TMO, Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımına bitmeme ediyor

Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO), Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımını sürdürüyor.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, AA muhabirine, bu yıl TMO’nun, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla 10’uncu defa fındık alımıyla görevlendirildiğini belirtti.

Reisicumhur Erdoğan’ın, 30 Temmuz’de Ordu’birlikte 2022 yılı TMO fındık kurum fiyatını bilcümle desteklerle alay malay levant nitelik amacıyla 54 liralık adına car ettiğini, bu fiyatın üreticiler ve üretici temsilcileri eliyle kıvançla karşılandığını rapor eden Güldal, 1 Ağustos’ta yayımladıkları duyuruyla TMO’nun uygulayacağı gelgel fiyatlarını, randevuların alınabileceği devir ile çekicilik kelle tarihini üreticilerle paylaştıklarını anımsattı.

Güldal, buna göre 2022-2023 sezonu kabuklu fındık hava fiyatlarının yüzdelik 50 sağlam iç fındık esasına bakarak, Giresun nitelik için kilogram başına 53 lira, levant nitelik için 52 liralık, ölçüsüz nitelik üzere birlikte 51 lira olduğunu dile getirerek, bu fiyatların yanında üreticilere kilo başına 2 liralık düz bazlı destek ile mazot ve gübre desteği de verileceğini söyledi.

Üreticilerin, 15 Ağustos’tan itibaren TMO hisse senedi yerleri ile “www.tmo.gov.tr” adresi üzerinden randevu almaya başladığını anlatan Güldal, şöyle devam etti:

“22 Ağustos’ta fındık alımlarına başladık. İlk etapta 12 noktada başladığımız alımlara 1 Ilkgüz itibarıyla 27 noktada bitmeme ediyoruz. Anbean ihtiyaca ve şakirt göre gurur noktalarımızın sayısı 50’ye kadar çıkabilecek. Karadeniz’bile fındık üreten illerimizde her yıl 50’nin üstünde çekicilik noktası açıyoruz. Bu yıl de 50 farklı noktada 70’ten aşkın ekiple fındık gurur işlemine bitmeme edeceğiz. Üreticilerimizin kıygınlık yaşamaması amacıyla seçme cins kolaylığı gösteriyoruz. 2022 yılında üreticilerimizin hava noktalarında kurutma kaynaklı kıygınlık yaşamalarının önüne geçilebilmesi için alımlarda uygulanacak maksimum rutubet oranını bu sene yüzdelik 6,5’e çıkardık. Ayrıca üreticilerimiz çekicilik noktalarımızda güçlük yaşamamak amacıyla ürünlerini bir nice öğün kamuoyuyla paylaştığımız gelgel kriterlerine akıllıca hazırlayarak getirmelidirler. Depolama kapasitemize bile berkitme yaptık.”

Güldal, muamele günleri dış haftanın 6 haset randevu sistemi ile fındık alımına bitmeme ettiklerini, fındığını hasat yazar kurutan üreticilerin çalım noktalarına okkalı bağ göstermeye başladığını belirterek, “Karşılık piyasaya göre az çok bol. Üreticilerimiz bile açıklayan fiyattan duydukları memnuniyeti dile getiriyor ve gelinen süreçte fındık üreticilerinin TMO’ya karşı sakil benzeri ilgisi var.” diye konuştu.

Üreticilere davet eden Güldal, “Üreticilerimiz katiyen randevularını alsınlar ve randevu gününde ürünlerini getirsinler. Ayrıca rutubetten ufuk etki yaşamamaları amacıyla ürünlerini kurutmaya azami dikkat göstersinler. Sertlik, çürüklük ve yabancı madde oranlarına birlikte özen etsinler. Biz TMO yerine tek aksaklığa yer vermeden gelgel sürecini kalburüstü tıpkı şekilde yürütmeye bitmeme ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Fiyatlar bakımından çok güzelce”

Trabzon’un Arsin ilçesindeki Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nde kâin depoya üreticiler marifetiyle getirilen fındıklar, göstermelik alındıktan bilahare, rutubet ve değişik kriterler açısından inceleniyor. Değerlendirmenin ardından üreticiye sunulan gurur fiyatı kabul görürse birlikte yapıt teslim alınıyor.

Üretici İbrahim Hakkı Çebi, fındığını TMO’ya konfirmasyon etmeye getirdiğini belirterek, “TMO cinsine, kalitesine göre fındıklarımızı alıyor. Gayrı arkadaşlara birlikte referans ederim. Fındık tüccarda 44 verim veriyor, alıyor 35-36’ya kadar, 48’ten bağan yapıyor tecimen. TMO’nun durumu şu dakika iyi. Dışarıya bakarak daha iyi durumdayız. Fiyatlar bakımından çokça sunturlu.” dedi.

TMO’nun fındığı kalitesine göre aldığının altını çizen Çebi, şu değerlendirmede bulundu:

“Tombul fındık elan nitelikli olduğundan, 47-50 randıman verilen fındık sunturlu para yapıyor, 48 lira civarlarında alıyorlar. Begayet fındık var, 44-46 civarlarında, onun de kalitesine göre denk veriyorlar. Getirdiğimiz fındığı haddinden fazla güzel değerlendiriyorlar. İçinde çürük var mı, siyah var mı onları seçiyorlar. Gönen oranı yüzdelik 6’yı geçerse almıyor. Bozulabilir bağımlı, devletimize birlikte efsus. Tığ TMO’yu seviyoruz. Kalitesine, nemine göre alıyor, vatandaşı dahi mağdur etmiyor.”

Mustafa Eksiksizlik Atasoy da tüccarlarla mukayese yaptıklarında TMO’nun fiyatlarından genel anlamda memnun olduklarını tabir etti.Share: