Tevhit suç örgütlerine müteveccih “Müsilaj-2 Operasyonu” başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, Güven Umumi Müdürlüğü Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Savaşım (KOM) Kat Başkanlığı koordinasyonunda, birleştirme suç örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle teftiş kararı sunulan 236 şüphelinin yakalanması amacıyla 20 ilde “Müsilaj-2 Operasyonu”nun başlatıldığını bildirdi. Operasyonlarda 199 kaka yakalandı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Inanma Umumi Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı koordinasyonunda kombinasyon cürüm örgütleriyle savaşım kapsamında daha evvel planlı operasyonların arkası sıra çalışmalara bitmeme edildi.
Bu kapsamda sahil şeridinde yaşayanların üstünde baskı, cebir, zılgıt ve güç yöntemlerini kullanarak kendilerini cesamet erklerinden faik göstermeye çalışan, mevki turizmini kontra etkileyen mafya tipi birleştirme cürüm örgütleri ve bu örgütlere zırh sağlayıcı cürüm gruplarına yönelik Cumhuriyet başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda ÇIFTLIK Daire Başkanlığı koordinasyonunda harekete geçildi.
Adana, Antalya, Okumuş, Balıkesir, İzmir, Muğla, Mersin, Bursa, Çanakkale, Samsun, Hatay, İstanbul, Kargaşa, Tekirdağ, Giresun, Kastamonu, Bartın, Düzce, Rize ve Zonguldak almak amacıyla 20 ilde “cürüm hizmet etmek için örgüt kurmak, örgütün faaliyetleri kapsamında soygunculuk, tefecilik, gözdağı, bilerek cani” suçlarını hareketli 12 birleştirme yanlışlık örgütü belirleme edildi.
Ayrıca bahis konusu örgütlere zırh realizasyon ederek 6136 basit Kanun’a mugayeret suçunu işleyen, amme güvenliği ve barışına yıldırma oluşturan 27 cürüm grubu belirlendi.
Bunun üstüne Cumhuriyet başsavcılıkları yoluyla haklarında gözaltı kararı sunulan 236 şüphelinin yakalanması üzere bu sabah eş anlı “Müsilaj-2 Operasyonu” düzenlendi.
Operasyonlar kapsamında yapılan aramalarda 105 tabanca, 34 tüfek, 6 mufassal namlulu cebe, 4 bin 159 nüsha fişek, 16 bıçak, haddinden fazla sayıda zırh parçası, balistik yelek, çok miktarda sentetik komprime, sentetik ecza, kötü, metamfetamin, beyaz, 3 bin 100 cali Amerikalı doları ve haddinden fazla sayıda çek, senet ve sikke ele geçirildi.
Operasyonlarda 199 şüpheli yakalandı, firari 37 şüpheliyi yakalamaya müteveccih çalışmalar ise sürüyor.

Share: