TESK’ten yılbaşı alıverişi yapacaklara “basak şeş im” uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, yılbaşında vatandaşların “basak altı” rapor edilen bozuk ürünlere karşı titiz olmaları gerektiğini belirterek, “Vatandaşlarımız yılbaşında elan ucuza alışveriş yapayım derken merdiven altına yönelip sağlığından olmamalı.” ifadesini kullandı.

Palandöken, kayıtlı açıklamasında, Kovid-19 salgını sonrasında kalan yayın fiyatlarının merdiven şeş üretim yapan fırsatçıları ortaya çıkardığına dikkati çekti.

Son kullanma tarihi andıran, bozulma aşamasında olan gâh ürünlerin kullanılmamış eser kabil raflara konulup tenzilatlı fiyatlardan satıldığını vurgulayan Palandöken, “Vatandaşın akıllıca fiyatlı ürünlere yönelmesi hele gıda ürünlerinde sahte, hileli, kalitesiz ve tağşiş ürünlerin artmasına hastalık olurken sahtekarların bile ekmeğine yağ sürüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

???????Palandöken, yılbaşında vatandaşların basak altı üretime karşı dikkatli olması gerektiğini belirterek, alelhusus kilo fiyatı yüksek olan işlenmiş deri, benzen ve süt ürünleri ile ark yemişlerde tarihi geçmiş ya birlikte bozulmaya beniz tutmuş ürünlerin indirimli namına satışa sunulduğunu aktardı.

Üretim maliyetleri ayn önünde bulundurulduğunda bu ürünlerin piyasada muhtemelen tıpkı fiyatının olduğunu tamlayan Palandöken, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımız yılbaşında henüz ucuza ahzüita yapayım derken merdiven altına yönelip sağlığından olmamalı. Alışveriş yapılırken vatandaşlarımız sağlığını düşünmeli ve iyice karışık diye meçhul yerlerden ahzüita yapmamalı. Onun hesabına imalat, sililik ve hijyen belgesi olan mahalle esnafımız tercih edilmeli. Bu yılbaşında kaliteli ve emin alışverişin adresi mahalle esnafımız. Sebze ve meyveler manavdan, kuruyemişler kuruyemişçiden, şarküteri ürünleri kasaptan, çörek ve tatlılar pastaneci esnafından, hediyelik ürünler zücaciyeden, çiçekler çiçekçiden alınmalı. Esnafımızın kişi yemediği ürünü müşterisine satmayacağı unutulmamalı. Vatandaşlarımız azık ürünleriyle ilişkin yabansı durumları yetkililere bildirmekten çekinmemeli.”

Share: