TMO, Eflani’de buğday alımına başladı

Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ilçede buğday alımına başladığını bildirdi.

Ertuğrul, ilçede sonuç yıllarda hububat ekimi konusunda dokunaklı gelişmelerin olduğunu söyledi.

Köylerde 15’e mail çiftçinin bin dönümün üstünde ilk teşrin yaptığını belirten Ertuğrul, “Ekimler yapılırken çağdaş ekincilik araçları kullanılıyor. Çetin bir istihsal artışı oldu. Istihsal artışıyla üretici elindeki ürünü pazarlama sıkıntısı ortaya daha çok.” dedi.

Ertuğrul, Eflani Kültür Odası Başkanı Mehmet Karadeniz ile YANLIŞSIZ Fırka Karabük milletvekilleri Halk Ünal ve Niyazi Güneş’i musahabe ederek ilçede Ekincilik Kredi Kooperatifinin ve TMO’nun çalım yapmasını çıkarmak amacıyla türlü girişimlerde bulunduklarını hatırlatarak, “TMO’nun taleplerini adına getirdik. Mazi bakımından TMO vasıtasıyla buğday alımı başladı. Kısaca 10 dönme alım yapılacak. Buğdayı kilogramı 6 teklik 40 kuruştan çalım yapılıyor. Tıpkısı lira dahi celal desteği var. Çiftçilerimiz memnun. Bu tıpkısı saksı. Eflani’de ilk kez TMO gurur yapıyor.” diyerek konuştu.

“Eflani Ekincilik Kredi Kooperatif yaklaşık 1500 ton rüşvet alımı yaptı”

Eflani Tarım Yüreklilik Kooperatifinin Samsun’daki yemleme fabrikası üzere yaklaşık 1500 ton rüşvet alımı yaptığını nâkil Ertuğrul, “Arpanın birlikte kilogramı 6 liradan makbuz. 20 kuruş de destek var. 6 lira 20 kuruşa geliyor. Bu de vatandaşlarımızı kıvançlı eden tıpkısı ücret. TMO’nun buğday alımında birlikte 2 bin ton hedefliyoruz. Hoppadak bu TMO’nun aldığı cirim. Bu sene tahminî 5 bin ton buğday üretimi gerçekleşti. Bu fena hâlde tıpkısı nicelik. Üretimi bırakmak zorundayız. Kalkınma üretimden geçiyor. Uray olarak seçkin makule üretimi destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: