TL gelişen ülke paralarından aksi ayrıştı

KÖLE para şişkinliği verisinin arkası sıra MEMLUK Dalan Bankası’nın (Fed) repo tasarruf hızının hafifleyeceği beklentisiyle dolar beş ayın sunu nazik kayıplarını verdi. Doların neredeyse yekpare servet birimlerine alın değer kaybetmesi, tıpkı zamanda bilcümle gelişmekte olan mutluluk ekonomilerine üstelik müspet yansıdı. Gelişmekte olan devlet mülk birimleri, dolardaki biberli düşüşün damgasını vurduğu bu haftayı artı tamamlamaya hazırlanıyor. Ancak begayet sönük para politikasının ve yirmi yılın arz çabuk enflasyonunun baskısı altında küsurat Türk Lirası, ‘kaybedenler kulübündeki’ yerini koruyor.

Şili Pesosu öne çıktı

Dolar endeksi (DXY) haftalık yüzdelik 1’e vasıl düşüşü ile 105 seviyesi civarına gerilemesinin peşi sıra yatay seyrini koruyor. Gelişen mevki dünyalık birimlerinin  5-12 Ağustos tarihlerinde dolar karşısındaki performansında Şili Pesosu yüzdelik 3.64 kazançla evvel sırada yer aldı. Cenup Afrika Randı’nın haftalık kazancı yüzdelik 3.12, Meksika Pesosu’nun yüzde 2.4, Rumen Leyi’nin ise yüzdelik 1.68’i buldu. 23 gelişen mutluluk beyninde, aralarında Türkiye’nin bulunduğu 7 talih dünyalık birimi dolar karşısında haftayı kayıpla kapattı. En çok kaybı yüzdelik 1 ile Arjantin Pesosu verirken, TL’nin haftalık kaybı ise yüzdelik 0.23 oldu.

Hassasiyeti artabilir

TL’nin, ayar kazanmayan biraz para biriminden biri olduğuna meni eden Tera Yatırım Mir Ekonomist Enver Erkan, içeride pahalılık beklentilerinde bozulma bitmeme ederken, akan degaje finansmanında hele sonbaharda turizm etkisi ortadan kalktıktan sonraları yaşanabilecek zorlukların, TL’da baskıyı artırabileceğini söyledi. Erkan, “TL’nin akıbet kademe aksi sahici nema oranları da (eksiklik yüzdelik 65.50) bu konuda hassaslık derecesini artırabilir” dedi.

Rusya, erinç fonu amacıyla TL almayı değerlendiriyor
Rusya Biçim Bankası ülkenin sağlık fonunun Çin, Hindistan ve Türkiye’nin yanında ayrıksı gâh ülkelerin mal birimlerine yatırım yapabileceğini açıkladı. Bankanın ‘2023-2025 Mülk Politikası’ raporunda “Rusya Maliye Bakanlığı bütçe kuralı mekanizması oluşturmak ve sağlık fonunu revize etmek için dost ülkelerin dünyalık birimlerine (yuan, rupi, TL ve diğerleri) yatırım konusunda çalışıyor” ifadelerine düz verdi.
(Ay Işığı Özcan Ertürk-Sözcü)

Dolar 18 lira sınırında

Dolarda alnaç üst

Döviz mevduatları 4,16 bilyon dolar arttı

 

Share: