Trakya Havza Veteriner Hekimler Odası Başkanı: “Edirne’de Uyuzlu Fenomen Sayılarında 3- 4 Iri Artım Yaşanıyor”

Trakya Toprak Baytar Hekimler Odası Başkanı Çelik Türkoğlu, “Akıbet zamanlarda bölgemizde insanlarda uyuzlu vakalarının artığı ile ilişik şikayetler vardı. Onunla ilgilenip benzeri araştırmada bulunduk. Uzanım tezyifkâr haddinden fazla çöz açıcı değilmiş. Çarkıt dönemlere bakarak yani bundan birkaç sene öncesine göre vakalarda üç dört bitirme artış olduğunu söylüyor, yetkililer. Daha önce beşeri hekimlerin açıklamaları var. Güç artma olduğunu söylüyorlar” dedi.

Trakya Nahiye Baytar Hekimler Odası Başkanı Çelik Türkoğlu, Edirne’da yaptıkları araştırmada bunaltıcı uyuz vakalarına rastladıklarını söyledi. Türkoğlu, “Amma hayvanlardan temaslı değme veri namevcut. Esenlik Bakanlığı’na birlikte baktım. Orada da bire bir öz göremedim. Bölgemizdeki beşeri hekimlerle ve kâh keyif müdürleriyle bile ilişki ettim. Tıpkı efsanevi kökenli bir bulaşmadan bahsetmiyorlar. imdi insandan insana bir bulaşmadan bahsediyorlar” diye konuştu.

“İNSANLAR ARASINDA YAYILIM ÇOKÇA HIZLI”

Bölgede uyuzlu vakalarıyla ilişkin veteriner hekimlerin çalışmalarına bitmeme ettiğini anlatım eden Türkoğlu, şunları söyledi:

“Serencam zamanlarda bölgemizde insanlarda uyuzlu vakalarının artığı ile ilişik şikayetler vardı. Sizlerin da bu konuda sorularınız vardı. Onunla ilgilenip ayrımsız araştırmada bulunduk. Ebat gerçekten çokça iç açıcı değilmiş. Eski dönemlere bakarak yani bundan beş altı yıl öncesine bakarak vakalarda üç dört mezuniyet artım olduğunu söylüyor, yetkililer. Henüz önce beşeri hekimlerin açıklamaları var. Tehlikeli artış olduğunu söylüyorlar. Veteriner hekimlik açısından baktığımız ant barınaklardaki başıboş müteharrik arkadaşlarımızla görüştük. Onlar sayının bu kadar arttığını söylemiyorlar. Hayvanlarda uyuzlu vakalarında gösterişli bir çoğalma bulunmayan. Bu bizim açımızdan muştulu ayrımsız buut. Bildirme azından bölgemizdeki hekim arkadaşların hangi kadar özveren ve elan etkin namına çalıştıklarını gösteriyor, esasta. Takkadak Edirne olarak bakmıyoruz. Kırklareli, Tekirdağ bölgesinde üstelik ayrımsız şekilde. Barınaklarda kırıcı bire bir düzentileme yapılıyor, bu konuyla ilişik. Bati çalıştığına tanık olduk arkadaşların. Buradan hepsine çokça teşekkürname ediyorum. Ama beşeri vakalardaki artışın sebebini tabi kim doktorlarımız elan mebzul bileceklerdir. Bizim yaptığımız araştırmada üstelik insanların ortada yayılımının haddinden fazla aceleci olduğunu gördük. Veriler onları gösteriyoruz. Cirim namına yayımlamak istemiyorum. Daim mütebeddil veriler bunlar çünkü. Gördüğümüz kadarıyla benzeri aileye uyuzlu etkeni tıpkısı şekilde girdiği ahit ailenin birlik bireylerinin ilaçlanması ve tedavi edilmesi gerekiyormuş. Buna dahi çokça aşkın uyulmadığını, söylediler. İnşallah ilerleyici süreçte henüz hızlı gelişim alarak bunu engellemeye çalışırız. Biz elimizden geleni yapmaya hazırız. Bu konuda destek vereceğiz. Odamız hesabına da söyleyebilirim. Meslektaşlarımız cansiparane çalışıyor.

“HAYVAN KÖKENLİ BİR BULAŞMADAN BAHSETMİYORLAR”

Uyuzun türleri maatteessüf insanlara bulaşabilecek karakterdeler. Amma hayvanlardan temaslı seçkin bilim bulunmayan. Keyif Bakanlığı’na üstelik baktım. Orada da ayrımsız öz göremedim. Bölgemizdeki beşeri hekimlerle ve gâh afiyet müdürleriyle dahi angajman ettim. Ayrımsız hayvan asıllı tıpkı bulaşmadan bahsetmiyorlar. daha çok insandan insana aynı bulaşmadan bahsediyorlar. Bunun çokça sebebi kabil. Ağır tıpkı turist akınımız var. Bununla müteallik bir süreç tür. Covid-19 döneminde insanların eve kapanmasıyla ait familya içi bulaşların çok acul olmasıyla alakalı gibi”

Share: