Terör örgütü PKK yoluyla şehit edilen öğretmen Mehmet İzdal anıldı

Van’ın Gevaş ilçesinde terör örgütü PKK tarafından martir edilen sarıklı Mehmet İzdal, İzmir’in Seferihisar ilçesindeki kabri başında anıldı.

Şehit öğretmen İzdal’ın ilçe kabristanındaki mezarı başındaki törene Şehremini İsmail Koca, İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ahmet Vehbi Antrenör ile öğretmenler katıldı.

İlçe Milli Yetişek Müdürlüğü minnet çelengini, Ahmet Vehbi Koç ile şehidin kız kardeşi Nükhet İzdal Öztürk sundu.

Törende Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Nüket İzdal Öztürk, yaptığı konuşmada, ağabeyinin 29 yıl evvel martir edildiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Ağabeyim gençliğinin baharında büyük bahtiyarlık ile gittiği görevinde martir oldu. Namına iki ilköğrenim okulu yapıldı ve bu okullardan binlerce öğrenci çıkışlı oldu. Adı o öğrencilerin başarısı ile yaşıyor. Bire Bir yanımız ekşimsi olsa de onu haddinden fazla özlesek de bire bir martir ailesi adına vatanımıza hizmet aşkı ile martir düşen ağabeyim ile çekicilik duyuyoruz. Geçim içinde uyuduğuna inanıyoruz.”

Mehmet İzdal

Sefehirisar’dahi 7 Nisan1967’birlikte doğan Mehmet İzdal, lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Denizli Yetişek Yüksekokulunda 1989’da tamamladı.

Mehmet İzdal, ilkokul öğretmeni yerine ikinci fariza yeri olan Van’ın Gevaş ilçesine atandı. İzdal, atamasından 50 gün sonraları 23 Teşrinievvel 1993’te, elan 26 yaşındayken terör örgütü PKK eliyle şehit edildi.

Share: