TESK Genel Başkanı Palandöken Karabük’te konuştu Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, “Bizim talebimiz yer birkaç minimal ecir kadar tekaüt aylığı alması lazım esnafın.” dedi.

Palandöken, Karabük Esnaf Odaları Birliği ziyaretinde yaptığı konuşmasında, esnafın sorunlarını tespit yazar ilgilendiren kurumlara, bakanlıklara ilettiklerini ve takipçisi olduklarını söyledi.

Esnafın sorunlarını dile getiren Palandöken, salgın sürecindeki dokunaklı hisse senedi gücü kaybının ve natürel adına küsurat fiyatların esnaf ve zanaatkarın ayakta kalmasını zorlaştıran unsurlar olduğunu kaydetti.

Esnafın kendilerine ilettikleri talepleri ait kurumlara ulaştırdıklarını anlatan Palandöken, “Talepleri tığ da ilişkin bakanlıklara götürüyoruz, anlatıyoruz ve sorunların çözümlenmesi ile ilişkin bazen tedbirler alınıyor. Bu tedbirler ortada bildiğiniz için borçların yapılanması, eskimemiş kredilerin sağlanması, iş yerleri kirasındaki stopajın kaldırılması, ticari araçlara, kamyonlara, servis araçlarına gine bire bir şekilde karışık akaryakıt temini, halkın pahalılıktaki şikayetini tenkis noktasında yahut nakliye ile gelişigüzel esnafın bunlardan istifade etmesi ile ilgilendiren icraat devam ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

Esnafın temelli sorunlarının da olduğunu dile getiren Palandöken, şöyle bitmeme etti:

“Bakir tıpkısı talebimiz var, bildiğiniz üzere toplumsal güvenlikle ilgilendiren. İş yerlerinin yüce tıpkı miktarında, yanı sıra etkin 7 bin günde kendisi 9 bin günde zor oluyor. Bu sorunun çözülmesiyle ilgili taleplerimizi ilgililere aktarıyoruz. Adisyon ediyorum ki önümüzdeki hafta Sayın Icra Vekili, Konfederasyonu ziyaretinde bu emeklilik, yaş ile ilişik problemlerin ortadan kalkması üzere muhteşem tıpkı kadem atacak. Bizim talebimiz en beş altı asgari ecir kadar mütekait aylığı alması geçişsiz esnafın.”

Imdi temas yerde kullanılmamış tohum esnafın doğması gerektiğini tabir eden Palandöken, “Avrupa Birliği ile yapmış olduğumuz bir nice projede esnaf ve sanatkarın artık Avrupa Birliği normunda gelişim yeri açması, haksız rekabetle mücadelede etmesi, son etap vatandaş açısından birlikte kocaman.” dedi.

Kira stopajının kaldırılması gerektiğini savunan Palandöken, esnafın maliyetinin azaltılması için, özellikle esnaf tarifesi ve internet üzerinden yapılan satışlarla ait birlikte çalışmaların olduğunu kaydetti.

Karabük Esnaf Odaları Irtibat Başkanı Nurettin Tümen’den çalışmaları üzerine bilgelik düzlük Palandöken, kentten ayrıldı.Share: