TRABZON’DA ‘KEDİ KÖYÜ’ OLUŞTURAN ÖĞRETMENE PLAKET

TRABZON’birlikte, yazdığı kitabın satışından elde ettiği gelirle kiraladığı arsada, kediler amacıyla oluşturduğu yaşam alanına ‘kedi köyü’ adını veren hoca Necmi Aksu’ya, fariza yaptığı meslek vasıtasıyla 24 Son Teşrin Öğretmenler Günü’nde ‘örnek hoca’ plaketi verildi. Okula 3 pisik evi koyarak, öğrencilerine hayvan sevgisini birlikte aşılayan Katarakt, ?Çocuklarımız, hayvan sevgisiyle büyümeli dedi. Kentte Aydınlıkevler İmam Dil Cambazı Ortaokulu’nda beden terbiyesi öğretmenliği fail Necmi Aksu, kaleme aldığı ‘Yasemin’ adlı romanının komutan geliri ile 700 metrekarelik yer kiraladı. Aksu, ‘pisik köyü’ adı ile özel yaşam alanı oluşturup, tel örgüyle çevirdiği arsada, pestil, mânialı ile bala olmak üzere 200 kedinin bakımını üstlendi. Öğrencilerine efsanevi sevgisini etkilemek talip Katarakt, görev yaptığı okula da 3 kedi evi yerleştirdi. Bakımı ve beslenmeleri öğrenciler aracılığıyla yapılan kediler, okullun maskotu haline geldi. Meslek yönetimi, oluşturduğu ‘Kedi köyü’ farkındalığı ile hayvan sever öğretmen Necmi Katarakt’ya, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde şaşırtı yaparak, namına ‘örnek sarıklı’ plaketi ikram etti.

‘HAYVAN SEVGİSİ İLE BÜYÜYORLAR’

Çocuklara hayvan sevgisinin oldukça yaşta verilmesi gerektiğini belirten Necmi Aksu, ‘Çocuklarımız hayvan sevgisi ile büyümeli. Okulumuzun bahçesine kedi evleri koyduk ve buraya iyesiz kedileri getirdik. Burada kedilerin bakımlarını öğrenciler üstleniyor. Hem yüklülük sahibi oluyorlar hem dahi efsanevi sevgisi ile büyüyorlar. Bu buut çocukların derslerine da müspet yansıdı. Herhangi Bir teneffüs çocuklar kedilerin yanına koşuyorlar. Sularını değiştiriyorlar, seviyorlarö diye konuştu.

‘ÇOKÇA MÜSPET TEPKİLER ALIYORUZ’

Okul Müdürü Muhammet Yüce Müşavir de kedilerin çocuklara müspet katkıları olduğunu anlatarak, ‘Hayvan sevgisi dinimizin elzem unsuru, kültürümüzün birlikte bire bir parçası. Tığ çocuklarımız hayvan sevgisi ile büyüsün, vicdan sahibi olsunlar istedik ve ekol olarak kedi sahiplendik. Onlara burada yaşam alanı oluşturduk. Çocuklarımız hayvanları, canlıları sevmeyi ve onlara acıma etmeyi öğrendiler. Çokça müspet tepkiler alıyoruz. Çocuklarımız hayvan sevgisinin yanında tartı sahibi olmayı dahi öğreniyorlarö dedi.

‘KEDİLERİ HADDINDEN FAZLA SEVİYORUM’

Okul öğrencilerinden Ebrar Zümra Kotbaş ise, ‘Kedileri çokça seviyorum. Sokakta kâin kedilere beslek yapıyorum. Onlara harçlıklarımla mama alıyorum. Evimde de kedim olsun çokça isterdim. Amma evimiz pisik amacıyla akla yatkın olmadığından annem eve pisik almama cevaz vermiyor. Efsanevi sevgimi, pisik sevgimi burada okulda bulunan kedilerle gideriyorumö diye niteleyerek konuştu.

Share: