konuştu.

Share: